Crohnova choroba – účinná úleva pro pacienty existuje
Crohnova nemoc je zánětlivé střevní onemocnění, které je v moderní populaci na vzestupu a nevyhýbá se ani mladším osobám či dětem. Přestože se jedná o chronické a nepříjemné postižení, je k dispozici nová terapie, o které se lékařům i pacientům mohlo před desítkami let jen zdát – řeč je o tzv. cílené léčbě.
Bolest jako varovný signál: dokážete ji poslechnout?
Bolest je často chápána jako nutné zlo, které je třeba přetrpět. Občas ale může být jistým znamením, kterým nám organismus oznamuje, že něco není v pořádku. Zvláště pak u některých druhů bolesti bychom měli skutečně zpozornět. Nabízíme jejich stručný přehled.
Alergie: Jak s nimi zatočit přírodní cestou
Již brzy nastane jaro, které s sebou k nelibosti všech alergiků přinese pylovou sezónu. Spolu s ní hrozí alergikům, jejichž počet je v naší populaci nezanedbatelný, dýchací obtíže. V tomto článku poradíme, jak za pomoci bylin ulevit nejen od alergických dýchacích obtíží, ale také od projevů alergie na kůži.
Chcete miminko? Donuťte partnera zhubnout!
Neplodnost není vždy jen problémem žen. Důvod toho, proč se některé páry snaží o potomka marně, může být i na straně muže. V rozvinutých zemích, kam patří i Česká republika, počet neplodných mužů navíc stále stoupá. Překvapivě se ukazuje, že svoji negativní roli zřejmě hraje i nadměrná hmotnost.
Když chodník může za zranění
Se zimou přichází ruku v ruce i úrazy. Jejich následky jsou mnohdy velmi bolestivé a nezřídka trvalé. Největším nepřítelem je asi náledí, které s výkyvy počasí při roztávání a opětovném zmrznutí sněhu ohrožuje většinu populace uklouznutím a nepříjemným pádem.
Jarní detox: Nenaleťte každému ´zaručenému´ nápadu
Detoxikační diety jsou nejpopulárnější na jaře. Mají naše tělo zbavit všech jedovatých látek, které se v něm přes zimu nahromadily, a také nastartovat rychlejší hubnutí. Metabolismus zbavený zplodin prý totiž pracuje efektivněji, a tak i spalování kilogramů by mělo být rychlejší. Návodů, jak toho dosáhnout, je nepřeberné množství.
Kde se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě?
Vaše děti může proti klíšťové encefalitidě (KE) bez problémů očkovat jejich dětský lékař a vás zase váš "praktik". Co když však chcete očkování absolvovat spolu a najednou, nechcete zbytečně vysedávat v čekárně plné bacilů nebo jste prostě zvyklí spoléhat se na specialisty? Není nic snazšího než využít služby některého z mnoha očkovacích center.
Novinka v boji s melanomem: očkování?
Jednou z nejlepších možných terapií pro pacienty s melanomem by v blízké době mohla být melanomová vakcína (očkovací látka). Přestože je tato metoda ještě stále předmětem klinického výzkumu a nepoužívá se v běžné léčebné praxi, vkládají do ní dermatologové velké naděje.
Červené víno bez alkoholu je pro srdce ještě lepší než to klasické
Již dlouho se ví, že pravidelné pití malého množství červeného vína má příznivý vliv na srdce. Jsou ale lidé, kteří alkohol nepijí, ať už ze zdravotních, náboženských, či jiných důvodů. I pro ně mají vědci dobrou zprávu – poslední výzkumy ukázaly, že i nealkoholické červené víno v malých dávkách srdci prospívá. Dokonce víc než to klasické!
Více než strašení na kuřáky zabírá nabídka pomoci
"Kuřáci sami moc dobře vědí, že by měli s kouřením přestat. Většinou to však nezkusí ne proto, že by nechtěli, ale proto, že si nevěří. Je proto třeba nabídnout jim především pomoc." Zhruba taková byla jedna z inspirativních myšlenek, které na konci roku přivezl do Prahy britský odborník na odvykání kouření Robert West. Co dalšího ještě můžeme převzít z jeho zkušeností?
Kuřecí recepty pro štíhlou linii i dobrou kondici
seriál :: Recepty
Kuřecí maso patří mezi nejoblíbenější zejména díky své relativně nízké ceně. Dobře ho ale znají i dietáři a sportovci, protože má velmi málo tuku, je lehce stravitelné, ale zároveň obsahuje velké množství proteinů, jež podporují nárůst svalové hmoty a svalovou regeneraci.
Když larvy léčí
Tento způsob terapie byl znám již za dob Napoleona, kdy byly larvy používány při čištění válečných zranění vojáků. Ve 20. letech proběhly první vědecké studie a metoda byla poté hojně využívána téměř dvě desetiletí. Až nástup penicilinu ve 40. letech ji odsunul do pozadí – ovšem ne tak docela.
Zelenina a děti. Dejte je dohromady, a už napořád!
Trápí vás, že vaše děti ji nerady? Už jste sice překonala jejich celkový odpor a dosáhla toho, že představa zeleniny u nich nekončí mastným kornoutkem plným rozpečených hranolků, nicméně pokud si mají samy vybrat, tak „zelené“ prostě nikdy? Máme pro vás pár tipů, jak jejich averzi překonat. Pomalu, nenápadně, ale zato navždycky.
Mléčné výrobky a nasycené tuky? Známe pravdu!
Možná jste někdy slyšeli varování proti nasyceným tukům, tedy i mléčným výrobkům. Tyto produkty totiž přirozeně nasycené mastné kyseliny obsahují, ale některé jen ve velmi malé míře. Především nám ale výrobky z mléka poskytují řadu významných živin. Vynechat ze stravy mléko, sýry, jogurty apod. by bylo, jako byste žíznivému odpírali tekutiny.
Jak předejít jarní únavě?
Už se nám to blíží – čtyřicetidenní půst před velikonoci letos začíná 13. února Popeleční středou. Ne, nebojte se, nebudeme vás nutit hladovět, ani rozjímat nad životem svatých....