Tučňáci z ostrova Ardley přežívají sopečným erupcím navzdory
Britský polární badatel Stephen Roberts potvrzuje, že věrnost tučňáků oslích k místu původu je současně jejich největší slabostí. Kolonii na ostrově Ardley v historii už třikrát zničila sopečná erupce. A přesto se sem tučňáci stále vrací. Rozbor zdejších ledovcových jader z výběžků Antarktidy také dokládá dramatický vývoj klimatu v jižních mrazivých pustinách. Informuje o tom server LiveScience.
Dovolená šetrná k přírodě
Lidé hlavně z velkých měst, ne zřídka zamořených smogem, se vracejí ve svých volných chvílích k přirozenějšímu, ekologičtějšímu a méně hektickému trávení své volného času. Často do přírody a bezprostřední blízkosti zvířat, kde mohou nerušeně odpočívat. Na farmách sdružení Roter Hahn je možné nalézt vytoužený klid a odpočinek v souladu s přírodou.
Kosatky v mořských akváriích trápí bolesti zubů
Chrup kosatek dravých v mořských akváriích je v žalostném stavu. Dílem kvůli pobytu v uzavřených nádržích a bazénech, ale také kvůli drastické dentistické péči. Prakticky pak tato zvířata chovaná v zajetí nemají šanci na vypuštění do volného moře, protože by v něm už nedokázala přežít. Na základě průzkumu poloviny všech v zajetí chovaných kosatek to tvrdí tým novozélandských výzkumníků.
Ohrožené mongolské sajgy dostaly telemetrické obojky, koupila jim je pražská zoo
Sajgy mongolské vypadají jako zvířata z jiných časů. I díky samici s telemetrickým obojkem, které financovala Zoo Praha, se o životě kriticky ohroženého druhu dozví vědci více.
Výlet do Beskyd: Ostravice nabízí turistické trasy i pro děti v kočárku
V horské obci Ostravice vznikly hned dvě zábavné stezky pro rodiny s dětmi, a to i s těmi v kočárcích. Trasy určené pěším turistům navíc na Ostravici navazují na cyklostezky s odpočívadly, kam se mohou malí návštěvníci Beskyd s rodiči vypravit také.
Příroda už nás nebaví. Mizí z filmů, písní i literatury
To, jak často hovoříme, píšeme nebo mluvíme o přírodě, respektive jak často používáme termíny přírodu popisující, dokládá hloubku našeho vztahu k ní. Je tedy pravdou, že jsme svědky ztráty vlastního kontaktu s přírodou? Tématem se zabývá časopis Perspectives on Psychological Science.
Vídeň chce snížit světelné znečištění. Nainstaluje proto 50 000 LED svítidel
Do roku 2020 chce Vídeň do 50 000 závěsných lamp instalovat LED svítidla. I přes vyšší pořizovací náklady si město slibuje dlouhodobou úsporu. Nová světla navíc sníží světelné znečištění. Výměna začne na podzim. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
Putování po Srí Lance: nutné doklady i očkování zařiďte včas!
Při plánování cesty na Srí Lanku nestačí vytvořit seznam míst, která chcete navštívit. Zodpovědný cestovatel si zjišťuje i informace o doporučeném očkování, bezpečnostní situaci a sleduje povinnosti, které musí jako turista dodržovat. Samozřejmostí je také vhodné odpovídající pojištění.
Jan Hollan: Důsledky oteplování a proč máme chránit klima
V úterý 6. září se Poslanecká sněmovna usnesla, že souhlasí s ratifikací Pařížské dohody (již v dubnu tak učinil Senát). A brněnské zastupitelstvo schválilo přistoupení k Úmluvě starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky. V ní se signatáři zavazují „snížit do roku 2030 emise CO2 alespoň o 40 % a přijmout integrovaný přístup k mírnění změn klimatu a adaptaci na ně“. Jsou to důležité, povzbuzující zprávy, leč překryly je jiné.
Vlci budí emoce: je potřeba o životě těchto šelem mluvit
Návrat vlků, kteří do naší krajiny postupně přicházejí zejména z oblasti německé Lužice, mnohdy vyvolává emoce, zejména u chovatelů hospodářských zvířat. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Broumovsko, proto v poslední době uspořádala několik besed pro myslivce, chovatele hospodářských zvířat, starosty i veřejnost. Účastníci se dozvěděli, odkud se k nám vlci šíří, jak žijí, jak předcházet škodám na hospodářských zvířatech, i jak získat náhradu za ty škody, ke kterým již došlo [1].
Beskydy projedete na kole nově s pohanským bohem Radegastem
Turistická oblast Beskydy – Valašsko má nově sedm cyklotras s názvem Radegastovy okruhy. Jde o značené trasy různých náročností v celkové délce přes 210 kilometrů.
Jak uživit svět? Řešením mohou být příbřežní rybochovy
Odborníci z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) tvrdí, že nejlepší řešení skýtá rybí maso. Ovšem ne to volně nalovené v mořích, ale spíše vypěstované v příbřežních rybochovných zařízeních. Relativně malá plocha, zabírající jen něco kolem 0,025 % povrchu oceánů, pokrytá těmito intenzivními procesně-produkčními jednotkami, by dokázala pokrýt celosvětovou spotřebu. Informuje o tom server Nature.
Bombajské chemičky barví toulavé psy na modro
Zatímco se bílý los ve Švédsku stal hitem internetu, barevným psům v indické Bombaji zdaleka nebyla věnována taková pozornost. Dílem proto, že jejich zabarvení nezpůsobila vzácná porucha tvorby leucinu, jako u losa, ale nepřečištěný únik chemikálií z továren při pobřeží řeky Kasadi. Přesto je výskyt modrobílých psů hoden pozornosti. Demonstruje totiž katastrofální stav čistoty vody v Indii. O podrobnostech informuje například HindustanTimes.
Čáp černý z České republiky možná hnízdí v Černobylu
Letošní léto přineslo překvapení – ukrajinský ornitolog pozoroval v Černobylu čápa černého, který byl označen v roce 2010 na Znojemsku jako mládě a hned na podzim byl pozorován v Izraeli na jihovýchodní tahové cestě do Afriky. Tuto cestu potvrdilo i pozorování v Rumunsku na jaře 2015 při návratu.
Domácí mazlíčci v USA mají výrazný dopad na životní prostředí: spotřebují 30 % z produkce masa
Snaha omezit produkci emisí oxidu uhličitého se v rozvinutých zemí dotýká prakticky všech oblastí lidského života, od energetického průmyslu, vytápění budov, spotřebu pohonných hmot až po produkci odpadů nebo stavební činnost. Jeden z nejvýraznějších faktorů emisního znečištění byl ale dosud přehlížen a opomíjen. Přestože se jedná o poměrně zásadní prvek. Domácí mazlíčky. Podrobněji o tom referuje například žurnál CleanTechnica.