Konečně! Lék, který rakovině účinně brání v existenci
Velkým přelomem v historii boje s rakovinou bylo zavedení cílené léčby. Protinádorové léky z této skupiny dokážou přesně mířit pouze na nebezpečné, rakovinné buňky. Jak ale může molekula léku poznat, která buňka je ta „špatná“?
Účinná metla na plíživého ničitele jater
V boji proti viru hepatitidy C lékaři konečně přestávají tahat za kratší konec provazu. Na obzoru se rýsuje možnost léčby, která nemá závažné vedlejší účinky a dokáže viru zbavit devět lidí z deseti!
Jak ovlivnit stravou nachlazení a další nemoci
Je prokázáno, že až 70 % všech onemocnění je způsobeno nesprávným životním stylem. Naše zdraví je tedy většinou v našich rukách. Kromě přiměřeného množství pohybu je další ze základních podmínek života dostatečný příjem kvalitní stravy. Čím tedy zastrašíte následující choroby?
Lék, který zachránil amerického prezidenta
V řešení rakoviny plic medicína dlouho přešlapovala na místě. Velká očekávání proto vzbuzuje nástup nového typu léčby – imunoterapie. Dokáže právě tato metoda zasáhnout rakovinu na citlivém místě?
Dobrá komunikace s lékařem – základ úspěšné léčby
Mluvit spolu a rozumět si je základ každého dobrého vztahu. Nejinak je tomu pro vztah lékaře s pacientem. Kvalita komunikace tak rozhoduje o úspěchu léčby. Ze studií vyplývá, že pacienti, kteří oceňují komunikační dovednosti lékaře, ochotněji spolupracují a lépe užívají léky.
Hrozí vám zelený zákal? Zjistěte riziko
Zelený zákal (glaukom) vás může připravit o zrak. Proto je dobré vědět, jestli zrovna vy nejste ohroženi více než ostatní. Jinými slovy – vyplatí se znát rizikové faktory. Důležité také je chodit na preventivní oční prohlídky a již při prvních potížích se zrakem okamžitě vyrazit k lékaři.
Jsem diabetik. Je pro mě vhodnější chůze, nebo běh?
Pro lidi s cukrovkou je pohyb zásadní. Někdo snese větší zátěž, třeba v podobě desítek uběhnutých kilometrů, jiný zvládne jen chůzi ostřejším tempem. Je vůbec míra sportovní zátěže v případě diabetiků rozhodující?
Zázračné anthokyany: zdraví ukryté v zářivých barvách
Anthokyany jsou látky, které se nacházejí v různých oranžových, červených až modrých druzích ovoce a zeleniny. Nejvíce je jich pak obsaženo v drobnějších plodech. Účinky těchto substancí na lidské zdraví jsou podivuhodné.
Vyznáte se v šunkách? Napoví vám šunkové desatero
Dříve byla šunka poměrně vzácná a patřila na slavnostní tabule. Díky vysokému obsahu bílkovin a poměrně nízkému obsahu soli a tuku představuje jednu z nejchutnějších a nejzdravějších uzenin. Dneska si už mezi šunkami můžeme vybírat. Jak se liší dětská šunka od „nedětské“? A jak poznáte levné náhražky šunky?
Pacientů s erozí zubní skloviny přibývá, často mezi teenagery
Narušení a postupné ubývání zubní skloviny trápí velké množství pacientů zubních ordinací. Ačkoli se eroze neboli ztráta skloviny týká všech věkových kategorií, stomatologové a dentální hygienistky upozorňují, že kvůli častému pití limonád a ovocných džusů postihují problémy se sklovinou čím dál více dětí v teenagerovském věku. Zároveň varují, že v důsledku úbytku skloviny jsou zuby méně odolné a tím pádem i náchylnější k jiným poškozením, včetně napadení zubním kazem.
Handicapovaným dětem pomáhá něžný obr a muzikoterapie
Propojení canisterapie a muzikoterapie je skvělá kombinace, která umí zázraky. Se zajímavou metodou přišli studenti Kateřina Vaňáková, Prokop Váňa, Jakub Čefelín a Vít Maršálek. Společně s irským vlkodavem Rayem se vydali na cestu po rodinách s handicapovanými dětmi po České republice a představili alternativní léčbu, která každého baví.
Snažíte se o potomka? Pozor na překážku jménem cholesterol!
Že nadměrné množství cholesterolu může za spoustu zdravotních patálií, to už je všeobecně známý fakt. Ale jeho nepříznivý dopad i na snahy otěhotnět, to může být pro leckoho novinkou.
Šest nejčastějších mýtů o depresi
„Smutná duše“ trápí mnoho osob napříč generacemi. Asi i vzhledem k různorodým příznakům je však deprese pořád tak trochu zahalena závojem nevědomosti. Pokusíme se proto uvést na pravou míru ty nejčastější dezinformace.
Špatný zrak aneb Které oční vady lze operovat
Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, co máme. Když oči přestávají sloužit, mohou pomoci moderní přístupy zaváděné v oční chirurgii. Nabízejí řadu možností, jak vidění vrátit ostrost a barvy. Které problémy konkrétně lze takto řešit a jakým způsobem?
Žloutenka typu A školu miluje!
Děsíte se toho, co vaše dítě zase „přinese“ ze školy za nemoc? Pokud je pro vás strašákem epidemie žloutenky typu A, zachovejte klid. Existují jistá preventivní opatření, která by nákaze měla zabránit.