Články FiftyFifty.cz, strana 61

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 61 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 61

FiftyFifty

Po 140 letech se vrátili do kanadské Alberty bizoni

Po dlouhých letech plánování se podařilo ochráncům přírody z Národního parku Banff v kanadské Albertě splnit si sen. A nejen sobě. Do volné přírody, byť prozatím vymezené karanténní ohradou, se navrátilo prvních šestnáct bizonů. Referuje o tom žurnál CBC, který upozorňuje na to, že naposled tu bylo možné vidět bizony před 140 lety.

Šance pro mořské korály: Lze je uměle namnožit a vrátit na mořské útesy

Ve státních laboratořích Mote, vzdálených necelých čtyřicet kilometrů od slunného Florida Keys, se přepisuje historie. Mořský biolog David Vaughan tu už několik let úspěšně testuje metodu umělého odchovu korálů. Jeho práce by mohla znamenat zásadní průlom v záchraně a obnovení vybělených podmořských útesů, které hromadně vymírají kvůli klimatickým změnám, okyselení moří a znečištění oceánů. Referuje o tom New York Times.

Sedm vzácných vydřích trpaslíků

Chovatelům Zoo Praha se jako prvním v kontinentální Evropě podařilo rozmnožit vydry hladkosrsté. Sedm vzácných mláďat, která zatím připomínají trpasličí kopie svých rodičů, přišlo na svět v lednu. V současné době začínají opouštět bezpečí nory a pomalu objevují okolní svět v expozici pavilonu Indonéská džungle.

Relax na jihotyrolském venkově

Hledáte ideální místo pro odpočinek po náročném pracovním období, místo pro romantickou oslavu svatého Valentýna, či si prostě chcete jen odpočinout daleko od všeho a všech?

Horečka dengue ohrožuje Čechy! Počet nákaz roste

Vysoká teplota s třesavkou, kožní vyrážka, zvětšení mízních uzlin. Tak se projevuje virové onemocnění známé jako horečka dengue. Nákaza se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, tedy v destinacích, kam také tuzemští turisté poslední dobou často jezdí na dovolenou.

Nemocná velryba měla v žaludku 30 plastových sáčků

Vědci našli 30 igelitových tašek v břiše nemocné velryby, která musela být následně utracena. Velryba opakovaně připlouvala na břeh nedaleko norského Bergenu. I přesto, že bylo několikrát marně zkoušeno dostat ji zpět do hluboké vody, třikrát se vrátila zpět. Následkem nemoci a vyčerpání musela být 6 m dlouhá velryba utracena. Informuje o tom server NRK.

Cestovatelské hity roku 2017

Dali jste si předsevzetí více v letošním roce cestovat, ale klasické dovolenkové destinace vás příliš nelákají? Pak se podívejte na výčet pěti nejzajímavějších zemí roku 2017, které doporučuje také celosvětově uznávaný cestovatelský portál Lonely Planet. Zavítat můžete do Ameriky, Asie, Evropy i vzdáleného Karibiku.

USA: Dostavba pozastaveného dakotského ropovodu bude patrně pokračovat

Dnes již bývalý prezident USA Barack Obama pozastavil záměr dostavby ropovodu Dakota Access Pipeline (DAL-P) přes indiánská území. Jak ale informuje zpravodajský server NBC, stavba ropovodu pravděpodobně nakonec obdrží potřebné povolení k finální realizaci. Zdrojem této informace je severodakotská senátorka za Demokratickou stranu Heidi Heitkampová. O celé věci prý už byl zpraven americký Kongres, ale oficiální stanovisko dosud nebylo vydáno. Indiáni se stavbou nesouhlasí.

Indie zadržela pašeráckého bosse a 4 tuny vzácných želv určených pro černý trh

Pracovníci státní ochrany přírody v Indii si předminulý týden připsali na konto mimořádně úspěšný zásah. V součinnosti s uttarpradéšskou policií a jednotkou rychlého nasazení zajistili v soukromé rezidenci 6430 exemplářů ohrožených želv několika druhů, určených pro černý trh. Při akci také zadrželi „velkou rybu“, místního šéfa pašerácké mafie. Informuje o tom IndianExpress.

Čerstvý sníh a mráz umožnily ochráncům přírody spočítat vydry v Orlických horách

Vydra říční je naše největší šelma žijící v řekách a rybnících. Letošní zima se sněhovou nadílkou a tuhými mrazy umožnila ochráncům přírody spočítat, kolik vyder žije v Orlických horách. Šest dospělých zvířat a dvě mláďata je výsledek, který ukazuje, že populace vyder v CHKO Orlické hory je stabilní a počet odpovídá úživnosti prostředí. Informuje o tom organizace ALKA Wildlife.

Nebaví vás mrazivé počasí? Vyrazte za teplem!

Exotická dovolená v zimě už není výsadou pouze těch nejbohatších. Stačí si vybrat destinaci podle vašich finančních možností, sbalit si to nejnutnější a vydat se vstříc slunečním paprskům.

Deset let od orkánu Kyrill na Šumavě: příroda si umí sama poradit

V noci z 18. na 19. ledna 2007 se Evropou prohnal orkán Kyrill. V šumavských lesích vyvrátil nebo polámal zhruba milion metrů krychlových dříví. V následných šesti letech po Kyrillu Správa NP Šumava zaznamenala 2,6 milionu m3 kůrovcem odumřelých stromů, z nichž zhruba polovina byla vytěžena a druhá polovina se ponechala na místě k zetlení. Orkán byl také příležitost začít do převážně smrkových lesů vracet jedle, jeřáby, javory nebo buky.

Svět je silnicemi rozparcelován. A přírodě to nesvědčí

Celý svět ještě zdaleka není pokrytý silnicemi. Zatím. Silnice však už dnes rozdělují přírodní prostor na velké i malé plochy a významně tím ovlivňují přírodní děje. Jen sedm procent silnicemi ohraničených přírodních ploch je větších než 100 km čtverečních. Více jak polovina těchto ploch je menších než jeden km čtvereční. Svět je tak silnicemi rozparcelován na větší a častěji na menší plochy. Informuje o tom server Phys.org.

Zoo Praha: nový přírůstek a povánoční stromové hody

Navzdory mrazivému počasí přichází v pražské zoo na svět nový život. Mládě lamy guanako se narodilo v pátek 6. ledna ve výběhu a návštěvníci tak viděli jeho příchod na svět.

70 procent největšího japonského korálového útesu odumřelo

Ministerští úředníci v úterý oznámili, že došlo k tzv. vybělení korálů, které je spojené zejména s narůstající teplotou mořské vody.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz