Happy (ski)End na Pitztalském ledovci
V nejkrásnějším lyžařském období roku, kdy se v dubnu probouzí jaro, láká nejvýše položený ledovec Tyrolska k jarnímu lyžování. Stabilní sněhová pokrývka a přitom příjemné teploty - zkrátka perfektní podmínky pro firnové sjezdy.
Pavouci nejsou čistí predátoři, živí se i pylem
Až dosud se mělo za to, že pavouci křížáci jsou výhradně predátoři. Aktuální studie ale ukazuje, že skoro čtvrtinu veškeré potravy pavouků může tvořit pyl.
4 jarní tipy, kam po zimě za energií a sportem
S rostoucími teplotami a počtem slunečných dnů se začínáme všichni pomalu probouzet ze zimního spánku. Slunce nám nejen zlepšuje náladu, ale po líné zimě také dodává energii do života. Cítíme se tak plni sil a máme chuť je využít na maximum.
Ohrožené druhy ptáků v Českém Švýcarsku
Čápi černí, sokoli stěhovaví a výři velcí. To jsou ohrožené druhy ptáků, které mají v současnosti již z velké části obsazena svá hnízdiště v Českém Švýcarsku. Správa národního parku České Švýcarsko jejich šance na úspěšné vyhnízdění každoročně podporuje omezením vstupu do okolí hnízdišť, které začalo platit od 1. března a skončí nejpozději 31. července.
Spojené arabské emiráty zruší víza, Češi ušetří až 1 990 Kč
Ministerstvo zahraničních věcí Spojených arabských emirátů (SAE) oznámilo, že od 22 března 2014 bude zrušena vízová povinnost držitelům cestovních pasů ze 13 evropských zemí, a to včetně České republiky. Tento krok přinese tuzemským turistům nižší náklady na pořízení pobytu do SAE a především možnost okamžitě po koupi zájezdu odcestovat.
Máš hlad? Budeš sežrán. Tak zní zákon džungle
Život hlodavců v tropické džungli není žádný med. Za každým listem se může schovávat predátor. Ještě horší to mají hladoví hlodavci. Pravděpodobnost, že se stanou něčí potravou, je u nich větší než u hlodavců, kteří se stihli dostatečně najíst. Vyplývá to z výzkumu panamského Smithsonian Tropical Research Institute.
I sloni umí utěšovat své smutné nebo vystrašené druhy, ukázal výzkum
Asi každý z nás někdy někoho utěšoval. Jemné pohlazení, pár slov podpory. A asi každý z nás sám někdy potřeboval trochu útěchy. Snadno bychom si mohli myslet, že to je věc, která nás odlišuje od zvířat. Ale je tomu naopak, máme ji s některými živočichy společnou. Aktuální výsledky pozorování dokládají, že i sloni vyjadřují svým smutným druhům útěchu.
Zoologové na Šumavě sčítájí netopýry. Jejich počty mírně narůstají
Počty netopýrů během posledních dvou desetiletí na Šumavě mírně narůstají. I to je jeden z výsledků dlouhodobého výzkumu Luďka Bufky, zoologa Správy NP a CHKO Šumava, který tyto létající savce sleduje pravidelně od roku 1992. Na celé Šumavě dnes žije 17 druhů netopýrů, kteří tráví chladné zimní období roku pravým zimním spánkem v tradičních úkrytech, které jim poskytují vhodné mikroklima a klid.
Svět bez velkých šelem by byl velmi trudné místo, říkají vědci
Až na pár výjimek se v západní Evropě a na východě USA nevyskytují žádné velké šelmy. Ve zbytku světa se jejich počty rychle snižují. Celosvětově hrozí, že pro ekosystém životně důležité velké šelmy vyhynou. Vědci poukazují na to, že svět bez velkých šelem by byl velmi trudné místo. Nadějí je skutečnost, že tam, kde se podařilo stavy šelem obnovit, se ekosystém rychle vrátil do původní rovnováhy.
Od řízku po Sachr
Říká se, že u jídla se nejlépe pozná pravá duše národa. Co podle tohoto pravidla prozrazují regionální speciality o Rakušanech? Určitě to, že jsou požitkáři, kteří milují svoji domácí kuchyni. Zkrátka čím je pro Američana hamburger nebo pro Japonce sushi, tím je pro Rakušana jeho oblíbený řízek.
Pražští puštíci pomáhají v Rakousku
Dva samci největší české sovy zamířili ze Zoo Praha do Rakouska. Jejich úkolem je zachránit tamější divokou populaci, která skomírá. V minulosti se pražské odchovy puštíků bělavých vypouštěly do přírody Šumavy.
K pozorovatelně jelenů budou turisty vozit koně
Správa NP a CHKO Šumava spustila pozorování jelení zvěře v novém pozorovacím srubu v přezimovací obůrce Zahrádky v Borových Ladách. Turisté mohou jezdit k pozorovacímu místu v povoze či saních tažených koňmi.
Ptákem roku 2014 je čáp černý a čáp bílý
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2014 oba druhy čápů, čápa černého a čápa bílého. Díky své výjimečnosti je čáp bílý prvním druhem, který se stává ptákem roku podruhé – přesně po 20 letech.
7 netradičních valentýnských výletů: pozorování velryb či návrat do středověku
Čtrnáctý únor. Pro některé lidi den jako každý jiný, pro jiné oblíbený svátek lásky, který vybízí k oslavě. Na sv. Valentýna si lidé tradičně posílají dárky, květiny nebo cukrovinky ve tvaru srdce. Přibývá těch, kteří tráví svátek zamilovaných na cestách a navštěvují romantická místa po celém světě. Nejen pro ty, kteří si chtějí tento svátek užít netradičně, jsme připravili 7 tipů na originální valentýnské výlety, kterými uděláte radost sobě i svému partnerovi.
Komby nezastavil ani arktický mráz
Zoo Praha se podařilo získat dvě samice komby jižní z New Yorku. Transport, který je významný pro celý evropský chov, ohrožoval do poslední chvíle silný mráz v USA.