Články FiftyFifty.cz, strana 16

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 16 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 16

FiftyFifty

Ostrov věčného jara

Třetí největší středomořský ostrov. Nabízí nádherné pláže se zlatavým i bílým pískem, které patří k nejčistším na světě, průzračné moře u členitého pobřeží, krásnou přírodu, historické památky i čilý noční život. Kypr.

Copán, kde Mayové předpověděli konec světa

Sláva a pád mayského města Copán v Hondurasu. Jeho astronomové vytvořili kamenný kalendář, který předpovídá konec letopočtu, možná světa.

Země, kde každý má jen jednoho dědečka

Že každý člověk má dva dědečky a dvě babičky? V Koreji to neplatí. Když se Korejce zeptáte, zda hovoří o dědečkovi z otcovy, nebo z matčiny strany, velice ho to překvapí. Dědeček z matčiny strany není v Koreji opravdovým dědečkem.

Ostrov s vůní hřebíčku

Říká se mu také perla Afriky. V historii tu bývalo největší středisko obchodu s otroky. Zanzibar. Jeho stejnojmenné hlavní město je od roku 2000 na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Tygři v přírodě do dvaceti let vyhynou, tvrdí vědci

Tygři ve volné přírodě vyhynou během dvaceti let, pokud se svět nepostaví za jejich přísnou ochranu. Tvrdí to vědci, kteří se sešli na konferenci o ochraně těchto šelem. Podle odborníků žilo před sto lety ve dvanácti asijských zemích kolem 100 000 tygrů, dnes jich je 3 500, píše agentura Reuters.

Katastrofa, která se nedá zastavit

Stoupání hladiny moří je podle vědců nevyhnutelné. Ani politici, ani urbanisté to nejsou zřejmě ochotni připustit. Jinak by v ohrožených zejména pobřežních oblastech nepokračovala výstavba.

Rok gorily

Organizace spojených národů vyhlásila letošní rok rokem gorily. Bylo to loni v prosinci krátce po zveřejnění oficiální zprávy, že z více než šesti set druhů primátů je zhruba polovina ohrožena. Nejhůř jsou na tom gorily. Jsou na pokraji vyhubení.

Los Glaciares

Los Glaciares znamená ledovce a také název argentinského národního parku. Jde o část největšího ledovcového území mimo Antarktidu. Sedmačtyřicet velkých a asi dvě stovky malých ledovců v Patagonských Andách. Od roku 1981 jsou Los Glaciares na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Svatyně v Sáňčí

Nejvýznamnější buddhistické památky v Indii. Stúpy, kláštery a chrámy zapsané v roce 1989 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nad vesničkou Sáňčí v indickém svazovém státě Madhjapradéš se na pahorku skromně tyčí jedny z nejpozoruhodnějších a také nejzachovalejších buddhistických památek v Indii – mistrně zdobené stúpy, což jsou kopulovité mohyly, kláštery a chrámy.

Ostrov mládí

Jde o Velikonoční ostrov, polynésky Rapa Nui, nejvýchodnější polynéský ostrov v Tichém oceánu. Proslavil se obrovskými sochami ze sopečného tufu s velkými klobouky. V půdě ostrova našli chemici látku, která prý může být doslova elixírem života, přinejmenším prodloužit lidský život o hezkých pár let.

Žíznivé eukalypty v Keni musí pryč

Zemědělci v centrální Keni kácejí na vodu náročné eukalypty rostoucí v blízkosti vodních zdrojů. Chtějí tak splnit požadavky vládní směrnice o šetření s vodou, kterou vydal ministr životního prostředí John Michuki před třemi měsíci ve snaze zmírnit dopady sucha, píše server SciDev.Net.

Město vytesané do skal

Al-Hijr nebo také postaru Hegra. Dnes mrtvé město kdysi vytesané do skal. První a zatím jediné místo v Saúdské Arábii zapsané na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Krabí putování

Vánoční ostrov v Indickém oceánu. Červená záplava se tu každoročně vydává na pouť, která připomíná lavinu. Převalí se přes silnice, města i pobřežní srázy, obchody, restaurace i golfová hřiště. Jde o červeného suchozemského kraba. Každoročně jich na Vánočním ostrově putuje z pralesa k moři více než sto dvacet milionů.

V Bangladéši moře ohrožuje 20 milionů lidí

Až 20 milionů lidí žijících v nižších polohách Bangladéše je v nadcházejících desetiletích ohroženo stoupající hladinou moře, upozorňuje nový průzkum publikovaný na BBC.

Podle vědců přinesou změny klimatu zemětřesní, tsunami a sopečné výbuchy

Vědci z celého světa varují, že v důsledku změn klimatu může Země očekávat více zemětřesení, vulkanické činnosti a také častější laviny. Na konferenci pořádané University College London (UCL) budou tento týden jednat o hrozbách klimatických změn pro geologii Země.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz