Jak být imunní vůči nekalým praktikám finančních poradců
S nekalými obchodními praktikami se setkáváme v mnoha oborech. Nechvalně známé jsou předváděcí akce, na kterých se prodejci snaží lidem vnutit předražené zboží pochybné kvality. Negativní pověst si získali i podomní zprostředkovatelé dodavatelů energií. Velkou kapitolou je však také finanční poradenství.
Jak vybrat ten správný e-shop
Řada lidí dává přednost pohodlí online nakupování před náročnou túrou po nákupních střediscích. Špatný výběr internetového obchodu vás ale může o pohodu připravit pozdějšími reklamacemi či náročným vymáháním práva. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?
Máslo za 10 Kčs, mléko za 2 aneb Proměna cen základních potravin v čase
Máslo, vejce, cukr, mléko či káva. To jsou jedny z nejpoužívanějších surovin a potravin v českých kuchyních. Zatímco za komunismu jejich cena nepřesáhla 10 korun československých, v dnešní době si je lidé mohou pořídit až několikanásobně dráž. Jak se vyvíjela cena těch nejzákladnějších tuzemských potravin, objasní specialista v oblasti maloobchodních a velkoobchodních prodejů Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ.
Jak na odpočet úroků z úvěru za rok 2016?
Pořízení vlastního bydlení je státem podporováno i možností uplatnění daňového odpočtu o zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření během roku 2016. Základ daně je možné snížit až o 300 000 Kč. Kdy však není na odpočet zaplacených úroků nárok?
Volal vám dodavatel energií? Možná jste uzavřeli smlouvu.
seriál :: Zajíc v pytli
Někteří dodavatelé využívají možnost uzavřít smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu prostřednictvím telefonického rozhovoru. Pracovníci dodavatele otázky někdy formulují tak, že telefonátem zaskočený člověk nevědomky uzavře novou smlouvu. Jak se v takové situaci zachovat a zbavit se nechtěně sjednané smlouvy?
Ušetřit na havarijním pojištění se dají i desítky procent
Havárie, živelní událost, odcizení i vandalismus. To jsou příklady toho, před čím mohou řidiči a majitelé aut své vozy chránit pomocí havarijního pojištění. Na rozdíl od povinného ručení je toto pojištění dobrovolné a zvlášť u dražších vozů se může jeho cena vyšplhat i na několik desítek tisíc korun. Na výslednou částku však má vliv hned několik faktorů, díky kterým lze i výrazně ušetřit.
Ceny plynu jsou v sousedních zemích výrazně nižší
Za plyn si ve srovnání se Slováky, Poláky i Němci o dost připlatíme. V případě elektřiny jsou rozdíly menší, výrazně lépe jsou na tom jen polské domácnosti s nižší spotřebou. Ukázaly to výsledky průzkumu spotřebitelské organizace dTest. Šetření mapovalo i to, jak čeští spotřebitelé vnímají svou situaci na energetickém trhu. Problémem je špatná orientace na trhu, smlouvy na dobu určitou i neznalost smluvních podmínek.
Právo na sjezdovce – kdy máme nárok na náhradu škody?
Zima je stále v plném proudu a řada z nás vyráží užít si zimní radovánky v lyžařských areálech. Lyžování je oblíbeným, i když někdy nebezpečným sportem. Úrazy na sjezdovkách nejsou ojedinělé. Právo proto proniká i na zasněžené svahy čím dál častěji.
Zájem o CNG vozy roste
Zájem o stlačený zemní plyn (CNG) jako ekologické palivo v Česku roste. Podle statistik Českého plynárenského svazu loni přibylo na tuzemských silnicích více než 3500 aut na CNG a motoristé již mohou toto palivo tankovat na téměř 150 plnicích stanicích. Více než 50% nárůst prodejů CNG na svých plnicích stanicích zaznamenala také společnost E.ON.
Příliš krátká ofina? Nepovedený účes můžete reklamovat
Reklamace není jen způsob, jak se vypořádat s vadným zbožím. Nápravu můžete žádat i za křivý účes, oranžovou barvu namísto požadované blond či vypadávající prodloužené vlasy. Pokud natrefíte na nezkušeného kadeřníka, nemusíte si nevzhledný výsledek jeho práce nechat líbit.
Vyplatí se pojistit si odpovědnost za újmu?
Za své jednání neseme odpovědnost. Když na naši chybu doplatí někdo jiný, dostaneme se do nepříjemné situace, ze které může pomoci pojištění odpovědnosti za újmu. Jaké formy této pojistky existují, co při jejím výběru zvážit a kdy ji můžeme vypovědět?
Podmínky pro přiznání hypotéčního úvěru jsou přísnější
Pořízení vlastního bydlení je finančně zodpovědným krokem. Při bydlení ve vlastním bytu nebo domu se neplatí nájemné pronajímateli, vlastněná nemovitost se dá vždycky vyměnit nebo prodat a mnoho lidí se v nájemním bydlení necítí tak svobodně jako ve vlastním. Reálná hodnota kvalitní nemovitosti se časem navíc zvyšuje. Naprostá většina lidí při financování nového bydlení využívá hypotéční úvěr. Co nového přináší rok 2017?
Kdo neumí splácet, neměl by mít dluhy
Nový zákon o spotřebitelském úvěru účinný od 1. prosince letošního roku neklade vysoké požadavky jen na společnosti úvěry poskytující, ale i na potenciální dlužníky. Kdo není schopen dluhy splácet, nemá dostat úvěr, a pokud ho dostane, věřitel na něm rozhodně nevydělá.
Povánoční slevy se nemusí vyplatit
Čeští spotřebitelé se každoročně těší na povánoční slevy a výprodeje. Jak ale ukazují zkušenosti pozornějších zákazníků a šetření prováděná dozorovými orgány, deklarované slevy často žádnými slevami nejsou. Co je dobré mít na paměti, abychom „výhodné“ koupě posléze nelitovali? Na co si dát pozor, abychom díky slevám opravdu ušetřili?
Za nevyužité europalety můžete získat až 150 korun za kus, problém je ale s dopravou
Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují cenu europalet.