Články FiftyFifty.cz, strana 14

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 14 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 14

FiftyFifty

Dva skvosty Vietnamu

Vietnam je u nás známý spíše z mnoha amerických válečných filmů jako dějiště bojů než jako země s bohatou kulturní tradicí. Historie tohoto tajuplného kouta Asie, přezdívaného země zanořujícího se draka, je silně ovlivněna velkým čínským sousedem i mocnými říšemi jihovýchodní Asie. Řada unikátních památek připomínajících zašlou slávu se stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Řadí se k nim i My Son a Hoi An.

Ohňový ostrov

Nejvýchodnější z Kanárských ostrovů. Celý je biosférickou rezervací UNESCO. Lanzarote. Ostrov vulkanického původu připomíná na mnoha místech marťanskou krajinu. Pod černou lávou snad úřaduje samo peklo. Čertík je i symbolem nejznámějšího zdejšího chráněného území parku Timanfaya.

Krasová velmoc Slovinsko

Opěvoval je už římský básník Vergilius, psal o nich Plinius Starší a říká se, že inspirovaly i Dante Alighieriho, když psal slavnou Božskou komedii. Krasové jeskyně Slovinska skrývají tisíce fantastických podzemních bludišť. Patří k nim i Škocjanské jeskyně, které byly v roce 1986 zapsány na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Zázračná hoodia

Sukulentní rostlina Hoodia gordonii prožila v posledních letech závratnou kariéru. Z pouště Kalahari dorazila do lékáren a supermarketů všech kontinentů. Důvodem je její mimořádná účinnost při potlačování hladu a podpoře hubnutí.

Bahenní sopky

Aktivní vulkány dštící oheň a žhavou lávu fascinují člověka odedávna svou nezkrotnou energií. Existují však méně okázalé a přitom stejně zajímavé přírodní úkazy – sopky vyvrhující nezadržitelnou silou ohromné spousty bahnité břečky. Dokážou zdevastovat celé kraje a pohřbít vesnice i města.

Města budoucnosti

Podle údajů OSN žila loni už více než polovina světové populace ve městech. Je to poprvé v historii a tento trend se prosazuje čím dál výrazněji. Předpokládá se, že v roce 2030 přesáhne počet obyvatel měst pět miliard.

Ohrožené guerézy

Jsou elegantní, krásné a velmi hlučné. Je jich řada druhů, většinou obývají tropické deštné lesy a všechny jsou ohrožené.

Nejkrásněší živočich světa

Mnozí biologové považují pandu červenou za nejkrásnějšího živočicha naší planety. Půvabná drobná šelma s mahagonovou srstí přesto zůstává ve stínu své větší příbuzné pandy velké. O jejím životě toho víme stále velmi málo.

Iguazú

V místním indiánském jazyce guaraní znamená iguazú velká voda. To ale ani zdaleka nevystihuje mohutnost tohoto vodopádu na hranici mezi Argentinou a Brazílií. Vysloužil si přízvisko vodopád všech vodopádů a zápis na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Noví uprchlíci

Nový typ uprchlíků vznikne v souvislosti s globálním oteplováním. Podle údajů OSN za pár desítek let bude muset opustit své domovy na padesát milionů lidí. Důvody? Ekologické. Sucho, záplavy, zatopení pobřeží nebo celých ostrovů v důsledku zvýšení hladiny moří kvůli globálnímu oteplování.

Když sto bilionů dollarů je necelých šest set korun…

Asi nejbídnější zemí světa je dnes “nezávislé a svobodné” Zimbabwe, zbavené “jha kolonialismu”, jež bylo kdysi slušně prosperující rasistickou Rhodesií. Jak tomu rozumět? Proč je někdy “nelidský rasismus” produktivnější a spokojenější, než “svobodná země” bez zlých kolonialistů?

Zajímavosti z Bílého domu

První americký prezident tmavé barvy pleti. Zřejmě také první, který bude mít vlastní počítač v Oválné pracovně a v Bílém domě prostor na basket. Je stále častěji srovnáván s charizmatickým J. F. Kennedym a jeho manželka Michelle s Jacqueline Kennedyovou. Barack Obama.

Papoušci, tučňáci a delfinárium - ráj na Tenerife

Loro park na Tenerife - největší kolekce papoušků na světě a také nadace na jejich záchranu. Ale nejde jen o papoušky. Je tu také největší vnitřní pavilon tučňáků na světě, nejdelší evropský žraločí tunel, největší delfinárium v Evropě a jediné místo, kde v Evropě předvádějí svou show kosatky.

Toxické úlovky

Lovy na kulohlavce černé, pořádané obyvateli Faerských ostrovů, patřily až dosud k místnímu životnímu stylu a byly pověstné svou krutostí. Protesty ochranářů nepomáhaly. Možná ale kulohlavce zachrání fakt, že jsou pro konzumaci už nepoužitelní, toxičtí a zdraví škodliví.

Oteplování a Inuité

Globální oteplování ohrožuje města i přírodu v arktických oblastech. Stavby zakotvené ve věčně zmrzlé půdě ztrácejí stabilitu, v zemi se objevují trhliny a pohyby povrchových vrstev mění celou tvář krajiny. Při tání se uvolňuje ohromné množství skleníkových plynů, především velmi nebezpečného metanu.




© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz