Zbyl jim jen strach z bomb. Člověk v tísni pomáhá 120 tisícům lidí měsíčně
Humanitární situace uvnitř Sýrie se nadále komplikuje. Každý třetí Syřan je uprchlíkem ve vlastní zemi. Lidé utíkají před ozbrojeným konfliktem nebo bombardováním a nemají se kam vrátit, více než polovina lidí v Sýrii je bez práce a další přišli o zdroje obživy. Kvůli konfliktu lidé trpí nedostatkem potravin a už měsíce nejde elektřina a neteče voda. Doručování pomoci je stále obtížnější, ale Člověk v tísni se mu soustavně věnuje od roku 2012.
Zahraniční novináři ocenili Tančící dům i festival Signal
Tančící dům, v němž právě probíhala výstava skla „Stanislav Libensky Award 2014“, druhý ročník festivalu světla Signal i tradici českého šperkařství zhlédlo 9 novinářů z Evropy a Kanady. Press trip se zaměřením na moderní Prahu a český design pro ně uspořádala v druhé polovině října agentura CzechTourism.
Studie varuje: Když vybijeme slony, vymřou i některé tropické stromy
Další lov slonů může mít katastrofální dopady na tropické lesy. Sloni jsou pro některé stromy důležití tím, že roznášejí jejich semena. Když by tato sloní služba zanikla, řada dominantních dřevin by zřejmě vymřela. To by v lesních porostech spustilo negativní kaskádovitý efekt.
Himálajská viagra? Tibetští vesničané nepodlehli zlaté horečce
Dvě izolované vesnické komunity v Tibetu zvládly nastavit vlastní účinný regulační režim pro udržitelný sběr „Himálajské viagry“, housenkového parazita známého jako yatsa gunbu. To je v zásadě vynikající zpráva pro tibetské vesničany, jejichž celoroční příjem se z 80 % odvíjí právě od prodeje tohoto tradičního prvku lidové medicíny. Podstatně méně potěšující je pro zahraniční obchodníky orientované na zisk, stejně jako pro některé nevládní neziskové ochranářské organizace.
Zimní sezona v Jižním Tyrolsku: propojená střediska, nové lanovky a Messnerovo muzeum
Jižní Tyroslko vítá letošní zimní sezonu řadou novinek. Mezi ty největší patří propojení dvou středisek v údolí Hochpustertal či znovuotevřený snowpark.
Konec neregulovaných řek? Svět čeká budování tisíců nových vodních elektráren
Svět čeká obrovský boom budování vodních elektráren, především v rozvojových zemích. To by mohlo zdvojnásobit množství elektřiny vyráběné v hydroelektrárnách. Na druhé straně by počet velkých toků bez regulace poklesl o dvacet procent, což přinese další velké ohrožení sladkovodních druhů živočichů a rostlin, tvrdí zpráva berlínských vědců z Liebnitzova institutu.
V listopadu do Dubaje za velbloudy nebo do Francie na mladé víno
Léto je sice za námi, ale ti z vás, kteří nestihli pravou letní dovolenou nebo už teď postrádají slunce a cizí kraje, se nemusejí obávat. I na podzim můžete navštívit destinace, které vám umožní plnohodnotnou dovolenou. Můžete si vybírat mezi pořád ještě prosluněnými plážemi či mírným evropským klimatem. Pokud plánujete vycestovat v listopadu, máme pro vás tipy na nejatraktivnější lokality a neuvěřitelné zážitky.
Bomby mi zničily střechu..
Na východní Ukrajině je humanitární situace stále napjatá. Více než 842 000 lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy a ze 415 000 lidí udělal konflikt uprchlíky ve vlastní zemi. Teploty v oblasti navíc v noci padají k nule a lidé se snaží opravit domy poničené bombardováním, aby měli kde přečkat zimu.
S vařečkou kolem světa - řecká kuchyně
Věděli jste, že slovo gastronomie je řeckého původu? Pokud ne nevadí, ale řecká kuchyně, tedy gastronomie, je známá po celém světě.
V USA zavádějí poplatek za snímky divočiny. Může se týkat i fotoamatérů
Americká Lesní správa (U. S. Forest Service) právě dokončuje schvalovací proces zpoplatnění komerčních fotografií a filmů, jež mají svůj původ v oblastech divočiny. Rozhodnutí, o kterém se ve Spojených státech amerických ostře diskutuje už čtyři léta, by údajně zásadním způsobem mohlo změnit pohled lidí na přírodu, informuje server Inhabitat. Za určitých okolností by se totiž poplatek mohl vztahovat i na snímky, které si pořídí fotografové-amatéři.
Po stopách seriálu Hra o trůny: Irsko, Chorvatsko či Maroko
Hra o trůny je velkým fenoménem jak pro čtenáře, tak pro milovníky seriálových adaptací. Jednou z největších devíz, která přitahuje diváky po celém světě, jsou jedinečné kulisy a přírodní scenérie, které podtrhují unikátnost příběhu.
Rákos obecný zaplavuje USA
Rákos obecný je velmi statná vytrvalá tráva dorůstající až 4 metrů. A zatímco v Evropě proti ní nikdo nic nemá, na Východním pobřeží Spojených států amerických proti rákosu bojují. Pomocí helikoptér rozstřikují herbicidy, buldozery vytrhávají spletité kořeny rostlin. Rákos obecný je v Americe invazní druh. Jak ukázaly experimenty, nejúčinnějším a nejšetrnějším herbicidem není chemie, ale obyčejná koza.
Násílí mezi šimpanzi
Malé šimpanzí války, vzájemné krvavé řešení sporů, vpády na sousední území včetně vraždění členů cizí tlupy, to jsou záběry, které obvykle v přírodovědných dokumentech o učenlivých primátech nevidíme.
Jihotyrolský podzim: Slavnost kaštanů, špekový festival, summit pro horaly
Podzim a také říjnové prázdniny bývají často slunečné. Co ještě vyrazit do Jižního Tyrolska/Südtirol, provincie na severu Itálie, na prodloužený víkend? Tady je pár tipů, co je možné v této severoitalské provincii na podzim podniknout…
Indičtí levharti změnili jídelníček: začali lovit hlídací psy
Krajina v indickém státě Maháráštra je zemědělsky hojně využívaná. Když však přijde noc, patří levhartům. Podle zprávy Společnosti pro ochranu přírody (Wildlife Conservation Society, WCS) se místní populace levhartů skvrnitých při lovu přeorientovala na zástupce chovných a domácích zvířat. Překvapivé je, že nejčastější kořistí se stávají toulaví a hlídací psi.