Články FiftyFifty.cz, strana 28

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 28 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 28

FiftyFifty

Do 20 let může být svět bez kočkovitých šelem

Velké kočkovité šelmy mohou úplně zmizet ze světa v rozmezí dvou následujících desetiletí. Varují před tím experti po celém světě. „Opravdu chceme žít ve světě, kde už nebudou divocí lvi?“ ptá se biolog Luke Dollar z Duke University. Podmínky ve volné přírodě se pro ně totiž dramaticky zhoršily, píše USA Today.

V Peru mizí ledovce, v ohrožení jsou miliony lidí

Tání ledovců a extrémní změny teplot v Peru nutí zemědělce, aby hledali nové odrůdy, které se lépe přizpůsobí měnícímu se klimatu, informuje server Anca24. Závisí na tom miliony lidských životů.

Mezi pětinu ohrožených rostlin patří i sněženky

Pětině všech rostlinných druhů hrozí vymření. Dalších deset procent rostlinných druhů bude v ohrožení, pokud nebudou přijata vhodná opatření. Nejohroženější skupinou jsou nahosemenné rostliny, píše server ARKive.org.

Nejvíce tygrů žije v USA – jako domácí mazlíčci

V USA žije v zajetí více tygrů, než kolik jich je ve volné přírodě. A nejde přitom o zoologické zahrady, ale většina jich je chována soukromníky.

Šikana netrápí jen lidi. Na své si přijdou i mladí terejové

Šikana a násilí páchané na slabších nejsou jen doménou lidského druhu. Jak ukázala studie doktorandů univerzity z Wake Forest, zaměřená na sociální chování galapágské kolonie terejů tichomořských, někteří dospělci se vybíjejí na nehlídaných mláďatech. A i u ptáků platí, že právě tito šikanovaní jedinci se v dospělosti sami stávají agresory, píše ScienceDaily.

Kvůli kytovcům se bude lodní provoz v zálivu řídit

Řízení lodního provozu v ústí kanadské řeky svatého Vavřince je poměrně náročná věc. Pohybují se tu lodě turistické i nákladní, záliv je ale i vyhledávaným útočištěm řady velryb. Nový počítačový program umožní lépe skloubit řízení lodního provozu, turistické sledování velryb i samotnou ochranu velryb, píše ScienceDaily.

Klimatické změny zbavují Mount Everest ledu, říkají horolezci

Vylézt na nejvyšší horu světa po suché cestě, kde nikde nepotkáte led? Podle horolezců i ochránců přírody by to brzy mohlo být možné. Na Mount Evrestu totiž ubývá ledu takovým tempem, že hrozí katastrofické povodně v podhorských oblastech, píše deník Guardian.

Kilometry pod antarktickým ledem možná bují život. Otázku rozřeší vrty

V nehostinných a mrazivých pustinách Antarktidy čeká na odhalení nejedno tajemství. Doslova zanořit se do nich hodlá tým britských klimatologů. Pomocí vrtné soupravy chtějí překonat tři kilometry ledového příkrovu nad jedním z mnoha pradávných jezer a odebrat vzorky organismů, které by ve vodě pod ledem mohly existovat, píše Guardian.co.uk.

Nejlépe vyčistí městské ovzduší smíšený les

O tom, že stromy „čistí“ vzduch, se učí i malé děti na základní škole. Jenže teprve tým Mathewa Tallise z univerzity v Southamptonu skutečně kvantifikoval množství pohlcených prachových částic v přepočtu na plochu a typ porostu, napsal server ScienceDaily.

Parky a rezervace největší vymírání druhů samy nezastaví

Podle vědců dochází k nejmasivnějšímu vymírání druhů za posledních 500 milionů let. Lidstvo se bude muset vypořádat nejen s ním, ale i s úbytkem zdrojů a rychle rostoucí lidskou populací a její spotřebou. Snahy chránit přírodu prostřednictvím vyhlašování chráněných území jsou sice užitečné, ale samy o sobě stačit nebudou. Lidstvo se musí uskrovnit, píše Mongabay.

Ha Long - Vietnam

Čechům, kteří jezdí do Vietnamu, není třeba zvlášť zdůrazňovat, že k tomu nejkrásnějšímu a nejzvláštnějšímu, co mohou ve Vietnamu poznat, docela jistě patří slavná zátoka Halongská. První našinci, kteří v padesátých a šedesátých letech minulého století v její blízkosti pracovali, zdravotníci v nemocnici Vietnamsko-československého přátelství v Haiphongu, jí dali počeštěné jméno Bedalong, podle francouzského Baie d´Halong.

Tučňáci mají na příbuzné nos

Zdá se, že ptáci mají pravděpodobně mnohem lépe vyvinutý čich, než se obecně předpokládalo. Aspoň takový je závěr výzkumu Chicagské univerzity, která spolupracovala s ošetřovateli z Brookfieldské zoo, napsal server ScienceDaily.

V nudném akváriu se rybičky perou. Potřebují rozmanité prostředí

Jsou vaše akvarijní rybičky k sobě navzájem jak psi? Podle studie univerzity Case Western Reserve v Ohiu není „nervozita a předrážděnost“ rybiček způsobena nedostatkem potravy, ale chudým a strohým vybavením akvária. Podle aktuální studie stačí ale jen málo a i akvarijní rybičky mohou žít spolu v míru, píše ScienceDaily.

Google Street View nasnímá i Amazonii

Google Street View je známá aplikace sloužící k vizualizaci ulic. Jedná se o velkou databanku fotografií silnic, ulic, bulvárů a náměstí většiny měst světa. Jestliže uživatel hledá nějaký obchod, park či vchod do domu, Street View mu ho ukáže tak, aby se snadno dostal do svého cíle. Jak informuje server Ecologiaverde.com, odteď Street View nebude ukazovat pouze ulice, nýbrž také největší a nejslavnější prales planety: Amazonii.

Nový druh netopýra nese čertovské jméno

Maďarští vědci z Muzea přírodní historie nejezdí do Vietnamu jen tak na dovolenou. V rámci expedice do jižní Indočíny se jim podařilo objevit a popsat hned tři nové druhy netopýrů z čeledi netopýrovitých, kteří patří to skupiny trubkonosých. O objevu nepatrného, leč v očích badatelů zjevně ďábelsky vypadajícího netopýrka referuje i článek uveřejněný serverem Mongabay.
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz