Články FiftyFifty.cz, strana 25

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 25 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 25

FiftyFifty

Šimpanzí sirotci se vracejí zpátky do pralesa - díky GPS

V guinejském národním parku Haut Niger se podařilo do volné přírody vypustit skupinu dvanácti šimpanzů, kteří byli dosud drženi v rezervaci pro nalezené opičí sirotky. K úspěšnosti projektu napomohla i podpora nejmodernějších technologií na bázi GPS, která umožnila strážcům a ochranářům sledovat každodenní život celé tlupy po dobu dvou let, píše ScienceDaily.

Španělsko kvůli ekologii snížilo rychlost na dálnicích na 110 km/h

Ve Španělsku platí od března maximální povolená rychlost na dálnicích 110 km/h. Přestože si za toto rozhodnutí španělská vláda vyslechla dost kritiky, podle všeho snížení rychlosti přináší pozitivní výsledky. A to nejen ve vztahu k životnímu prostředí, informuje server Ecologiaverde.com.

Legenda jménem Swarovski

Jednou z nejznámějších značek na světovém trhu se šperky a bižuterií, určující trendy i v mnoha dalších oblastech, je značka Swarovski. Tato firma s obrovskou tradicí je fenoménem zejména díky vlastnímu neopakovatelnému způsobu broušení křišťálu. Co nás tedy může mrzet dvojnásob je skutečnost, že její český zakladatel nenašel v tuzemsku vhodné podmínky pro její vybudování.

Rybáři budou místo ryb lovit z moře plasty

Řešením současných problémů rybářů by mohl být nový průmysl – sběr plastových odpadků z hladin moří. Ekonomický přínos ze sběru odpadu může napomoci rybářům překlenout těžké období a zároveň snížit tlak na rybí populace, píše Guardian.co.uk.

I boty se dají recyklovat

Zákazníci ve Spojených státech si mohou koupit stoprocentně recyklovatelné sandály. Obuv Okabashi navíc obsahují až čtvrtinu recyklovaného materiálu, informují webové stránky CNN. Pro americké zákazníky je pozitivní i to, že se boty vyrábí v USA a k zákazníkovi tak nemusí „cestovat“ tisíce mil.

Tropická houba umí ovládnout mravence. Dělá z nich zombie

V deštných pralesích jsou "zombie". Přesněji řečeno mravenčí zombie. Vládu nad jejich tělem převzala parazitická houba, píše server News.com.au.

Zelené střechy jako efektivní řešení, jak ulehčit kanalizaci

Přívalové deště znamenají pro kanalizační systém neočekávanou zátěž a splašková voda pak často končí mimo čistírny v řece. Jednoduchý projekt univerzity Columbia realizovaný na střeše newyorské budovy Con Edison ukázal, jak nenáročné by bylo se takové situaci vyvarovat a přispět k ozdravění prostoru celého města, píše server TerraDaily.

Může být slon zahradníkem? V lesích Asie a Afriky je dokonce nenahraditelný

Představa slona ve slamáku, jak pečuje o květinovou zahrádku, nám normálně na mysl nevytane. Přesto můžeme o slonech hovořit jako o největších zahradnících světa. Podle studie uveřejněné v prestižním žurnálu Acta Oceologica patří v oblasti zoochorie, tedy šíření semen rostlin živočichy, sloni mezi ty nejaktivnější rozsévače, píše server Mongabay.

V mexickém městě Chihuahua zavedli ekopolicii

Pokud lidé sami od sebe nemají respekt k přírodě a znečišťují životní prostředí, je nutné s tím něco dělat. Vcelku běžné jsou pokuty a poplatky podle hesla „kdo znečišťuje, zaplatí“.

Španělsko: Výroba papíru lesy neničí, naopak jim pomáhá

Podle španělských lesníků a odborníků z papírenského průmyslu výroba papíru nezpůsobuje ničení lesů. Je to tím, že se pro tento účel používá dřevo pouze ze stromů pěstovaných za tímto konkrétním účelem, především z rychle rostoucích druhů, například blahovičníků a borovic, informuje server Elespectador.com.

Pro mořskou diverzitu jsou důležité běžné druhy ryb, tvrdí švédští vědci

Asi všichni budou souhlasit, že chránit druhové bohatství oceánů je zapotřebí. Potíž je s tendencí chránit ty druhy, které jsou ojedinělé a vzácné, místo těch běžných a početných. Podle švédských vědců je potřeba změnit strategii, píše server Physorg.

Barcelona bojuje proti znečištěnému ovzduší, mýtné ale nezavede

Madrid a Barcelona jsou dvě největší města ve Španělsku a obě mají velké problémy se znečištěným ovzduším. Evropská unie očekává, že se bez dalších průtahů přijmou opatření k jejich zmírnění. Radnice v Barceloně se už rozhoupala k prvním krokům, madridská je jako obvykle pozadu, informuje server Ecologiaverde.com.

I slavní malíři trpěli onemocněním očí

Onemocnění očí jsou hlavně v pokročilejším věku poměrně běžná, a proto není překvapivé, že mezi postiženými najdeme i celou řadu respektovaných umělců. Seznam zahrnuje i několik velmi slavných a obecně známých malířů.

Nejstarší voda světa? V hlubinách Jižní Afriky

Co se stane, když mocné síly přírody zastaví koloběh vody v hlubinách pod povrchem země? Vznikne unikátní svět izolovaných vodních mas, v nichž žijí svébytné mikroorganismy.

Sexismus v rostlinné říši má na svědomí vyšší počty alergiků

Během posledních desetiletí se několikanásobně zvýšil počet alergiků. Přibývá také případů s úpornějším průběhem zdravotních potíží. Proč se tyto trendy týkají hlavně měst, zatímco na venkově není nárůst tak dramatický?
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz