Články FiftyFifty.cz, strana 54

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 54 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 54

FiftyFifty

Cerrado - křovinaté porosty na jihu Brazílie jsou přehlíženým přírodním pokladem

Není to ani travnatá pláň, ani hustý les. Je to něco mezi tím - směs porostů trávy, křovin i řídkých lesů. Oblasti nazývané podle své neprůstupnosti „Cerrado“ nejsou zdaleka tak známé a chráněné jako amazonský prales, přestože nyní mizí rychleji, uvádí Světový fond pro ochranu přírody (WWF).

Svět má důležitý lék na TBC, pro rozvojové země je příliš drahý

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) je znepokojena vysokou cenou, za níž bude dostupný nový lék proti tuberkulóze zvaný delamanid. Japonská farmaceutická společnost Otsuka ho chce poskytnout některým rozvojovým zemím za cenu 1 700 amerických dolarů za léčebnou kúru.

Tropické pralesy - hned po dřevorubcích přicházejí krysy. A škodí

Když se kácí les, lítají třísky. Lidová moudrost už ale dále nezmiňuje, že ve stopách dřevorubců se často pohybují i nepůvodní hlodavci. Krysy obecné využívají vyšlapaných stezek a vyježděných silnic v tropech jako migračních tras, mezi odpadky dřevorubeckých táborů nachází svůj nový domov. A z těchto izolovaných lokalit postupně pronikají dále do narušených pralesů, kde mohou ohrozit původní savce.

Světová letiště testují elektrobusy i vozy bez řidiče

Podíl letecké dopravy a provoz na letištích v souladu s celosvětovými trendy rychle narůstá. Letiště si uvědomují svůj vliv na životní prostředí a snaží se negativa letecké dopravy vyvažovat pořizováním ekologicky šetrných zařízení.

Sýrie: Zdravotnický systém v oblasti Azaz je na pokraji zhroucení

Těžké boje v oblasti Azaz na severu Sýrie vyhnaly z domovů další desítky tisíc lidí. Zdravotnický systém, který byl už dříve devastovaný, je nyní na pokraji kolapsu. Lékaři bez hranic varují, že jakákoliv eskalace bojů ještě více prohloubí humanitární krizi v oblasti.

Vlk se objevuje na Šumavě, zachytily jej fotopasti na velké části jejího území

Vlka, pohybujícího se po Šumavě, zachytily fotopasti například na Železnorudsku, ale i na Lipensku nebo v Novohradských horách. Několik fotografií skrývaly přístroje umístěné v centrální části Šumavy. Za celý rok 2015 jsme tak evidovali více než pět takových nepřímých pozorování, což je nejvíce za celou dobu, co Správa Národního parku Šumava využívá pro pozorování fotopasti.

Autem po Evropě: na co se připravit?

Věděli jste, že na území Evropské unie dnes existuje více než 110 platných typů řidičských průkazů, včetně toho mezinárodního? Nám ovšem stačí k cestování po této oblasti běžné řidičské oprávnění vydané v České republice. A ještě pár maličkostí navíc.

V Americe popsali nové tarantule. Jedna se jmenuje po Johnny Cashovi

Desetiletý průzkum velkých pavouků v USA přinesl úspěch v podobě 14 nově popsaných druhů tarantulí. Ačkoliv se jedná o živočichy hojně obsazované do titulních rolí hororových filmů, o jejich životě a vlastně i skutečném rozsahu jejich druhového bohatství se toho zatím vědělo jen velmi málo.

Divoká zvířata si zřejmě udržují kondici cvičením. Jako lidé

Představa posilovny pro kolibříky nebo centra redukce nadváhy pro mořské želvy v nás vyvolává pobavení. Ekofyziolog Lewis Halsey z britské Univerzity v Roehamptonu však o kondičním cvičení divokých zvířat smýšlí naprosto vážně. Investují zvířata nějakou energii navíc do cvičení a vlastního fyzického rozvoje, aby se stala rychlejší, silnější nebo obratnější?

Zoo Praha: Narodil se první mravenečník!

V pražské zoo slaví další chovatelský úspěch. 20. ledna se zde narodilo mládě mravenečníka velkého, jednoho z nejbizarnějších savců na Zemi. Pro Zoo Praha je to první narozené mládě mravenečníka v historii jejich chovu. Pyšnými rodiči jsou samice Ella a samec Hannibal, kteří do zoo přišli v létě 2014.

Na běžky do Alp

Klasické lyžování je vrcholový a divácky velmi oblíbený sport s dlouholetou tradicí. Je ideální variantou aktivního odpočinku a mnoho sportovců z jiných odvětví je používá pro zimní přípravu. Po teplejším začátku zimy konečně začalo v Alpách mrznout a sněžit. Jižní Tyrolsko nabízí perfektně upravené běžkařské stopy a sjezdařské svahy.

Rys ostrovid - evropský tygr

Rys je šelma žijící skrytě a velmi utajeně. Má přímo neuvěřitelně vyvinutý sluch a výborný zrak. Bystrý sluch mu v okolí všechno prozradí už zdaleka a ostrý zrak zachytí i nejmenší pohyb.

Šest tipů, jak při volbě dovolené nesáhnout vedle

Památky, nebo moře? Vybíráte dovolenou a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár rad, které mnohé napoví. Vezměte je v potaz, a volno si užijete přesně podle svých představ.

Austrálie hlásí velkolepý objev: dvacet nových sladkovodních druhů ryb

Aktuální úspěch australských biologů dokládá, že se za neznámými zvířaty nemusíte vydávat jen do divokých pralesů. Někdy se stačí dobře dívat tam, kde už hledali jiní. Například koncem roku 2015 ukončený průzkum australských vnitrozemských toků přinesl hned dvacítku pro vědu dosud nepopsaných druhů ryb.

Cestovatelské tipy 2016: Pohádkový svět v Číně i arabský Louvre

S novým rokem přichází mnoho příležitostí, proč vyrazit do světa. Kromě osvědčených míst totiž letošní rok přeje i množství nových atrakcí a zajímavých událostí.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz