Tradiční řemesla na statcích v Jižním Tyrolsku
Rádi se učíte novým věcem a chtěli byste umět péct vlastní chléb, vyrábět sýr nebo vyzkoušet tradiční řemesla? Sdružení farem Roter Hahn v Jižním Tyrolsku je místem, kde si tyto aktivity můžete vyzkoušet.
Zimní dovolená v zahraničí – s cestovkou či bez?
Zima v Česku pomalu končí, ale v zahraničních vysokohorských střediscích je sezóna v plném proudu. Chystáte-li se na lyže do ciziny, máte na výběr hned z několika možností. Můžete si objednat kompletní zájezd u cestovní kanceláře, nebo využít jen některé z nabízených služeb, či vyrazit na vlastní pěst. Jaké jsou výhody a nevýhody různých verzí zimní dovolené v zahraničí?
Londýňané své ježky milují. A aby se jim dařilo, vyvrtávají jim tunely ve zdech
Funí, dupou a končí pod koly automobilů. Ježci. Ve Velké Británii jich v padesátých letech žilo přes 30 milionů. Dnes jen asi 1,5 milionu. Hlavními příčinami jsou změna hospodaření a fyzická neprůchodnost krajiny. Skupinka londýnských nadšenců se nyní čtyřnohým bodlináčům pokouší znovuotevřít Londýn a jeho četná předměstí tím, že hloubí ve zdech otvory pro ježčí dálnice. Píše o tom Physorg.
Zimní olympijská střediska lákají lyžaře dodnes
Zimní olympijské hry, největší sportovní svátek roku, jsou v plném proudu. Sportovci letos poměřují své síly až v dalekém Pchjongčchangu, i evropská města ale v minulosti zimní olympiády několikrát hostila a sportovní areály jsou dodnes otevřeny turistům. Ve Francii si tak přijdou na své milovníci náročných terénů, ve Švýcarsku zastánci luxusu a v Itálii nadšenci do snowboardingu.
Elektrorybaření v EU opět končí. Nizozemští rybáři z toho radost nemají
Aktuální lednové rozhodnutí Evropského parlamentu o zákazu lovu ryb s pomocí elektrické pulzní sítě vyvolává stejnou mírou nadšení i rozpaky. V roce 2006 bylo totiž stejným orgánem povoleno a řada rybářských společností tehdy do této zdánlivě méně škodlivé technologie masově investovala. Píše o tom například ScienceMag.
Pravidlo je to prosté: Čím bude víc silnic, tím méně bude medvědů
Projev kanadského zoologa Claytona Lamba z Univerzity v Albertě zrovna nevyniká košatými větami. Dětství strávené v „divočině“ kanadské Alberty a deset let terénního výzkumu zaměřeného na ekologii medvědů se na něm podepsalo. O to trefněji je schopen popsat složité procesy v prostých souvislostech.
Kdysi se zabíjeli. Teď společně zachraňují divoká zvířata
Severní oblasti Keni bývaly rájem pytláků, kteří tu decimovali hlavně nosorožce a slony. Po desítkách let krvavých střetů kvůli dobytku a pastvinám spolu kmeny Samburu, Borana, Redille či Turkana začínají spolupracovat. Snaží se nejen zajistit klidnější život svým blízkým, ale taky zachránit divoká zvířata.
Z malajských tygřat rostou nebojácné šelmy
Mláďata kriticky ohroženého poddruhu, tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku, zdárně prospívají a rostou.
Bolívie spouští stavbu dálnice amazonským národním parkem
V srpnu loňského roku schválila Bolívie poněkud kontroverzní zákon, jehož důsledkem je i konečné povolení výstavby nové silnice v amazonských pralesích. Diskuze a hádky o tom, zda a v jaké podobě 305 kilometrů dlouhou dopravní tepnu schválit, se přitom vedou už druhou dekádu. Argumenty příznivců projektu o nezávadnosti stavby se mezitím stačily dosti názorným způsobem vyvrátit. Píše o tom EurekAlert.
Ukrajina, Opytne: Bez aut, bez silnice, bez zdravotní péče. U frontové linie.
Nemají auta a do vesnice nevede ani přístupná silnice. Zato se blízko nachází frontová linie. Lidé ve východoukrajinské vesnici Opytne jsou odříznuti od světa a nemají přístup ke zdravotní péči a základním lékům. Z tohoto důvodu za nimi začal docházet mobilní tým Lékařů bez hranic a poskytuje jim základní zdravotní péči a psychologické konzultace.
Kalifornské sovy mají s legalizací konopí opravdu vážný problém
Na začátku nového roku vyslyšel stát Kalifornie hlasy volající po částečné legalizaci marihuany. Rekreační konzumace konopných produktů možná vykouzlila úsměv na tváři hezké řádky Kaliforňanů, ale ochráncům přírody přibylo starostí..
Za šíření australských požárů mohou nečekaní pachatelé. Draví ptáci
Austrálie v těchto dnech čelí vlně veder, která způsobují řadu ničivých požárů. A aby toho nebylo málo, vědci nyní přišli se studií, podle které za rozšiřováním požárů stojí i draví ptáci. Informuje o tom ScienceAlert.
Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!
Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?
Světové kuriozity v pravidlech silničního provozu
Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let věku. Ovšem třeba na Aljašce může usednout za volant každý, kdo dosáhl věku čtrnácti let...
Zákaz slonoviny v Číně? Naštve obyčejné Číňany, ale k ochraně slonů nepovede
S nástupem roku 2018 se Čína zřekla obchodu se slonovinou a oficiálně uzavřela tuto komoditu pro domácí trh. Jak ale píše v deníku ForeignPolicy píše americký vědec Peter J. Li, s radostí to zatím není třeba přehánět. Zákaz se totiž týká jen oficiální poptávky. Úlohu světového překladiště slonoviny podle něho rychle zastanou jiné asijské země.