Články FiftyFifty.cz, strana 35

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 35 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 35

FiftyFifty

Štýrsko: Zima ve znamení mistrovství světa

Vrcholem letošní zimní sezony v rakouském Štýrsku bude mistrovství světa v alpském lyžování v roce 2013. Mistrovské sjezdové tratě pro ženy i pro muže vedou přímo do centra Schladmingu, kde se nachází park mistrovství světa Planai.

Toulavý autobus vyjede již v lednu

Již v lednu vyjede ve středoafrickém Kamerunu Toulavý autobus provozovaný z prostředků poskytnutých pražskou zoologickou zahradou. Cílem projektu je vést děti z pralesních oblastí k ochraně přírody a připravit jim velký zážitek. Záštitu nad projektem převzal primátor hl. m. Prahy doc. Bohuslav Svoboda, patronem se stal fotbalista Karel Poborský, který se spolu s představiteli Zoo Praha zúčastní i první jízdy Toulavého autobusu.

Složení potravy mění chování samců guaréz: jsou agresivnější a chtějí sex

Konzumace určitých druhů rostlin neposkytuje jen potřebné živiny, ale ovlivňuje hladinu hormonů uvnitř našeho těla. To může například vést k proměně chování. Výzkumníci kalifornské univerzity v Berkley zkoumali „plodiny nabitých estrogeny“ a dopady jejich konzumace na chování populací primátů. Podle nich mohlo mít složení diety našich prapředků i zásadní vliv na průběh lidské evoluce.

Tsunami v roce 563 zničilo Ženevu. A může se to stát znovu

Přes švýcarské město Ženeva se v roce 563 přehnala tsunami, která byla zřejmě způsobena obrovským sesuvem skal v opačné, horní části Ženevského jezera. Ve studii publikované na konci října v časopise Nature Geoscience to uvedli vědci z Ženevské univerzity. Zároveň upozornili, že k podobnému jevu může znovu dojít. Vzhledem k mnohem hustšímu osídlení by však v současnosti byly následky mnohem tragičtější.

Krize středního věku netrápí jen lidi. Stejné deprese mají i opice

Pokud se s nadcházejícím podzimem a jeho depresivním počasím cítíte opotřebovaní, bez nálady a staří, možná vás potěší, že v tom nejste sami. Nejen další lidé, ale podle skotských vědců i opice pociťují krizi středního věku. Tu psychologové popisují jako pokles pocitu životní radosti u lidí ve věku zhruba mezi třiceti pěti a padesáti lety, píše zpravodajství BBC.

Zachráněný zraněný rys se dostal ze zamčené klece jako David Copperfield

Pracovníci Stanice pro handicapovaná divoká zvířata Správy NP a CHKO Šumava na Klášterci zachránili zraněné čtyřměsíční mládě vzácného rysa ostrovida. Rys se teď bude na Klášterci léčit celou zimu, jestli mu to zdravotní stav dovolí, vrátí se na jaře zpátky do divočiny.

Největší predátor ptáků ve městě? Kočka. Nová hrozba si žádá i novou obranu

Rozrůstání měst a postupná urbanizace krajiny proměňuje chování ptáků. Pokud musí čelit hrozbám ze strany „nových“ predátorů, nereagují městští ptáci stejně jako jejich venkovští příbuzní. Podle studie, vypracované ornitology ze Španělska a Francie, pozměnili ptáci z měst částečně své anti-predační mechanismy, aby se přizpůsobili novému prostředí.

Příčinou úmrtí mladých kosů byla otrava alkoholem ze zkvašených jeřabin

V pravdě detektivní zápletku řešili veterináři v anglické Cumbrii. U místní základní školy našli školáci nezvykle velké množství mrtvých kosů. Následné laboratorní testy ukázaly, že se nejedná o novou epidemii ptačí chřipky, ale že za úmrtími mladých pěvců stojí otrava alkoholem. Jeho zdrojem byly zkvašené bobule jeřabin, píše Science Daily.

Přijdeme o kávu? Vědci se obávají, že kávovník arabský do 70 let vyhyne

Pokud by se naplnil nejčernější scénář, kávovník arabský by z divoké přírody vymizel do roku 2080. To by mělo těžké dopady na mnoho zemí, pro které je káva z plantáží často exportní komoditou číslo jedna. Pěstované kávovníky totiž mají vcelku omezený genofond a volně rostoucí rostliny jsou pro pěstování důležité právě jako zdroj rozmanitosti. Podle počítačového modelu je osud kávovníku předurčen klimatickými změnami.

Dopady klimatické změny: Zemědělci budou pěstovat banány místo brambor

Banány se mohou stát důležitým zdrojem potravy pro miliony lidí, v některých rozvojových zemích by mohly nahradit brambory. Podle vědců, kteří se zabývají stavem zemědělství, bude kvůli změnám klimatu klesat výnos klasických plodin. Brambory, kterým se daří v chladnějších oblastech tak nebudou mít kvůli rostoucím teplotám šanci, píše BBC Online News.

Jak se mají pavoučí otcové samoživitelé? Jen samé výhody

Pavoučí otcové samoživitelé, hlídající snůšky vajíček, které jim zanechaly samičky jako vzpomínku na páření, musí čelit náročným překážkám. Obecně se usuzovalo, že vysoká cena, kterou platí za investici do jistoty otcovství a úspěšného vyvedení potomků, se často podepíše na jejich zdraví nebo snížené vlastní šanci na přežití.

Přírůstek pražské ZOO: dvojčata tayry

Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou nově pozorovat dva malé přírůstky ve výběhu tayr. Tuto půvabnou kunovitou šelmu chová v Evropě jen šest zoologických zahrad a pouze polovina z nich ji dokáže rozmnožovat.

Může velryba napodobit lidskou řeč? Několik let stará nahrávka to dokazuje

Zní to trochu jako nářek nebo lamentování člověka. Ve skutečnosti jde o několik let starou nahrávku zvuků, které se naučila vydávat jedna velryba běluha severní s nezvyklým jménem NOC. Jak upozorňují vědci z National Marine Mammal Foundation, je to velmi unikátní záznam. Velryby totiž tvoří zvuk zcela jiným způsobem než lidé a napodobit zvuk lidského hlasu pro ně není vůbec snadné.

K čemu je slonům dobrá řídká srst? Ochlazuje je, zjistili vědci

Ochlupení u savců se vyvinulo proto, aby udrželo jedince v teple, zejména v chladnějších obdobích v minulosti. Nová studie ale přichází s novým zjištěním, tedy konkrétně pokud jde o slony. Jejich chlupy se totiž zřejmě vyvinuly tak, aby pomáhaly zvířeti se v horkém prostředí ochladit. Vyplývá to ze studie Princetonské univerzity.

Na velikosti záleží také u rosniček. Ale i ty umí podvádět

Menší samečci rosničky zelené dokáží podvádět, pokud mají přilákat samičky. Přišel na to výzkum francouzských vědců. Ti zjistili, že menší žabky, místo toho aby se zdržovali s častějším voláním, se zkrátka schovají blízko mohutně znějícího rivala a v příhodnou chvíli ho zastoupí, upozorňuje zpravodajství BBC.




© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz