Na jižní Moravě se objevili vzácní zimní ptáci: zedníček skalní a sněhule severní
Ornitologové z celé České republiky s napětím očekávali, zda se letos opět objeví na jihu Moravy velmi vzácný zedníček skalní a vzácně u nás zimující sněhule severní. Oba tyto výjimečné ptačí druhy se v těchto dnech k jejich velké radosti skutečně objevily. Informuje o tom Moravský ornitologický spolek.
Za alpskými lyžaři do Jižního Tyrolska
Začala nová sezóna Světového poháru v alpském lyžování (Fis Alpine Ski World Cup), nejnáročnějšího a nejprestižnějšího závodu ve sjezdovém lyžování. Ten zavede lyžaře i fanoušky na nejobtížnější sjezdařské svahy.
Škola, základ života? Ne pro každého...
Chodili jste rádi do školy? Bavilo vás učení? Vzpomínáte na školní léta s úsměvem na tváři? Byla to hezká doba? Chtěla bych se v následujících větách věnovat jednomu z hlavních projektů Centra Dialog a to Adopce afrických dětí na dálku.
Before the flood. Sympaťák DiCaprio přesvědčuje, že globální oteplení je třeba okamžitě řešit
S dalším pokusem, jak do hlav lidí vpravit pravdu o ekologickém stavu naší planety, přicházejí aktuálně dvě renomovaná jména: National Geographic a Leonardo DiCaprio. Záruka kvality a pravdivých informací a jméno populární celebrity. Dohromady dobrý nápad k vytvoření dokumentu Before the flood, který by měl všechny přesvědčit, že globální oteplování je realita.
Průvodce po místech, kam míří jen ti odvážní
Lákají vás lokality opředené pověrami a pověstmi? Máte rádi nevysvětlitelné jevy a přírodní monumenty? Po celém světě existují tisíce míst, která jsou zahalena oparem tajemna. Některá jsou dokonce blíž, než si myslíte.
Nelegální lov slonů stojí Afriku 25 milionů dolarů ročně – na příjmech z turismu
Na 25 milionů ročně vyčíslili vědci ekonomickou ztrátu z ušlých příjmů z turismu. Příčinou je kvetoucí nelegální lov slonů. Informoval o tom časopis Nature Communications. Z porovnání této ztráty a nákladů na zastavení mizení sloní populace podle vědců vychází záchrana slonů jako ekonomicky výhodné řešení.
Unikátní dunajské lužní lesy na kraji Vídně se rozrůstají
Louky, lužní lesy, slepá ramena, tůně, orchideje nebo želvy bahenní. Jedna z posledních velkých nivních oblastí podél Dunaje mezi Vídní a Bratislavou letos slaví 20 let od vyhlášení národním parkem a rozšiřuje se. Informovala o tom zahraniční kancelář města Vídně.
Kam za polární září aneb Podívaná nejen pro romantiky
Polární záře neboli aurora patří bezpochyby mezi nejkrásnější přírodní úkazy, které lze pozorovat. Žlutozelená světla tančící na hvězdné noční obloze v polárních oblastech jsou zážitkem na celý život. Napovíme, jak si tento jev opravdu užít.
Nový druh nosálů v Zoo Praha
Nosáli patří v zoologických zahradách mezi nejoblíbenější druhy zvířat. V Zoo Praha byl dlouho chován nosál červený, který je nyní nahrazován mnohem vzácnějším druhem, nosálem bělohubým. V současnosti se tu již zabydlely dvě samičky, které pocházejí ze Zoo Magdeburg. V příštím roce k nim přibude ještě samec.
Mořské chráněné oblasti u Antarktidy opět nejspíš vyhlášeny nebudou
Zástupci čtyřiadvaceti zemí zasedají v tyto dny v novozélandském Hobartu, v Komisi pro zachování živých mořských zdrojů (Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources, CCAMLR). Dvoutýdenní jednání má rozetnout už pět let nastolenou otázku vytvoření antarktických mořských rezervací. A zdá se, že kvůli Rusku se členové komise opět nedohodnou.
Transsibiřská magistrála aneb Dobrodružství na kolejích
Cestování vlakem může být příjemným zážitkem. Transsibiřská magistrála nabízí nezapomenutelnou dovolenou nejen pro milovníky železnic. Předlouhých devět tisíc kilometrů lze totiž strávit v luxusních vozech nabízejících nečekaný přepych. A to vše za poměrně příznivou cenu.
Na palmových plantážích se zalíbilo jedovatým kobrám
Rozšiřování plantáží palmy olejné v jihovýchodní Asii je jeden z nejmarkantnějších příkladů devastace životního prostředí. Z plochy zarostlé palmami ale život definitivně nemizí, jen se výrazně mění zastoupení přítomných druhů. Na severu Sumatry tak zažívají místní obyvatelé a zaměstnanci farem rychlou expanzi smrtelně jedovatých kober sumaterských. Informuje o tom server Mongabay.
Medvědí destinace: jen se sprejem a dobrým pojištěním
V české přírodě na medvěda prakticky nenarazíte. Za hranicemi naší země, například na Slovensku nebo v Rakousku, však žije poměrně dost zástupců této statné šelmy. Milovníci turistiky by tak měli znát několik základních pravidel, aby z nečekaného setkání vyvázli se zdravou kůží.
Lékaři bez hranic v Aleppu: Pacienti musejí čekat, až jiní zemřou.
Lékaři bez hranic žádají syrskou vládu a její spojence, aby zastavili bombardování Aleppa, v jehož důsledku umírá bezpočet civilistů. 28. září bombardování vážně poškodilo a vyřadilo z provozu další dvě nemocnice podporované Lékaři bez hranic. Stalo se tak jen několik hodin před setkáním Rady bezpečnosti OSN.
Netopýři kolem nás
Letouni, kam patří i netopýři, jsou druhou největší skupinou savců na světě, v těsném závěsu za hlodavci. I když vynikají svou schopností přizpůsobit se většině lidských zásahů do krajiny, je jich nyní více než pětina ohrožená. Naučíme se s nimi žít, když se o nich něco dozvíme?