Články FiftyFifty.cz, strana 22

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 22 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 22

FiftyFifty

Na severu Argentiny vznikl na říčních ostrovech unikátní národní park

Park zahrnuje 2 900 hektarů ostrovů na řece Paraná a poskytuje domov některým ohroženým druhům.

Etnický mix

Mestici, mulati, kreolové, terceroni, kvarteroni, zambaigo, zambo, kajoti a spousta dalších. To jsou některé názvy nejrůznějších míšenců, kteří dnes tvoří základ dynamické latinskoamerické populace. Čistokrevných indiánů, bělochů nebo černochů se tam najde jen velmi málo.

Mekong bude řekou přehrad

Řeka Mekong urazí od svého prameniště v Tibetu napříč Čínou k široké deltě v jižním Vietnamu 1880 kilometrů. Čína oznámila záměr vybudovat na své části řeky jedenáct vodních elektráren.

Zámek britských králů

Největší obydlený zámek na světě. Jeho historie je stará téměř tisíc let. Sahá až k Vilému I. Dobyvateli. Z původní dřevěné pevnosti vyrostl středověký hrad, který byl přebudován na dnešní zámek. Windsor.

Secesní město u Baltského moře

Vysloužilo si přívlastek Paříž severu. Bývalé hanzovní město s nejvýraznější koncentrací secesních staveb v Evropě. Riga. Její historické jádro je zapsáno na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

I velryby se mohou na slunci spálit

Opalování největším mořským savcům nesvědčí. I je může slunce spálit. Fotografie, přímá pozorování a následný rozbor tkání potvrdily domněnku Zoologické londýnské společnosti: velryby v oblasti Kalifornského zálivu nesou na kůži stopy popálenin způsobených UV zářením. Může za to ztenčování ozónové vrstvy, píše server New Zealand Herald.

Ve stylu Beaux-Arts

Budova, která se začátkem dvacátého století stala romantickým symbolem tehdejšího New Yorku. Ani tehdy nebyla nejvyšším mrakodrapem v metropoli, ale byla naprosto výjimečná tvarem i pojetím. Flatiron Building – Žehlička.

Korálový útes nalezen na nečekaném místě

Nedaleko izraelského pobřeží se podařilo týmu amerických mořských biologů nečekaně objevit kromě dvou vraků potopených lodí i hlubokomořský korálový útes. Nachází se na ploše několika čtverečních mil v hloubce 700 metrů, necelých čtyřicet kilometrů od pobřeží Tel Avivu. O objevu referuje server MSNBC.com.

Netypická památka

Egypt je spojen pro většinu lidí s pyramidami, Velkou sfingou, Údolím králů, mumiemi, Luxorem a dalšími starověkými památkami. Z nedávné historie a současnosti zřejmě s mešitami a islámským uměním. Zcela unikátní je památka na raně křesťanské období. Abu Mena.

Brit Richard Sowa si postavil plující ostrov ze 100 tisíc PET lahví

Bývalý tesař, hudebník a výtvarník Richard Sowa si navrhl a s pomocí přátel postavil ostrov, který měří v průměru 20 metrů a nadnáší ho sto tisíc plastových lahví, informoval server iDnes. V současnosti pluje poblíž poloostrova Yucatán v Mexiku.

Westminsterský palác

Je skvostným příkladem anglické viktoriánské pseudogotiky. Zdobené průčelí nad Temží propůjčuje velké, mohutné stavbě lehkost. Dvě věže jsou slavné samy o sobě. Jedna ukrývá všechny anglické zákony od roku 1497, druhé vévodí známé věžní hodiny a největší britský zvon Big Ben.

Proč má leopard tečky?

Proč mají leopardi tečky, když tygři mají pruhy? Rudyard Kipling v Knize džunglí to vysvětluje tím, že leopardi mají své zbarvení kvůli tomu, že se pohybují v členitém prostředí s výrazným střídáním světla a tmy. Server ScienceDaily uveřejnil studii, která našla odpověď, ale i řadu výjimek.

Nevypočitatelný Dunaj

Opěvují ho básníci i skladatelé. Je výjimečný a nevypočitatelný. Jako jediná evropská řeka teče ze západu k východu a ústí do vnitrozemského moře. Jeho delta je rájem pro statisíce ptáků. Dunaj. Letos byl zařazen mezi deset nejohroženějších řek světa.

BBC: Staré lodní deníky mají pomoci zmapovat změny klimatu

Staré lodní deníky britského námořnictva mohou pomoci lépe zmapovat, jak se za poslední století změnilo klima. Protože jsou ručně psané záznamy nečitelné pro počítače, žádají vědci o pomoc veřejnost. Dobrovolníci mohou věnovat svůj čas přepisování záznamů z více než 280 lodí, zejména z období první světové války, píše internetové zpravodajství BBC.

Největší atrakce Versailles

Monumentální galerie v sídle francouzských králů ve Versailles dostala před třemi lety svou původní podobu z roku 1684. Zrcadlový sál pojmenovaný podle vysokých zrcadel patří k největším pozoruhodnostem zámku, který byl v roce 1979 zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz