Větrné parky v Texasu zřejmě způsobují lokální oteplování
Velké větrné farmy v USA mají dopad na lokální teplotu ovzduší v nízkých vrstvách atmosféry, napsal magazín Nature. Listy vysokých větrných elektráren zřejmě promíchávají teplejší vzduch ve vyšších vrstvách se studenějším vzduchem u země. A tak dochází v oblasti kolem větrných parků k lokálnímu oteplování.
Zájezdy na první červencový týden opět rychle mizí
Češi nejčastěji odjíždějí na letní zahraniční dovolenou v prvním červencovém týdnu, který zahrnuje dva státní svátky. V loňském roce na tento týden prodala cestovní agentura Invia.cz o 53 % více zájezdů než tvoří průměrný prodej u letních termínů. Kvůli zvýšenému zájmu hrozí v případě nejoblíbenějších a cenově výhodných zájezdů vyprodání. Letos rychle mizí pobyty v Tunisku, Turecku a Chorvatsku.
Vzhůru za krásami Řecka
Řecko je kolébkou Evropské civilizace. Není tedy divu, že se pyšní velmi zajímavou kulturou, v níž lze spatřit vlivy mnoha historických etap.
Mezinárodní policie si posvítí na pašeráky zvířat a obchodníky se slonovinou
Obchod se slonovinou, pašování zvířat a ilegální těžba dřeva jsou nezpochybnitelnou formou vysoce organizované závažné trestné činnosti. Podle šéfa Intrepolu zločiny související s drancováním přírodního bohatství dosáhly kritické úrovně, napsal deník The Guardian.
10 měst, kam vyráží Češi nejčastěji na eurovíkendy
Prohlídka nejkrásnějších metropolí Evropy v několika dnech. Právě tak vypadá stále oblíbenější forma výletů mezi českými turisty - eurovíkendy. Tento typ zájezdů dokonale uspokojí každého, kdo touží po poznání a zároveň po zábavě. Představíme vám deset měst, kam čeští turisté nejraději vyrážejí na prodloužený víkend.
Levharti mandžuští se dočkali. Budou mít národní park Země leopardů
Minulý týden ruská vláda kývla na zřízení národního parku, který bude sloužit hlavně jako velkoplošná rezervace k záchraně posledních jedinců levharta mandžuského. S rozlohou 262 tisíc hektarů v nehostinných pustinách Primorského regionu pokryje nový národní park 60 % areálu výskytu zbývajících exemplářů nejohroženějších kočkovitých šelem na světě.
Na stopě přírodě v Národním parku Vápencové Alpy
Na severu rekreační oblasti Pyhrn-Priel se rozkládá Národní park Vápencové Alpy (Kalkalpen) - chráněná oblast s největší zalesněnou plochou v Rakousku a sahající až do vysokohorského pásma.
Stromy ze Středomoří prozradí britským lesníkům budoucnost
Ve Walesu vyrostl během několika týdnů podivný les. Stromy, které tu rostou, byste normálně v anglické krajině nehledali, vysazené „vzorky“ pocházejí z rozmanitých míst celého světa. Přesto se nejedná se o klasické arboretum. Plocha o rozloze pěti fotbalových hřišť slouží k výzkumu působení klimatických změn na zdravotní stav dřevin, píše server BBC.
Linec: Propojení architektury a techniky
Linec na Dunaji je inovativním městem současnosti. Kultura, architektura, příroda a průmysl se zde snoubí v harmonickém celku. Evropské hlavní město kultury 2009 se prezentuje sloganem "Linec.pozměněn" a v jeho duchu též žije.
I šimpanzi mají ,policajty´: dělají pořádek v tlupě
Roztržky a hádky prostě k životu v šimpanzí tlupě neodlučitelně patří. Jenže jak ukazuje práce primatologů z univerzity v Curychu, uvnitř opičího společenství panuje rovněž důsledná snaha o včasné urovnání všech konfliktů a nastolení míru. O pořádek a zklidnění horkých hlav se stará jakýsi „policajt“, který se snaží konflikt mezi členy skupiny co nejrychleji ukončit.
Bezpečná dovolená aneb O očkování se poraďte s lékařem
Řada turistů si každoročně z dovolené přiveze nechtěný suvenýr v podobě infekčního onemocnění. Následky přitom mohou být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné – někdy to končí celoživotním postižením, nebo dokonce úmrtím.
Rypouši musí za potravou do větších hloubek kvůli teplejšímu oceánu
Postupná změna rozložení teploty vodních mas ovlivňuje výskyt oblíbené potravy rypoušů sloních. Ti se pro ni musejí potápět do větších hloubek. Za odhalením řetězce souvislostí stojí výzkumníci z Polárního institutu Alfreda Wegenera (AWI) a Mořského výzkumného centra v Helmholtzu (MRI). Ti ve spolupráci s jihoafrickými univerzitami testovali nové senzory, které jim umožnily nahlédnout pod mořskou hladinu.
Začíná jaro: žáby táhnou krajinou. Podívejte se, kde jim hrozí nebezpečí
Spolu s přicházejícím jarním počasím se na svou každoroční cestu vydávají i obojživelníci. Žáby a čolci se v následujících dnech začnou hromadně přesouvat k vodě, aby do ní nakladli vajíčka. Jejich cesta ale často skončí už na silnicích, pod koly aut. Aby se to stávalo co nejméně, nabízí Agentura ochrany a přírody (AOPK) mapu kritických míst žabích tahů.
Léto v Evropě – tipy, kde si odpočinete i od alergie
Výběr a nákupy letních dovolených jsou již v plném proudu. Pokud vybíráte dovolenou na starém kontinentě a trpíte pylovou alergií, pomůže vám náš stručný pylový průvodce.
7 rad, jak cestovat do zahraničí bez starostí
Cestování je pro většinu lidí oblíbeným potěšením a způsobem relaxace. Někteří lidé však mají z cest do zahraničí strach. Obávají se zapomenutých dokladů, zdravotních komplikací a dalších nečekaných problémů. Svou roli hraje i strach z jazykových bariér. Poradíme vám, na co se před dovolenou zaměřit, na co nezapomenout a jak cestovat zcela bez starostí.