Korálové útesy nehynou jen kvůli lidem. Zničit je může i „přírodní“ zemětřesení
Korálové útesy jsou pro svou druhovou rozmanitost označovány jako tropické deštné pralesy oceánů. Korály v posledních desetiletích pod tlakem nepříznivých podmínek pomalu mizí. Ohrožuje je nejen znečištění moří, změna pH moří, nadměrný rybolov, ale i zcela „přírodní“ katastrofy. Honduraský korálový útes v roce 2009 značně utrpěl po silném zemětřesení, píše ScienceDaily.
Jak komunikuje havěť na mořském dně? Synchronizovaně rachotí
Zvířecí komunikace je stále opředena tajemstvím, a tak není divu, že tato končina vědeckého bádání přitahuje mnoho pozornosti výzkumníků. Živočichové se dorozumívají řadou způsobů, ať už řečí těla či hlasitým voláním, fantazii se meze takřka nekladou.
Fukušima je město smrti, řekl japonský ministr. Musel odstoupit
Pouhých devět dní vydržel ve funkci japonský ministr průmyslu a obchodu Jošio Hačiro (Yoshio Hachiro). Při čtvrteční návštěvě poničené elektrárny Fukušima Daiči totiž označil její okolí za "město smrti", čímž rozlítil nemalou část veřejnosti i politiků.
Vakcína zklidní jelenům hormony, sníží se tak počet dopravních nehod
O nutnosti regulace početnosti přemnožených hlodavců by asi nikdo zvláštní pochybnosti neměl, ale postarat se o snížení nebývalého nárůstu spárkaté zvěře v USA, a navíc přímo laboratorní cestou, to už dokáže na tváři vyvolat úsměv.
10 tipů na dovolenou, která vám prodlouží léto
Letní prázdniny jsou u konce, to však neznamená konec dovolených. Cestování mimo hlavní turistickou sezónu přináší řadu výhod, které objevuje stále více Čechů. Klidné pláže, krásné počasí a nižší ceny, právě to jsou hlavní přednosti dovolené v měsíci září. Představujeme vám deset nejoblíbenějších destinací, díky nimž si prodloužíte léto.
Mroži se kvůli tajícímu sněhu stěhují na pevninu
Rychleji tající led v Arktidě žene tisícihlavá stáda mrožů dále na pevninu. Mnozí z nich se podle agentury Reuters stahují do oblasti, kde se má těžit ropa.
Poslední divočina: jak lidé ovlivňují hlubokomořské ekosystémy?
Oceány pokrývají více jak 71 % povrchu naší planety, přičemž hloubka u více jak poloviny oceánů přesahuje 3 000 metrů.
Exotická dovolená má obrovskou ekologickou stopu
Redakce Aktuálně.cz si nechala vypočítat ekologickou stopu tří druhů dovolených. Modelovými příklady byla letecká cesta na Seychely, cesta autobusem do Španělska nebo cesta autem do Chorvatska.
Na Bahamách jsou žraloci pod ochranou
Bahamy vyhlásily nový zákon, který zakazuje lov, prodej, dovoz a vývoz žraloků a produktů z nich. Toto opatření mění 630 000 čtverečních kilometrů výsostných vod této karibské země v útočiště pro tento živočišný druh, informuje server Ecologiaverde.com.
Himálajské ledovce se zmenšují, některé pomalu mizí
Tři himálajské ledovce za posledních čtyřicet let znatelně zmenšily svůj objem, na vině má být globální oteplování.
Paviání alfa samci mají těžký život
Být první a nejlepší, s přístupem k nejvybranějším pochoutkám a nejatraktivnějším samicím, takový je život paviána, který si ve skupině vydobyl pozici alfa samce. Je ale otázkou, jestli není lepší být beta samcem. Výzkum ukazuje, že paviáni beta samci mají v těle méně stresových hormonů než alfa samci, píše NY Daily News.
Hranice mezi USA a Mexikem brání ohroženým zvířatům ve volném pohybu
Staré přísloví, že dobré ploty dělají dobré sousedy, rozhodně neplatí pro populace živočichů na pomezí mexicko-americké hranice. Studie univerzity v texaském Austinu ukázala, že zvířata žijící poblíž hranice USA s Mexikem v oblasti Mexického zálivu a Kalifornie často patří mezí nejvíce ohrožené, píše ScienceDaily.
Dopady klimatických změn se promítnou i na produkci kávy
Latinskoameričtí pěstitelé kávy se obávají klimatických změn, informuje server Climaticocambio.com. V některých z oblastí, odkud pochází nejlepší káva, pěstitelé s obavami sledují nebe a teploměr.
Žloutenkový ráj aneb Kde se lze nejčastěji nakazit
Suvenýr ve formě virové hepatitidy by si asi z dovolené chtěl přivézt málokdo. Na druhou stranu na toto riziko myslí jen minimum cestovatelů..
Klimatické změny některým ptákům svědčí
Změna klimatu a její přímé důsledky nemusí vždy nutně působit jen negativně. Alespoň s takovým tvrzením přichází nová studie Baylorovy univerzity v Texasu, která se zaměřila na efekty častějších požárů spojených s vysycháním vegetace a jejich vlivem na ptactvo, píše ScienceDaily.