Podle dánských vědců už v Malajsii není žádný volně žijící nosorožec sumaterský
Máte-li doma v archivu originální snímek sumaterského nosorožce nafoceného ve volné přírodě, važte si ho. Žádné další už nejspíš nikdy nebudou. V polovině srpna totiž výzkumníci potvrdili smutnou informaci: nosorožec sumaterský, nejmenší a druhý nejohroženější ze všech nosorožců, může být v celé Malajsii považován za druh mimo chovná zařízení definitivně vyhynulý.
Objevte Štýrsko: příliš krásné, abyste pobyli jen chvíli!
Mezi požitkářským, úrodným jihem, aktivním alpským severem a inspirujícím zemským hlavním městem Grazem se počítá každičký den, který zde člověk stráví a věnuje se svým koníčkům a zájmům. Sportovní choutky spolehlivě uspokojí četné cyklostezky a turistické trasy. Gurmeti i milovníci kultury si přijdou na své v zeleném srdci Rakouska.
České rybníky zažívají podle přírodovědců ekologickou katastrofu
Místo přírodních koupališť nevábné louže plné řas a sinic, místo romantických rybníků nádrže špinavé hnědozelené „polévky". Letošní léto bohaté na teplotní rekordy nám podle přírodovědců odhalila všechna naše selhání v hospodaření s vodou.
Ochránci přírody vypustili do přírody další tři orly skalní Video
Do české přírody vypustili ochránci přírody další orly skalní. K 22 mláďatům vypuštěným v rámci mezinárodního projektu v minulosti přibyla v pátek 21. srpna další tři. Letos poprvé bylo vypuštěno i mládě, které bylo odchováno v lidské péči, konkrétně v Zoologické zahradě Liberec.
Rysi jsou velcí cestovatelé. Samec z Prachaticka došel až k Linci
Poprvé zaznamenali ochránci přírody z Hnutí DUHA rysího samce Luďka na snímku z fotopasti počátkem letošního dubna. Na Prachaticku byl zachycen hned několikrát. A nyní se k velkému překvapení objevil v sedmdesát kilometrů vzdáleném lesním komplexu Kürnbergerwald u rakouského Linzu, informují čeští a rakouští ochránců přírody.
Oslavy měsíce v Číně či sběr vína v Itálii aneb pár tipů na podzimní dovolenou
Ti, kdo nejsou fanoušky horkých dní a svou dovolenou si raději užívají v mírných teplotách, často odkládají svůj pobyt až na září či říjen. Plánovat podzimní dovolenou je však třeba už nyní. Máme pro vás tip: můžete se třeba procházet v teplém podzimním slunci se sklenicí vína v ruce.
Hucul není potomkem divokých koní, ale křížencem několika domácích plemen
Huculští koně nejsou přímými potomky divokých koní, jak se o nich často tvrdí, upozorňuje společnost Česká krajina. Na formování tohoto plemene se podle ní podílelo hned několik plemen domácích koní. Kromě evropských koní se na utváření huculů podílela i plemena pocházející z Asie. Zcela jistě to byli podle vědců arabští koně a pravděpodobně také koně mongolští. Geny arabských koní dodnes prozrazují bílé skvrny na srsti některých huculů.
Letíte na dovolenou? Pozor na velikost zavazadel!
Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky. Nabízíme alespoň základní informace, které vám s balením kufrů pomohou.
Návštěva USA? Zjistěte vše o lékařské péči za velkou louží
Chystáte se do Spojených států amerických? Pak vás určitě bude zajímat, kde a jak případně vyhledat lékařskou pomoc. V USA totiž funguje systém zdravotní péče, který nenutí občany platit si zdravotní pojištění. Náklady na ošetření se přitom mohou vyšplhat ke stovkám až tisícům dolarů.
Chráněné divočiny v USA je o 1000 km čtverečních více
Prezident USA Barack Obama minulý týden posvětil federální ochranou další kus divočiny Skaliských hor v centrální části státu Idaho na západě USA.
Maso z pralesa je pro místní levnou i prestižní záležitostí
Průzkum trendů konzumace bushmeatu v Tanzanii potvrdil, že hlavním důvodem proč místní lidé sáhnou po mase z pralesa, je jeho nízká cena a snadná dostupnost. Ulovená divočina ale není konzumována jen chudými a hladovějícími. Naopak v řadě komunit je tato potrava výsadou lidí bohatých, a jeho konzumace je považována za otázku osobní prestiže.
Last minute dovolená? Za romantikou na Sicílii, za dobrodružstvím na Kypr
Vzdát se letního odpočinku u moře nemusejí ani ti, kteří nestihli objednat zájezd včas. Řada hotelů nabízí místa i na poslední chvíli a většinou i za skvělé ceny. Pokud se tedy dnes rozhodnete vyrazit, zítra už můžete lenošit na pláži. A navíc třeba i za polovinu původní ceny..
Tarpan nebyl divoký kůň. Jen zdivočelý nebo zkřížený, ukazují zahraniční výzkumy
Desítky let byl tarpan považovaný za posledního divokého koně Evropy. Moderní výzkumy však ukázaly, že tarpan byl pouze zdivočelý kůň domácí, případně kříženec domácích a divokých koní. Na závěry zahraničních vědců upozorňuje studie Divoký kůň a pratur: klíčové druhy pro formování české krajiny, na jejímž vzniku se podíleli vědci z Biologického centra Akademie věd, Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.
Vědci zkoumali námluvy medvídků koala. Místo soubojů si vystačí s hrdelním voláním
Medvídci koala okouzlují svým roztomilým zjevem miliony lidí, přesto podrobnosti o jejich páření dlouho unikaly pozornosti vědců. Vnést trochu světla do sexuálního života australských baculatých medvídků se podařilo až mezinárodnímu týmu vědců, kteří pozorovali chování koalí populace na australském ostrůvku St. Bees. Místo soubojů o samice si medvídci vystačí s hlubokým hrdelním voláním. Samice si je pak samy najdou.
Břišní tyfus: chytit ho můžete i ve Středomoří
Řeč bude o jedné z nejčastějších cestovních infekcí. Zjistěte spolu s námi, zda mezi rizikovými zeměmi není náhodou i vaše prázdninová destinace a také to, jak břišní tyfus rozpoznat a jak mu předcházet.