Chcete potkat v lese zubra? Brzy to bude možné (ač ne snadné)
Návraty zvířat do míst, kde po nich dlouho nebylo ani vidu ani slechu, nebývají snadné. O to více jsou však zajímavé. Ochranářům se třeba podařilo vrátit do šumavských lesů rysa a vybudovat tam jeho životaschopnou populaci. Naproti tomu třeba velkolepý návrat bobrů na jižní Moravě vyvolal vlnu “protibobřích“ nálad, protože toto zvíře umí přetvářet krajinu k obrazu svému opravdu rychle. Ale co návrat něčeho většího? Něčeho o hodně většího?
Nejsušší země světa bude brzo bez vody
Podle předpovědí bude do roku 2020 Jemen první zemí světa, která vyčerpá zásoby podzemní vody. Země zařazená mezi nejchudší státy v oblasti Středního východu má už nyní se suchem značné potíže, napsal server Green Prophet.
Barevné rotundy
Románské stavby kdysi vypadaly zcela jinak než dnes. Zářily barevnými tóny tak, že celek stál daleko za hranicí současného vkusu.
Kde se to nejvíc třese? Místa nejvíc ohrožená zemětřesením
Dejte dohromady záznamy o zemětřeseních z celého světa za dobu 4000 let a ukažte, ve kterých oblastech exponovaných riziku žije nejvíc lidí. Přesně tento postup na vytvoření interaktivní mapy míst ohrožených zemskými otřesy dodržel tým geografa Benjamina Henniga z univerzity v anglickém Sheffieldu.
Sloni a lidé – dříve spojenci, dnes nepřátelé na život a na smrt
V době sklizně se v himalájském podhůří Indie každou noc rozhoří boj o přežití. Proti sobě stojí nesmiřitelní protivníci, kteří jsou spjati generacemi společného soužití. Touha přežít stála podle serveru The Miami Herald jen loni 650 životů.
Jednou přírodní děje, jindy přírodní katastrofy
Příroda je v neustálém pohybu. Činí tím planetu obyvatelnou. Kromě případů, kdy přírodní děje Země smetou její obyvatele, píše server Christian ScienceMonitor.
Osídlení Ameriky
Podle tradičních představ se pravěcí lovci dostali na americký kontinent ze Sibiře zhruba před 12 000 lety. Novější nálezy tuto verzi zpochybňují a otevírají nové možnosti. Historici přišli s dalšími variantami, které posunují přítomnost člověka v Americe o tisíce let dozadu.
Fascinace smrtí
Memento mori, pamatuj na to, že zemřeš – takový vzkaz nesou už antické fresky z předkřesťanské doby a bývá tak označován i umělecký styl, jehož hlavní myšlenkou je konec života člověka. Námět smrti patří k nejstarším ve výtvarném umění.
Dovolenou si plánujte do zemí bez ´vašich´ alergenů
Alergik či astmatik by si měl před každou plánovanou dovolenou dobře promyslet, kdy a kam pojede, jak se na místo určení bude dopravovat a co tam bude s největší pravděpodobností dělat. A podle toho se zařídit již při balení zavazadel.
V pralesích Madagaskaru byl objeven nový pták
Příroda Madagaskaru je „bohatší“ o další endemický druh. Nelétavý, pestře vybarvený pták z rodu Mentocrex, vzdáleně podobný našemu chřástalovi, dostal své druhové jméno „Beanka“ podle místa svého nálezu, neprostupné oblasti suchých lesů a vápencových bradel, píše server ScienceDaily.
Jak draci z pohádky
Největší ještěři naší planety. Inspirovali legendy o dracích požírajících lidi. Jejich kousnutí je téměř vždy smrtelné. Žijí výlučně na otevřených rovinách indonéských ostrovů Komodo, Flores, Rintja a Padar, které leží zhruba tři sta kilometrů jižně od ostrova Bali. Jsou ohroženým druhem zapsaným v červených seznamech. Varani komodští.
Podivuhodný život ohrožené „železné škeble“
Přílipka žebrovaná, ve Španělsku lidově nazývaná železná škeble, je endemickým druhem západního Středomoří. A zároveň je jedním z nejvíce ohrožených mořských bezobratlých v oblasti, jelikož míra jejího rozšíření po celé minulé století klesala, píše ECOticias.com.
V lesích Assámu žije nejvíc druhů kočkovitých šelem na světě
Nížinné pralesy v okolí provincie Assam skrývají mnohá tajemství, píše server Mongabay.com. Indičtí terénní biologové vybavení moderními kamerovými systémy a fotopastmi se pokusili odhalit alespoň některá z nich.
Zlatý chrám Sikhů
Jeden z klenotů Indie. Zlatý chrám v Amritsaru je pro sikhy tím, co pro muslimy Mekka či pro křesťany a židy Jeruzalém. Je to posvátné místo, duchovní centrum jednoho z nejmladších náboženství.
New York zakázal kouření v parcích a na náměstích
New York, kde již nelze kouřit v restauracích a barech, ještě více zpřísní podmínky pro kuřáky. Městská rada odhlasovala zákaz kouření v parcích, na plážích a také na náměstích včetně slavného Times Square. Rozhodnutí podle radních zachrání lidské životy a učiní z New Yorku zdravější místo k žití. Jeden z nich ale opatření označil za totalitní.