Články FiftyFifty.cz, strana 18

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 18 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 18

FiftyFifty

Lahar u Zvolena

Vesnici Zolná, která je dnes administrativní součástí města Zvolen, dominuje raně gotický kostel se vzácnými freskami a také zvláštní geologický útvar zvaný lahar.

Lotosový chrám

Mohlo by se zdát, že turistické magnety Dillí lze jen velmi těžko překonat něčím novým a neobvyklým. Tvůrci chrámu víry Baha’í, íránskému architektovi Fariborzu Sahbaovi, se to podařilo. Chrám, který připomíná rozevírající se květ lotosu, přitahuje pozornost turistů stejnou měrou jako tisíc let starý Kutub minár anebo slavná Červená pevnost.

Nadpozemská Bódhgaja

Nejmírumilovnější ze všech indických poutních míst. Chrám Mahábódhi v Bódhgaje, jehož stěn se dotýkají větve stromu, pod kterým princ Siddhárta Gautama dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Chrámový komplex byl pro svůj kulturně-historický význam zapsán v roce 2002 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Gigantické dílo

Třetí největší přehrada na světě s vodní elektrárnou nazvaná Belo Monte vyroste v Brazílii. Podle brazilského prezidenta Luly bude monumentální, ale především ekologická. Bude se stavět na řece Xingu, která je přítokem Amazonky.

Neapol v nebezpečí

Na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO bylo historické centrum Neapole zapsáno v roce 1995 pro unikátní středomořskou architekturu a kulturu, která ovlivnila mnoho částí světa. V současné době není Neapol jako památka UNESCO přímo v ohrožení, ale je označena druhým stupněm jako památka v nebezpečí.

Letní palác u Pekingu

Patří bezesporu k nejkrásnějším stavbám světa v nejkrásnějším prostředí. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1998.

Kyrgystán: Drsná země křehkých lidí

seriál :: Dopisy z hladu

Policie v Kyrgystánu má úkol spíše vymáhat než pomáhat. Lidem chybí peníze, a tak dá-li se s vámi někdo na ulici do řeči, pravděpodobně něco chce. Neusmívejte se, ukazujete tak svou slabost. A až se z Kyrgystánu vrátíte, budete pět ódy na naše pány politiky, obyvatele i policii.

Kréta, ostrov bohů

Podle mýtů se na Krétě narodil sám Zeus, nejvyšší bůh řeckého světa. Jeho matka Rhea se ukryla v jedné jeskyni v pohoří Ida a budoucího olympského vládce tak uchránila před otcem Kronem, který své děti ze strachu o moc polykal. Dospělý Zeus pak na sebe vzal podobu bělostného býka a na rodnou Krétu unesl foinickou princeznu Europe. Měli syna jménem Minos, který se stal králem v Knossu, sjednotil krétská města a zasloužil se o rozkvět říše.

Křižovatka na Hedvábné cestě

Tam, kde Hedvábná cesta na své íránské větvi dosahovala nejvyššího bodu, leží město Kermán. Obchod tam vzkvétal navzdory bouřlivé historii a početným vlnám nájezdníků. Na křižovatce tras v horské kotlině vznikl rozlehlý krytý bazar, jeden z největších v Orientě.

Čínské banky

Čína dnes představuje druhý největší finanční systém světa po USA. Jsou tu tři ze čtyř největších světových bank včetně největší banky na světě ICBC, dvě největší pojišťovací společnosti, Čína má druhý největší trh s akciemi a seznam důležitých investičních fondů roste téměř každý dnem. Kdo tam dělá finanční rozhodnutí?

Festival Kolem světa v Praze

Cestovatelské projekce a emotivní přednášky. To je Festival Kolem světa - největší cestovatelské setkání v Čechách, které se bude v našem hlavním městě konat již po čtrnácté.

Perla Karibiku

Bílý písek pláží, které patří k nejčistším a nejkrásnějším na světě. Horský masiv s jezerem Enriquillo a park Los Haitises pokrytý subtropickým pralesem. Ráj na zemi zvaný Dominikánská republika.

Zahrady potěšení

Historické zahrady v jižní Číně patří k nejkrásnějším a Su-čou se pyšní těmi nejzajímavějšími. UNESCO zařadilo devět z nich na Seznam památek světového přírodního a kulturního dědictví.

Šťastné a nešťastné dny

Japonci mají ve světě pověst moderních racionálních lidí, kteří mají rádi technické vymoženosti a jsou dobrými obchodníky. Málo se ale ví o tom, že nejen v soukromém životě, ale i v podnikání hraje v Japonsku velkou roli dělení na šťastné a nešťastné dny.

Bikáner a krysí ráj uprostřed pouště

Půvabná pevnost Džunagarh, okouzlující haveli a především poutní místo bohyně Karni Mata plné jejích krysích následovníků. Velké město Bikáner ve stínu malé zaprášené vesničky Dešnok.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz