Články FiftyFifty.cz, strana 21

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 21 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 21

FiftyFifty

Postrach moří

Opřádají ho pověsti a strašidelné historky. Je symbolem lstivosti, krutosti a smrti. Stal se námětem filmových hororů. Žije v mořích naší planety v téměř nezměněné podobě zhruba 400 milionů let. Žralok.

Ve vodách španělského národního parku je kokain a extáze

Pravděpodobně „nejveselejší“ vodu na světě nalezneme v zavlažovacích kanálech národního parku L´Albufera ve Valencii. S jistým druhem nadsázky tak mohou znít závěry výzkumu univerzity ve Valencii, která při kontrolních odběrech vody na území parku v roce 2010 narazila v šestnácti různých kanálech na přítomnost 14 druhů rozpuštěných drog, píše server ScienceDaily.

Veliký Novgorod

Půl století patřil k nejbohatším svobodným městům severní Evropy. Desítky kostelů skrývající nejkrásnější ruské fresky a ikony i opevněný hrad řadí Novgorod k nejvýznamnějším kulturním památkám lidstva. Na Seznam UNESCO byl zapsán v roce 1992.

Expedice do nitra egyptské pouště potvrdila místo dopadu meteoritu

Je to už pár tisíc let, co rychlostí 12 000 kilometrů v hodině narazil desetitunový meteorit do zemského povrchu v místech, která dnes nazýváme Saharskou pouští. Jsou to teprve dvě léta, co geo-historikové a mineralogové s pomocí programu GoogleEarth narazili na pravděpodobné místo dopadu, kráter nazývaný Kamil.

Archeologové nestačí pod tajícím ledem sbírat památky na Vikingy

Kvůli oteplování, jakožto součásti klimatických změn, bylo v nadmořské výšce 1800 metrů na severu Evropy objeveno nečekané a cenné dědictví, kterým bylo lovecké vybavení Vikingů. Ústup ledu je ale příliš prudký, a odborníci proto nalezené předměty mohou pouze sbírat. Vědecká práce archeologů je příliš zdlouhavá, a tedy nemožná.

Mrak sopečného popela Eyjafjallajökull nebyl normální

Podle tvrzení seismologů a geologů se můžeme brzy dočkat další sopečné erupce. Oproti dubnovému výbuchu sopky Eyjafjallajökull má případný výbuch sopky Katla způsobit menší dopravní chaos v letovém provozu, píše server redOrbit.

Černý obchod

Samouk z Dillí vytvořil jeden z největších světových trhů s lidskými ledvinami. Sám provedl úspěšně několik set transplantací. Do jeho nemocnic přicházeli klienti z celého světa a stejně tak i z různých koutů světa kupovat orgány k transplantaci. Amrit Kumar.

Probíhá boj o zachování deštného pralesu v Nigérii

Afrika jako nejlidnatější kontinent zaznamenává rekordní kácení lesů, tempo likvidace je jedno z nejrychlejších na světě.

Nejvyšší ekvádorský vodopád možná zastaví čínská vodní elektrárna

San Raffael, téměř 150 metrů vysoký vodopád, je ohrožen plánovanou výstavbou vodní elektrárny. Projekt je podpořen Čínou a předpokládaným rokem spuštění je 2016. Projekt 1500 megawattové elektrárny má přetnout nejdůležitější biokoridor ekvádorské Amazonie, informuje na serveru Mongabay ekologická organizace Zachraňme americké pralesy (Save America´s Forests, SAF).

Chobotnice mistrem převleků

Zázrakem s osmi chapadly byla přezdívána chobotnice Paul, proslavená během světového poháru. K opravdovému zázraku přírody má ale mnohem blíž indonéská chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicus, která dokáže vědomě modifikovat tvar svého těla.

Nová satelitní data odhalují skutečný pokles světových mangrovových lesů

Nové satelitní snímky vědcům poskytly komplexnější a přesnější data o rozmístění a poklesu mangrovových lesů na Zemi, píše server ScienceDaily. Průzkum provedený vědci z US Geological Survey a NASA přinesl informace, že mangrovů je o 12,3 % procent méně, než se odhadovalo.

Poklady pod hladinou

Na dnech oceánů leží asi tři miliony vraků lodí. Mnohé z nich skrývají zlato, šperky a jiné vzácné předměty, které nebyly dosud vyzvednuty. Dnes po nich pátrají novodobí lovci pokladů vybavení nejmodernější technikou.

Král klenotníků, klenotník králů

seriál :: Kdo to vlastně byl

Už více než 150 let zdobí hlavy světových panovníků i každého, kdo dokáže ocenit jedinečné nápady a zpracování, šperky značky Cartier.

Britským automatům na cigarety zvoní hrana

seriál :: Nekuř, uschne ti!

Veřejnost si je nepřeje. Tři čtvrtiny dospělých občanů Británie si přejí zákaz vystavování tabákových výrobků v obchodech a také úplné odstranění prodejních automatů na cigarety. Průzkum ukázal masivní podporu veřejnosti, kterou má zdravotnická komunita při prosazování přísných pravidel chránících děti a mladistvé před svody tabákové reklamy.

Nové druhy

Každý rok vědci objevují zhruba 15 tisíc nových zvířecích druhů. Většina je nezajímavá, nudná, nebarevná. Některé člověka ale znovu ujistí o fantastické diverzitě a kráse života na naší planetě.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz