Bylinky v akci

FiftyFifty, společenský magazín.
Bylinky v akci na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Bylinky v akci

FiftyFifty

Články seriálu Bylinky v akci

Byliny vhodné pro hubnutí

seriál :: Bylinky v akci

Je jasné, že bylinky vedle chemie nikdy nebudou dostatečně účinné. Zato ale nejsou pro lidské tělo žádnou zátěží a při jejich sběru také ušetříme spoustu peněz. V tomhle článku si prozradíme tři cenné byliny, které pomáhají lidskému tělu zpracovávat tuk a tím pomáhají tělu hubnout. Na začátku bych chtěl však zmínit, že nemůžete po měsíci užívání těchto bylin čekat, že zhubnete, tyhle byliny jsou pouze podpůrným prvkem při cestě za hubenou postavou.

Přestáváte s kouřením? Bylinky vám pomohou zmírnit abstinenční příznaky

seriál :: Bylinky v akci

Snaha o řešení kuřáctví je momentálně aktuálním trendem nejen v Česku, ale po celém světě. Nejnovější výzkum Barometru odhalil, že v České republice loni kouřila více než čtvrtina obyvatel. Zajímavý je fakt, že téměř 60 % kuřáků chtělo s cigaretami přestat. Vzhledem k množství abstinenčních příznaků je to však mnohdy náročné. V tomto článku se zaměříme na netradiční možnosti, které si s těmito nepříjemnostmi poradí.

Vydejte se na lov jarních bylin. Vychutnáte si čaj nebo koupel

seriál :: Bylinky v akci

Bršlice kozí noha, plicník lékařský nebo jaterník podléška – to je jen krátký výčet jarních bylinek. Z lesních bylinek lze kromě čajů připravit i chutné vitamínové saláty nebo si dopřát bylinkovou koupel.

Kuklík městský

seriál :: Bylinky v akci

Kuklík městský patří do čeledi Rosaceae (Růžovité). Lidově je také označován jako Benedikt, Brantovník, Zaječí oko.

Acai je štíhlá palma, která napomáhá hubnutí

seriál :: Bylinky v akci

Acai je štíhlá palma, která dorůstá do výšky 15 až 25 m. Plody jsou velké 1 - 2 cm v průměru, rostoucí v trsech. Patří do rodu Euterpe, Acai = Euterpe oleraceae, který obdržel jméno po múze z řecké mytologie. Vyskytuje se převážně v brazilské oblasti Paraná a Amazonii, kde ji můžeme nalézt v nížinných záplavových oblastech podél řek, kde vytváří velké háje. Nezralé plody jsou zelené a při dozrávání jsou barvy tmavě purpurové.

Jahodník je vytrvalá bylina

seriál :: Bylinky v akci

Jahodník obecný (Fragaria vesca) patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je to vytrvalá bylina s šikmým a hnědě zbarveným oddenkem, z kterého vyrůstá přízemní listová růžice. Listy jsou řapíkaté a trojlaločnaté. Plody, jahody, jsou drobné žlutohnědé nažky sedící na zdužnatělém květním lůžku.

Drtič kamenů - Chanca Piedra

seriál :: Bylinky v akci

Je to nenápadná bylina z čeledi pryšcovitých, vyskytující se v tropických oblastech celého světa. Divoce roste v Indii, jihovýchodní Asii, tropické Africe a Americe. Původně pravděpodobně pochází z deštných pralesů kolem Amazonky. Nejlepší léčebné účinky mají ovšem ty rostliny, které rostou ve vysokých nadmořských výškách nad 3 000 m. n. m. Jednou z takových oblastí je i Peru, odkud právě pochází Chanca Piedra od Energy.

Borůvka, léčivý plod i listy

seriál :: Bylinky v akci

Když kleknete či usednete na paseku v létě nebo na horách až do příchodu sněhu, do různě nízkých keříčků od podkolení po podbřiší a obdržíte fialové fleky na oděvu, pokožce a puse, tak zřejmě sedíte v borůvčí a cpete se borůvkami, nejzdravějšími to plody zbytků naší přírody. Zkrmovati je budete nejméně do prvního pořádného štípance od hlídkujícího komára, ováda, milenky, majitele, příslušníka nebo do bolestí v kříži v souvislosti s dlouhodobým předklonem.

Heřmánek - bylinářská klasika

seriál :: Bylinky v akci

Heřmánek je laskavá kytička a oblíbený obilný plevel, který patří mezi klasiku kořenářských bab a který se pěstoval na zahrádce snad každé katovny, kláštera a tak vůbec, jak to bylo už ve středověku obvyklé. Středověkem je, stanoveno kýmsi stanoveným na hlavním stanovišti, nejasné období hned za starověkem a před novověkem, nebo nedej bože moderním věkem.

Bylinky a vlasy

seriál :: Bylinky v akci

S řadou výtažků z bylinek se můžeme setkat nejen v přípravcích na podporu růstu vlasů, ale i při dalších problémech spojených s vlasy, a to buď ve formě přípravků k zevnímu, ale i k vnitřnímu užití.

Bylinky a hubnutí

seriál :: Bylinky v akci

V přípravcích na podporu hubnutí se můžeme setkat s různými výtažky z léčivých rostlin. Jednou z těchto léčivých rostlin je paulinie nápojová, jejíž výtažek je známý pod názvem Guarana. Tato bylina je původem z oblastí povodí Orinoka a Amazonky v Jižní Americe. Indiáni tuto bylinu konzumují již po staletí.

Bylinky a stres

seriál :: Bylinky v akci

S pojmem stres se již určitě setkal každý z nás. Stres je ve své původní formě fyziologická reakce, které naše tělo v podstatě reaguje na ohrožení.

Rooibos - zdravý a výtečný čaj bez kofeinu

seriál :: Bylinky v akci

Rooibos je oblíbený nejen pro svou lahodnou chuť.. populární je i jako přírodní zdroj mnoha minerálů a jako účinný antioxidant. Prospívá našemu trávení, posiluje imunitu, léčí kožní potíže, a navíc se vám po něm bude příjemně usínat..

Čaj Yerba Maté pro povzbuzení, detoxikaci a hubnutí

seriál :: Bylinky v akci

Čaj z listů cesmíny paraguayské, známý jako maté, je oblíbeným nápojem nejen ve své domovině - Jižní Americe. Působí jako stimulant, zároveň také pomáhá při detoxikaci organismu a při hubnutí.

Bylinky na kašel a průdušky

seriál :: Bylinky v akci

Většina z nás dobře ví, že generacemi ověřené recepty přírodní medicíny efektivně léčí celou řadu nemocí. Zkraťte si s jejich pomocí boj s úporným kašlem či bronchitidou..

Kdoule obecná prospívá nejen našemu trávení

seriál :: Bylinky v akci

O “Venušině jablku“, jak se také říká voňavým plodům kdouloně, říkala abatyše Hildegarda, že “je ku prospěchu nemocným i zdravým..”

Bylinné koupelové soli pro zahřátí a osvěžení

seriál :: Bylinky v akci

Mořská sůl je populární přísadou do koupele už od nepaměti. Jejím kombinováním s aromatickými bylinami si můžeme vykouzlit voňavé směsi, které zahřejí naše tělo, povzbudí unavenou mysl a příjemně nás zrelaxují..

Kurkuma léčí - to není jen kari a Worcester

seriál :: Bylinky v akci

Rostlina po generace uznávaná Ajurvédou, příjemně štiplavé a aromatické koření Asie.. nejen to je kurkuma, přírodní lék, který nás možná ještě překvapí..

Jalovec obecný - proti revma, dně i vodnatelnosti

seriál :: Bylinky v akci

Už Hippokrates znal léčivou sílu jalovčinek, silně aromatických plodů jalovce. Ač je používáme hlavně jako koření, které se náramně hodí k ochucení zvěřiny, můžeme jejich síly využí i k léčbě kloubních potíží, zánětu močových cest a infekčních chorob.

Bylinky proti paradentóze a pro zdravé dásně

seriál :: Bylinky v akci

Paradentóza trápí opravdu velké procento naší populace. Stěžejní je v jejím případě pravidelná péče, prevence zánětů a dalšího odhalování zubních krčků, protože se jedná o nevratný proces. Víte, které bylinky vám účinně pomohou?

Jírovec maďal léčí křečové žíly i hemoroidy

seriál :: Bylinky v akci

Ač jsou kaštany považovány za jedovaté, při jejich vnějším užití nám mohou pomoci s celou řadou zdravotních potíží. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě.

Lískové oříšky - zdravá energie pro tělo i mozek

seriál :: Bylinky v akci

Výživnost lískových oříšků, pro kterou jsou oblíbené nejen u sportovců, je opravdu značná. Dodávají nám spoustu zdravé energie, posilují naše nervy, chrání nás proti stresu, zlepšují naši paměť, fyzickou kondici, imunitu i mozkovou činnost.

Mochyně židovská třešeň - proti dně i revma

seriál :: Bylinky v akci

Štavnaté a lahodné plody, schované uvnitř sytě oranžových lampiónků mochyně, v sobě skrývají léčivou sílu.. Detoxikují naše tělo a pomáhají s léčbou dny, artrózy, revma i potíží s ledvinami a močovými cestami..

Pálivé chilli papričky – léčivý kayenský pepř

seriál :: Bylinky v akci

Někdo je miluje, jiný se jich střeží.. respekt bychom k nim ale měli mít všichni. Chilli papričky jsou nenahraditelným kořením, přírodním afrodiziakem, stimulantem trávení i účinným lékem nejen při revma..

Broskve osvěží vás i vaši pleť

seriál :: Bylinky v akci

Šťavnaté a příjemně aromatické broskve jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce vrcholu léta. Občerství nás, dodají nám spoustu prospěšných látek a osvěží dokonce i naši pleť.

Bukvice lékařská je přírodní “všelék”

seriál :: Bylinky v akci

Staří římští lékaři používali bukvici na léčení téměř všech nemocí, podávali ji dokonce i samému císaři.. Tato ztepilá bylinka působí proti nemocem respiračního systému, ledvin, trávícím potížím i nervovým poruchám.

Mražení bylinek a koření pro voňavé vaření

seriál :: Bylinky v akci

Konzervace zelených bylinek formou mražení získává na popularitě nejen pro svojí jednoduchost, ale i proto, že si tak koření mnohem lépe zachovává své aroma a barvu. Už jste to zkusili?

Medvědice lékařská léčí ledviny i zánět močových cest

seriál :: Bylinky v akci

Mocný účinek při onemocnění ledvin a močových cest zajistil v přírodním léčitelství této bylině značnou popularitu. Působí detoxikačně, dezinfekčně, léčí dnu a efektivně potlačuje infekce.

Černucha setá - znáte léčivý černý kmín?

seriál :: Bylinky v akci

Semena černuchy mají až překvapivě široké spektrum blahodárných účinků. Působí proti virům, bakteriím, plísním, zlepšují trávení.. a navíc jsou příjemným aromatickým kořením.

Růže - něžná péče o citlivou a suchou pleť

seriál :: Bylinky v akci

Vznešenost a elegance růží si získala srdce nejedné ženy.. tato květina, zasvěcená bohyni Afrodité, krásou nejen oplývá, krásu dokonce i rozdává a léčí..

Jetel luční léčí průjem, ekzémy a bronchitidu

seriál :: Bylinky v akci

Neváhejte si nasušit ony ladné a sytě růžové květy jetele lučního. Léčí i takové nemoci, jako jsou katary zažívacího traktu, ekzémy, kašel a bronchitida.. mnohé ženy si dokonce pochvalují jeho účinky pro zmírnění nepříjemných potíží spojených s menopauzou.

Jahody nejsou jen sladké afrodiziakum

seriál :: Bylinky v akci

Lahodné, voňavé, sladké, šťavnaté.. a navíc zdravé! Také patříte mezi ty, kteří každé léto netrpělivě vyhlížejí, kdy už se konečně začnou červenat? Nastal jejich čas.. Jezte je, krmte jimi vaše blízké, a to nejen pro požitek..

Vitamin D aneb Proč je opalování zdravé?

seriál :: Bylinky v akci

V posledních letech stále slyšíme, že bychom se neměli opalovat, protože nám hrozí rakovina kůže. Ovšem ani ti, kteří se před slunečním zářením neustále jen schovávají, nedělají zrovna dobře.. je totiž nejlepším zdrojem životně důležitého vitaminu D..

Hrách setý - luštěnina jako přírodní anabolikum

seriál :: Bylinky v akci

Zelené kuličky hrášku jsou překvapivě bohatou zásobárnou látek, které podporují tvorbu svaloviny, posilují nervy a jsou skvělým zdrojem energie a vitality, a to nejen pro děti ve vývinu a sportovce..

Muškátový oříšek je léčivé koření i nebezpečná droga

seriál :: Bylinky v akci

Dobrý sluha, špatný pán.. pokud se jím léčíme, nebo s ním čarujeme v kuchyni, měli bychom o něm vědět, že méně je někdy více. Je to koření s kouzelným aroma, před jeho silou bychom se však měli mít na pozoru..

Hloh obecný léčí srdeční potíže a vysoký krevní tlak

seriál :: Bylinky v akci

Hloh je efektivním lékem při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Navíc snižuje krevní tlak a je dokonce prevencí infarktu či angíny pectoris.. Seznamte se s léčivou silou jeho ladných květů..

Pýr plazivý léčí dnu, revma a snižuje cholesterol

seriál :: Bylinky v akci

Plevel, řekli bychom snad... pýr, který je mnohými z nás považován za obtížnou rostlinu, je úžasným přírodním lékem. Nejen že "čistí krev" a pomáhá léčit kloubní onemocnění, dokonce snižuje cholesterol, detoxikuje játra a ledviny...

Maliník a ostružiník - připravte si lahodný a léčivý čaj

seriál :: Bylinky v akci

Listy maliníku a ostružiníku jsou přírodním lékem proti neduhům jako jsou střevní kolíky, problémy s trávením, potíže s močovými cestami nebo paradentóza. O to více nás pak potěší, jak dobře takový čistící bylinný čaj chutná a osvěží..

Smrk ztepilý - lék proti kašli i kloubním bolestem

seriál :: Bylinky v akci

Pokud často trpíte kašlem, rýmou a nachlazením, je ten nejvyšší čas vyrazit do lesa na smrkové výhonky. Trápí-li vás bolesti kloubů a revma, vězte, že i vám se smrk může stát opravdovým přítelem v nouzi. Je to totiž strom nejen ztepilý, ale i léčivý.

Vřes obecný léčí dnu, revma a detoxikuje

seriál :: Bylinky v akci

Vřes je bylinou vhodnou nejen pro jarní detoxikační kúru, ale i pro léčbu poměrně závažných zdravotních potíží, jako jsou záněty ledvin, močového měchýře, dna a revmatismus.

Které bylinky léčí kašel, rýmu a chřipku?

seriál :: Bylinky v akci

S pomocí bylin si můžeme značně zkrátit a zmírnit trápení s úporným kašlem a rýmou a vyhnout se komplikacím jako jsou např. zánět dutin nebo průdušek. Dnes máme pro vás několik účinných a jednoduchých receptů, které vás postaví zpátky na nohy..

Ředkvičky nás ochraňují před bakteriemi a plísněmi

seriál :: Bylinky v akci

Ředkvičky na chlebu s máslem jsou rychlou a zdravou přesnídávkou jak pro děti, tak pro dospělé.. zároveň ale i lékem proti neviditelným vetřelcům, kteří se snaží škodit v našich útrobách..

Vrba bílá - pomlázka, kočičky nebo aspirin?

seriál :: Bylinky v akci

Vrbová pomlázka je u nás neodmyslitelným symbolem velikonoc, svátků příchodu jara. Jen škoda, že se trochu zapomnělo na tolik léčivé účinky vrbové kůry - aspirin našich předků.. léčí totiž bolesti, teplotu, záněty, akné, lupy, plísně, revma..

Pohanka léčí nejen křečové žíly a cévní choroby

seriál :: Bylinky v akci

Nenápadná, drobná semena pohanky v sobě ukrývají opravdový poklad. Neprávem byla dlouho považována za potravinu pro chudé.. přitom dokáží léčit a ochraňovat celý náš cévní systém a krevní oběh a léčit řadu potíží, dokonce i impotenci.

Přírodní péče o suché ruce - regenerace kůže

seriál :: Bylinky v akci

Jediný pohled na naše ruce nám prozradí, jestli se jim dostává dostatečné péče. Hlavně ženy, kterým často připadá větší část péče o domácnost, často trpí onou "nemocí z povolání" - neustále vysušenou kůží na rukou. Dnes máme pro vás několik jednoduchých, přírodních receptů, jak jí navrátit hebkost a jemnost.

Slunečnicové semeno a olej pro hubnutí a snížení cholesterolu

seriál :: Bylinky v akci

Někomu se snad může zdát paradoxní, že by olej mohl pomáhat s hubnutím či snižováním cholesterolu v krvi, ale je to tak. Dokonce nás chrání před řadou potíží a posiluje naše nervy a mozek.

Mango - ovoce pro vnitřní zdraví a vnější krásu

seriál :: Bylinky v akci

Až příště půjdete kolem regálů s ovocem a zeleninou, nezapomeňte si do košíku vložit alespoň jedno zralé a šťavnaté mango.. nejen že si náramně pochutnáte, ale také tím uděláte něco pro zdraví a krásu vašich vlasů a pleti..

Řeřicha - lahodná cesta k posílení imunity

seriál :: Bylinky v akci

Řeřicha je oblíbená hned ze tří důvodů - má výtečnou chuť, je velice zdravá, a její pěstování zvládne i úplný začátečník. Ozdobte si váš okenní parapet touto sytě zelenou a jemnou rostlinkou, určitě nebudete litovat!

Hlíva ústřičná - houba, která vám prodlouží život

seriál :: Bylinky v akci

Léčivé účinky hlívy ústřičné jsou už po tisíce let dobře známy asijským lékařům, díky nimž si postupně dobývá i naši západní medicínu. V Asii je hlíva považována za houbu pevného zdraví, energie a dlouhověkosti.. působí proti rakovině, snižuje cholesterol v krvi, silně povzbuzuje imunitní systém...

Pepř jako stimulant trávení a přírodní afrodiziakum

seriál :: Bylinky v akci

Pepř je jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších koření na světě. A to nejen pro jeho výrazné a štiplavé aroma, ale i díky svým povzbuzujícím účinkům na naše tělo, které si mnozí z nás ani neuvědomují..

Růžičková kapusta pomáhá nejen proti stresu

seriál :: Bylinky v akci

Kuličky těsně semknutých listů růžičkové kapusty v sobě skrývají spoustu látek, které naše tělo potřebuje ke svému zdravému provozu, stejně tak i náš mozek. Trpíte stresem či depresí? Jste pod tlakem? Máte náročnou práci? Potřebujete posílit imunitu?.. pak s chutí jezte růžičkovou kapustu!

Ostropestřec mariánský - ta nejlepší bylina pro naše játra

seriál :: Bylinky v akci

"..cokoliv je v těle jedovatého, musí ustoupiti a vyjíti..", jak říká Mathioli, chválíce účinky této úžasné byliny.. a to nemusíte být zrovna alkoholikem či po prodělané žloutence, abyste ocenili pomoc onoho krásného a tolik léčivého bodláku..

Lopuch - pro růst vlasů, zdravou kůži, trávení i detoxikaci

seriál :: Bylinky v akci

Znáte lopuch? Určitě .. minimálně jeho drze chytlavé čumbrky. Možná vás ale překvapí, kolik úžasných léčivých účinků se skrývá v této veliké, ale skromně vyhlížející rostlině..

Banány - potřebujete být zdraví a rychlí?

seriál :: Bylinky v akci

Patříte mezi ty, co hodně solí? Trpíte vysokým tlakem? Trápí váš žaludeční vředy?.. A chcete lék, který vám budě zároveň chutnat?.. Pak se tedy rychle skamaraďte s banány..

Čočka - zdraví nejen na váš novoroční stůl

seriál :: Bylinky v akci

Podle naší staré lidové tradice by na žádné novoroční tabuli neměla chybět pořádná porce čočky, to abychom měli v nastávajícím roce dostatek peněz.. po přečtení tohoto článku si ji ale možná uvaříte mnohem častěji - to abyste byli zdraví!

Borovice léčí naše tělo i mysl

seriál :: Bylinky v akci

Stačí jen trochu nasát její pronikavé a uklidňující vůně, která v mysli mnohých z nás vyvolá obraz vánoc.. Borovice je symbolem keltského zimního slunovratu, křesťanských vánoc a lékem pro každého, bez rozdílu víry či nevíry, jak dobře věděli už staří mastičkáři..

Purpura - voňavé kouzlo českých vánoc

seriál :: Bylinky v akci

Ač se neustále všude opakuje, že vánoce jsou svátky klidu a míru, s postupem zrychlování naší již tak rychlé doby každý střízlivý jedinec jistě uzná, že tomu tak v reálu není.. a tak si dnes trochu odlehčíme a popovídáme si o něčem příjemném..

Hřebíček - léčivé koření s vůní dálek a vánoc

seriál :: Bylinky v akci

Hřebíček je jistě jedním z koření, které pro nás neodmyslitelně dokresluje kouzlo vánoc. Má ale i generacemi ověřené léčivé účinky, dokáže nás zahřát, ba dokonce uvést do sladkého roztoužení..

Lapacho - opravdový dar ze země dávných Inků

seriál :: Bylinky v akci

Při výčtu účinků lapacha na naše tělo se nelze divit tomu, že se mu také říká "Zázračný čaj Inků". Jestli vám doma chybí, mám pro vás jen jedno doporučení.. skočte do první apatyky a kupte si tohoto úžasného a lahodného léku plný sáček.. nebo raději hned dva!

Křen léčí infekce, kašel i rýmu

seriál :: Bylinky v akci

Výrazná štiplavá chuť a vůně na něj prozradí, že je to rostlina s neobyčejně velkou silou.. dříve se přidával do kadidel na vymítání ďábla.. za to my s ním dnes umíme vyhánět mnohé nepříjemné nemoci..

Znáte byliny pro posílení imunity?

seriál :: Bylinky v akci

V nastávající zimě budeme potřebovat dostatečně silný ochranný štít proti všem těm neviditelným útočícím vetřelcům, co poletují vzduchem.. proto se obrňme, dokud je čas!

Kopretina řimbaba - přírodní lék na migrénu, bolest páteře a kloubů

seriál :: Bylinky v akci

Když jsem tuto sličnou bylinu poprvé objevila planě růst na zahradě, netušila jsem, jaký poklad se v ní skrývá.. až při pohledu do herbáře jsem zjistila, že jsem majitelkou jednoho z nejúčinnějších přírodních analgetik..

Mandle pro krásu a zdraví v každém věku

seriál :: Bylinky v akci

Není sporu o tom, že mandle jsou velmi oblíbenou a lahodnou pochutinou a ingrediencí už po několik tisíciletí. Jsou ale také lékem, bohatým přírodním zdrojem látek, nezbytných jak pro krásu, tak pro zdraví..

Čekanka proti infarktu, arterioskleróze i rakovině

seriál :: Bylinky v akci

Čekanka je u nás, bohužel, ještě nedoceněnou zeleninou, ale pomalu si získává místo i na českém talíři.. což je dobře, protože je jednou z nejlepších potravin s preventivním a léčivým účinkem nejzávažnějších onemocnění naší moderní doby..

Anýz léčí kašel, uklidňuje a zlepšuje trávení

seriál :: Bylinky v akci

Mathioli o něm říká "Lékárníci potahují semeno anýzové, podobně jako u vlašského kopru, kmínu, koriandru a jiných podobných, cukrem, kterýžto konfekt je dobrý pro ty, kterým hází z bašty..."

Červená řepa - to pravé pro krásu, plodnost a dlouhověkost

seriál :: Bylinky v akci

..nejen že pomáhá v boji proti rakovině.. je také snad nejlevnější a běžně dostupnou omlazovací kúrou, jakou si můžeme dopřát..

Pelyněk pravý - to není jen absint a jeho Zelená víla

seriál :: Bylinky v akci

Artemisia absinthium - to je krásné latinské jméno pelyňku pravého, spojené s bohyní Artemis. Pelyněk je zatracovanou i opěvovanou bylinou, která si zaslouží naši pozornost a respekt.. je pelyněk jedem nebo lékem?

Pot pourri - aromaterapie i dekorace pro váš domov

seriál :: Bylinky v akci

..zkuste si sami doma vyrobit vlastní pot pourri - okrasu, která vám bude svou vůní po celý rok připomínat letní dny prosycené sluncem, potěší vaše oko, nos, mysl i duši..

Švestky - léčivé plody babího léta

seriál :: Bylinky v akci

Jistě znáte ten starý trik, když ne a ne uspět tam, kam i král chodí sám.. švestky jsou v takovém případě nad zlato.. a navíc naše tělo doslova nabíjí energií a množstvím nezbytných vitamínů a minerálů..

Avokádo - ideální zdroj živin nejen pro vegetariány

seriál :: Bylinky v akci

.. jste vegetariánem? ..těhotnou či kojící matkou? ..trpíte únavou? ..snažíte se zdravě hubnout? ..trpíte cukrovkou? ..máte vysoký cholesterol? ..potřebujete posílit? ..a přitom si ještě pochutnat?

Kukuřice - pro pevné nervy, vitalitu a krásu

seriál :: Bylinky v akci

Kukuřice je nutričně velmi bohatou potravinou, i když na první pohled by se nám mohla zdát příliš obyčejná.. naopak, je to neobyčejně zdravý zdroj důležitých látek a energie pro naše tělo a mozek..

Dubová kůra léčí nejen kožní záněty a hemoroidy

seriál :: Bylinky v akci

Dub je strom už na první pohled plný síly a energie. Naši předkové se mu hluboce klaněli, zasvěcovali ho bohům a uctívali ho.. nejen jeho majestátnost, ale i jeho úžasnou léčivou sílu.. dobře věděli, že si to zaslouží..

Rozmarýn proti stresu, revma, i pro lepší trávení

seriál :: Bylinky v akci

Rozmarýn není jen kořením, rozmarýn je i účinným lékem. Záznamy o jeho užívání sahají do hluboké historie, věřilo se v jeho očistnou magickou sílu a neméně si lidé vážili i jeho síly léčivé..

Lichořeřišnice - zázračný zabiják bakterií

seriál :: Bylinky v akci

Lichořeřišnice větší je rostlinou, jejíž léčivé účinky jsou nanejvýš pozoruhodné.. Je to přírodní antibiotikum, které nás mnohdy může ušetřit užívání syntetických preparátů.. V některých případech ničí dokonce i zlatého stafylokoka!

Ostružiny pro naše cévy, imunitu a potenci

seriál :: Bylinky v akci

Mathioli ve svém herbáři říká o ostružinách: "Pití odvaru celého květu i ovoce ve víně jest vznešený lék při uštknutí, ranění jedovatými žížalami, hady a štíry.".. Těžko posoudit, ale jisté je, že léčivé účinky ostružin vážně stojí za povšimnutí..

Meloun vám pomůže zhubnout a omládnout

seriál :: Bylinky v akci

Meloun je to pravé osvěžení pro letní dny.. zažene žízeň, potěší chuťové papily a zároveň našemu tělu dodá látky, které jsou více než prospěšné naší kondici, zdraví a kráse..

Divizna - zlato, které léčí

seriál :: Bylinky v akci

Říká se jí také královská svíce, její dlouhé lodyhy se kdysi opravdu používaly jako pochodně.. byla i rostlinou magickou, chránila prý před zlými duchy a ďáblem.. nás dnes účinně chrání hlavně před kašlem, je to zlato, které léčí..

Cuketa je ideální pro hubnutí a detoxikaci

seriál :: Bylinky v akci

Máte rádi cukety? Pokud ano, vězte, že pravidelnou konzumací této chutné zeleniny velice prospíváte svému tělu..

Rybíz výrazně posiluje naši imunitu a cévy

seriál :: Bylinky v akci

Rybíz, ač by se nám mohl zdát ovocem obyčejným, má na naše zdraví účinek neobyčejný.. Trpíte na častá nachlazení, chřipku, angínu, rýmu, křečové žíly či celkově oslabenou imunitu? Pak si rozhodně dejte rybíz..

Víno vás ochrání nejen před infarktem

seriál :: Bylinky v akci

O víně toho bylo napsáno a řečeno již mnoho, jako snad o žádném jiném nápoji. O jeho účincích na lidské zdraví byl proveden nespočet odborných studií.. a výsledek? Pijte ho!

Borůvky jsou neobyčejně zdravá biopotravina

seriál :: Bylinky v akci

.. nejen diabetici mohou těžit z léčivých účinků tohoto výtečného a zdravého ovoce.. borůvky jsou lékem na celý dlouhý seznam zdravotních potíží, regenerují a omlazují naše tělo, jsou opravdovým pokladem z našich lesů ..

Mateřídouška a tymián - léčivá vůně léta

seriál :: Bylinky v akci

Říká se, že o půlnoci letního slunovratu král nadpřirozených bytostí tancuje v záhonech mateřídoušky a slaví příchod léta. Mateřídouška a tymián nejen voní sluncem a létem.. zároveň dokáží léčit naše tělo a povzbudit naši mysl..

Levandule - léčivý dotek pro neklidnou duši i tělo

seriál :: Bylinky v akci

Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima.. a už je možná ani nebudete chtít otevřít.. levandule je pohlazení pro neklidnou duši, levandule cesta do snů.. je to úžasná bylina, která vás léčí už jen tím, že voní..

Bez černý - keř, který léčí a čistí

seriál :: Bylinky v akci

Právě kvete jedna úžasná a generacemi ověřená bylina.. černý bez. Znáte jeho mnohostranné léčivé účinky? Víte, jak ho používat? Umíte si připravit sirup z jeho květů?

Hluchavka na kašel i pro klidný spánek

seriál :: Bylinky v akci

Ač je hluchavka rostlinou skromnou, nenápadnou a často přehlíženou, má mnoho příznivých účinků na naše tělo. Trpíte na kašel? .. nespavost? .. kožní problémy? .. zkuste hluchavku..

Libeček - léčivé rostlinné maggi

seriál :: Bylinky v akci

Libeček je silným aromatickým kořením, ale i velice prospěšnou bylinou.. všechny jeho části mají výrazné léčivé účinky, a to jak pro ženy, tak pro muže..

Kokoška pastuší tobolka - přírodní lék proti krvácení

seriál :: Bylinky v akci

Kokoška je křehce působící rostlina s velice poetickým jménem.. avšak až nečekaně výrazným účinkem na lidský organismus.

Netřesk - skvělý lék na kožní nemoci a poranění

seriál :: Bylinky v akci

Dříve se věřilo, že netřesk pěstovaný na střeše domu dokáže ochránit před hromem, bleskem a ohněm.. dnes ale víme, že je ochráncem a účinným přírodním lékem především pro naši kůži, podobně jako aloe..

Bříza léčí nejen kloubní onemocnění

seriál :: Bylinky v akci

Bříza je posvátným a léčivým stromem už od nepaměti. Jestliže máte problémy s klouby, trpíte kožními nemocemi a vaše ledviny nejsou v nejlepší kondici, právě ona by se mohla stát jedním z vašich nejlepších přátel..

Víte, jak zdravé jsou brambory?

seriál :: Bylinky v akci

Bramborám se někdy říká "potrava chudých".. což ovšem neznamená, že by ony samotné byly chudé, právě naopak.. brambory jsou levným a zároveň bohatým zdrojem životně důležitých a nepostradatelných látek pro naše zdraví..

Chřest je přírodním elixírem mládí

seriál :: Bylinky v akci

Asparagus, neboli chřest, je rostlinou, jejíž úžasné léčivé a regenerační účinky znali již ve starém Orientu před mnoha tisíci let. Znáte je i vy?

Podběl lékařský je účinný lék na kašel

seriál :: Bylinky v akci

Kdo by neznal podběl.. jeho žluté květy jsou jedni z prvních poslů jara, kteří zdobí naše stráně a louky. Od pradávna se užívá pro léčbu kašle, je však důležité se ho naučit používat..

Pěstování bylinek - je nejvyšší čas zasít

seriál :: Bylinky v akci

Ať máme zahrádku, balkón, terasu či jen okenní parapet, můžeme si sami vytvořit svou vlastní malou bylinkovou zahrádku. Není nad čerstvé bylinky na dosah ruky, navíc jsou pastvou pro oko a jejich vůně pohlazením na duši..

Mandragora - magická rostlina opředená tajemstvím

seriál :: Bylinky v akci

Jedná stará pověst říká, že když vytáhnete kořen mandragory ze země, vydá tak strašný skřek, že ti, co ho zaslechnou, přijdou na místě o rozum nebo dokonce zemřou. Snad není jiné rostliny, která by byla tolik opředena záhadnými příběhy a pověrami..

Fíkovník a jeho sladké a léčivé fíky

seriál :: Bylinky v akci

Budhovi se prý pod fíkovníkem dostalo jeho duchovního osvícení.. biblická vlčice, která odkojila Romula a Réma, také často odpočívala ve stínu koruny fíkovníku. Plody tohoto v mnohých krajích posvátného stromu mají ovšem léčivé účinky především pro naše tělo..

Detoxikace organismu a jarní bylinky

seriál :: Bylinky v akci

Letos se příroda probouzí z krátkého zimního spánku neobvykle brzy. Při troše snahy se už teď dají venku najít rašící bylinky, které mají velice blahodárné účinky pravě nyní, v době, kdy lidé po mnohé generace provádí očistu těla - detoxikační kúry, které nás pomohou zbavit přes zimu usazených toxických látek.

Špenát pro zdraví a pro krásu

seriál :: Bylinky v akci

Chcete mít zdravé kosti? Svaly? Nervy? Mozek? Srdce? Cévy? Zuby? Nehty? Vlasy? Pleť?

Řebříček obecný a co o něm věděli už naši předkové

seriál :: Bylinky v akci

"Cheiron, moudrý Kentaur, poučil Achilla o zvláštní moci řebříčku, takže si Achilles mohl udělat hojivou mast na rány utržené v trójské válce".. jak praví řecká pověst, která řebříčku obecnému dala jeho latinské jméno, Achillea millefolium..

Med jako prevence nemocí, ochránce imunity a lék

seriál :: Bylinky v akci

Med je uznávaným a ceněným lékem po celém světě už po několik tisíc let.. je to koncentrovaný extrakt z květů a rostlin, čistě přírodní elixír našeho zdraví..

Med - vzácný dar od včel

seriál :: Bylinky v akci

.. jestli je nějaká substance, která si opravdu zaslouží být nazývána 'tekutým zlatem', pak je to včelí med.. Co o něm víte?

Ananas je sladký lék

seriál :: Bylinky v akci

.. plod obdivuhodného tvaru, jedinečné, lehce štiplavě sladké chuti a omamné vůně.. tak nás láká ananas, ovoce lahodné, zdravé a léčivé..

Ořešák královský - strom plný léčivé síly...

seriál :: Bylinky v akci

Ořešák královský je bezesporu krásnou rostlinou, v našich krajích okázale zdobící nejednu zahradu. Má být na co pyšný. Dorůstá až 30 metrů a dožívá se úctyhodného věku. Za povšimnutí však nestojí jen svým vzhledem.. je to strom, který léčí..

Zelí je ideální strava nejen na zimu

seriál :: Bylinky v akci

..taková obyčejná hlávka zelí.. na první pohled nic zvláštního, že.. opravdu?.. raději se podívejme pořádně..

Jidášovo ucho je léčivá pochoutka

seriál :: Bylinky v akci

Kdo má rád "čínu", jistě si už všiml té černé gelovité lehce křupavé podivnosti, která se nachází snad v každém druhém čínském jídle. Je to právě Jidášovo ucho, tradiční pochoutka čínské kuchyně, nezbytná ingredience mnohých asijských pokrmů.. zároveň ale i lék..

Do nového roku samá zdravá předsevzetí? ..aneb novoroční hubnutí

seriál :: Bylinky v akci

Hledáte recept, jak zhubnout? jak přeprat své vlastní obžérství?? .. zapomeňte na zaručené návody ala "k snídani nic a k obědu trochu vody".. jedinou správnou cestou je následovat hlas vlastního těla..

Jablko jako léčivý symbol Vánoc

seriál :: Bylinky v akci

O Vánocích hledáme v rozkrojeném jablku hvězdičku na důkaz zdraví po celý následující rok.. až to své jablko rozkrojíte, s chutí ho snězte! Jablko, to je totiž zdraví samo!

Skořice - léčivá vůně Vánoc

seriál :: Bylinky v akci

V našich krajích máme skořici neodmyslitelně spojenou s vůní Vánoc a zimy.. ač ji používáme především jako koření, v jiných kulturách je skořice již po několik tisíciletí nepostradatelnou součástí tradičního léčitelství s časem prověřenými účinky..

Třezalka tečkovaná zahání nespavost, stres i deprese

seriál :: Bylinky v akci

Třezalka má spoustu lidových názvů.. krevník, krevníček, děravec, čarovník, svatojánská bylina, svatojánský koření, dřezalka, prostřelenec, křížek, krev Svatého Jana.. ale ještě více léčivých účinků..

Cibule jako přírodní lék

seriál :: Bylinky v akci

..ne nadarmo se říká, že vařit jídla s cibulí znamená "Vařit jako sedlák a jíst jako král"..

Celer není jen přírodní afrodiziakum

seriál :: Bylinky v akci

Již ve starém Egyptě byl celer používán jako koření, ale především jako přírodní afrodiziakum. V lidovém léčitelství je celer chronicky známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci.. jeho léčebné účinky ale výrazně přesahují tuto běžnou pověst..

Fenykl obecný a co o něm možná nevíte

seriál :: Bylinky v akci

Fenyklový čaj jistě není třeba představovat, je výborným pomocníkem snad každé novopečené maminky.. jaké jsou však jeho další, méně známé účinky na naše tělo?

chřipka? angína? cholesterol? cukrovka? ..Česnek!

seriál :: Bylinky v akci

Nezaměnitelná pronikavá chuť a vůně česneku, pro někoho nesnesitelná, jinými vyhledávaná - v každém případě, kdo ho rád a pravidelně konzumuje, poskytuje tak velikou službu svému zdraví. Ne nadarmo se o něm říká, že je to přírodní všelék.

Echinacea - léčivý dar od indiánů

seriál :: Bylinky v akci

Echinacea purpurea, neboli Třapatka nachová, patřila až do 19. století mezi tajemství lékárny starých indiánských kmenů v oblasti Severní Ameriky. Od doby, co její mnohé léčivé účinky byly “prozrazeny bílým tvářím” a potvrzeny i klasickou medicínou, její popularita neustále stoupá a stále přicházíme na její nové úžasné účinky na lidský organismus..

EE aneb Záhadná Éčka v potravinách

seriál :: Bylinky v akci

Při posledním nákupu jsem se ploužila mezi regály velké prodejny potravin a pročítala si složení různých výrobků, které jsem si chtěla uložit do košíku. Na mnohých obalech se to doslova hemžilo množstvím záhadných substancí, buď nazvaných přímo jménem chemické sloučeniny, nebo ukrytých pod E+číslo, potravinu či koření však rozhodně nepřipomínaly. Koupit? Nekoupit?

Dary podzimu

seriál :: Bylinky v akci

Podzim byl pro naše předky vždy symbolem sklizně a přípravy zásob na zimu, čas kopání brambor a mlácení obilí, doba trhání jablek a krouhání zelí, sušení hub a sběru ořechů.. dnes, v době, kdy v našich nabitých supermarketech koupíme kdykoli cokoli, tento čas jako by ztrácel na své atmosféře a symbolice.. říkám si, není to škoda?

Přírodní léčba akné - vnitřní cestou ke zdravé pleti

seriál :: Bylinky v akci

Může vám být 15 nebo 35.. akné zdaleka není strašákem jen dospívajících. Je to nemoc, která nás dokáže opravdu potrápit, i když už nám není -náct.. Většinou je to psychika, která utrpí nejvíce.. boj je to jistě nelehký ..ale často i mírné zlepšení dokáže pohladit na duši a ukázat tu správnou cestu. O to lépe, když si dokážeme pomoci sami, přírodní cestou..

Aloe vera - celá lékárna v jedné rostlině

seriál :: Bylinky v akci

..trochu nadsazené myslíte? ..vůbec ne.. je až neuvěřitelné, kolik pokladů se v ní skrývá..

Domácí ovocný čaj - lahodný a zdravý

seriál :: Bylinky v akci

..opojná vůně léta a šálek osvěžující energie v každém ročním období..

Měsíček lékařský léčí nejen naši kůži

seriál :: Bylinky v akci

V přírodním léčitelství byl vždy významnou bylinkou. Výtažky z měsíčku najdeme také ve spoustě léků používaných klasickou medicínou. Není divu.. chrání a léčí naše tělo a je to a ten pravý strážce pro zdravou kůži..

Přírodní péče o suchou a citlivou pleť

seriál :: Bylinky v akci

Nevyhovuje vám běžná kosmetika? Nezabírají vám klasické krémy? Věříte přírodním cestám v péči o pleť? Nebo snad chcete zkusit něco nového?

Domácí pleťové masky - přírodní salon krásy za hubičku

seriál :: Bylinky v akci

Nepotřebovala by vaše pleť malé lázně? Kdo z nás se občas nezadívá na svůj obličej v zrcadle s myšlenkou, že "by to možná chtělo trochu vylepšit.." .. ušetřete si kroky a bankovky v peněžence a proměňte na chvilku svůj domov v přírodní salon krásy..

Královna Bazalka - bylinka hodná svého jména

seriál :: Bylinky v akci

..její jméno je řeckého původu.. “basileus”, což znamená “král”. Prý ji tak nazvala jakási byzantská kněžna, která jí skládala hluboký obdiv. U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinou, symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje. Pro nás se stala nepostradatelným kořením s vůní středomoří, je bylinkou, která nejen chutná, ale také léčí..

Bylinkové máslo - lákadlo pro mlsné jazýčky

seriál :: Bylinky v akci

..takový steak na grilu, nebo rybka na roštu, když na ně položíme plátek čerstvého bylinkového másla.. zeleninový salát s křupavou bagetkou a voňavým pomazáním.. kdo by si nedal říct..

Šalvěj lékařská - léčivé sametové pohlazení

seriál :: Bylinky v akci

Už dávní šamani a čarodějnice ji přidávali do svých tajemných vykuřovadel. Už staří Římané prý užívali její léčivé a kořenící síly.. a dobře dělali. Sametově hebké listy této léčivé rostlinky v sobě skrývají spoustu "zlata", ze kterého je i nám dovoleno těžit..

Bylinkové marinády - základ grilování pro gurmány

seriál :: Bylinky v akci

Také se vám tak sbíhají sliny, když vám do nosu zavane ta známá a neodolatelná vůně ze sousední zahrady? Vykouzlete si svoji vlastní labužnickou marinádu na letní grilování! Příště mohou oni jen tiše závidět..

Co všechno umí Jitrocel

seriál :: Bylinky v akci

Skromně si roste u cest a na loukách, člověk by o něj ani zrakem nezavadil, jak nenápadně se tváří.. Ale zdání klame! Smekněme a poklekněme.. Je to velký čaroděj, ten pan Jitrocel..

Bylinkové sirupy léčí

seriál :: Bylinky v akci

.. aneb jak si doma vyrobit sladkou léčivou mňamku..

Je libo domácí bylinkový ocet?

seriál :: Bylinky v akci

.. voňavý, chutný a k tomu zdravý? Pár minut práce, trocha trpělivosti.. a jak chutná, když jsme si ho vyrobili sami!

Účinná ochrana kůže při opalování

seriál :: Bylinky v akci

Máte rádi svou kůži v barvě medu? Nebo snad dokonce čokolády? Anebo patříte mezi ty, co se slunečních paprsků střeží a léto tráví ve stínu? Pro oba případy tu máme několik užitečných přírodních typů na horké letní dny.. pro smažky i bělásky!

Jak správně usušit a uskladnit bylinky

seriál :: Bylinky v akci

Zakládáte si svou vlastní zelenou lékárnu? Nasbírat kvalitní bylinky je polovina úspěchu. Ta druhá polovina je jejich správné usušení a uskladnění.

Jak a kdy vyrazit na bylinky

seriál :: Bylinky v akci

Patříte mezi ty, co věří v léčivou sílu bylin? Rozhodli jste se, že si založíte svoji vlastní voňavou lékárnu? S chutí do toho! Není to nic, co byste nezvládli! Stačí jen znát pár základních pravidel..

Bylinková ukolébavka na nespavost

seriál :: Bylinky v akci

Civíte do tmy a oka ne a ne zamhouřit? Tělo se sem tam mrskne a zavrtí a hlava si neúmorně jede na proudu vtíravých myšlenek? Co se tak nechat na dobrou noc pohladit rukou paní přírody.. ona ví, kudy vede cesta do říše snů..

Pivo budiž pochváleno!

seriál :: Bylinky v akci

Jistě není těžké potkat někoho, kdo nedá dopustit na svoji sklenici dobře vychlazeného pivka. Pokud se drží starého známého “všeho s mírou”, můžeme s klidem konstatovat, že tak prospívá svému zdraví.

Malý zázrak jménem Pampeliška

seriál :: Bylinky v akci

Křiklavě žluté hlavičky pampelišek už začínají konečně vykukovat z trávy. Někdo o ně asi ani okem nezavadí, někdo si možná vzpomene, jak jsme si z nich jako děti dělaly píšťalky a věnečky, a jsou i tací, co si myslí, že je dobrá tak maximálně pro králíky. Velký omyl. Tahle rostlinka dokáže léčit a napravovat neduhy v celém našem těle.

Přírodní péče o vaše vlasy, díl 2. - zvenku

seriál :: Bylinky v akci

Jeho ruka se pomalu přiblížila k její tváři. Na chvíli se zarazil. Slunce, které mu zářilo přímo do očí, ho donutilo schovat se do jejího stínu. Konečně jí viděl do tváře. 'Usmívá se, je to dobré.' Přiblížil svou dlaň ještě blíž a jemně ji pohladil na spánku. Pomalu zajel prsty do jejích vlasů. Přál si, aby ten moment trval navěky. Jako by kolem nebylo vůbec nic, jen ona, slunce a ten hebký dotyk. Kochal se tou chvílí a přimhouřenýma očima sledoval, jak si větřík pohrává s jejími kadeřemi. V tom slunci jí tolik zářily. Byly tak hebké a tak poddajné, jaké ještě nikdy nehladil... 'No ano! Jak to? Má tak krásné a hebké vlasy! Jak to dělá? Sakra co si na to dává??'

Přírodní péče o vaše vlasy, díl 1. - zevnitř

seriál :: Bylinky v akci

To jeden až někdy bledne závistí, když chvíli sleduje slečnu s dlouhými lesklými loknami, jak si jakoby bezděky pohazuje hlavou a husté prameny jí kloužou po ramenech jako živé.. či se nám snad naskytne pohled na nějakého lva salónů, kterak si ležérně rukou projede hustou kštici s výrazem sebejistého hřebce.. Ne každému byla dána do vínku hříva hustá jako žíně, bohatá a zářivá, ale to, jakou korunu si poneseme na hlavě, máme z velké míry ve vlastních rukou.

Jak na „duchy“

seriál :: Bylinky v akci

Co to vlastně jsou ty prdy, pšouky, větry a duchové? Člověk si dá jednou pořádně do nosu nebo schroustá moc čerstvých kedluben a tělo se mu odmění břichem jako míč. To má pak jeden strach se prudce pohnout či snad zvýšit trochu hlas, aby si náhodou nezničil kariéru při jednání s panem ředitelem či snad příliš brzy neomráčil slečnu, co právě zkouší sbalit na báru.

Bylinky vyhrávají i nad kocovinou

seriál :: Bylinky v akci

Ježiš to mě bolí šiška.. už v životě nebudu pít, tyhle stavy prostě nesnášim.. že já se nechal zas strhnout takle.. no já snad ani nevstanu, jak mně hučí v hlavě.. a celej den je v pytli. Měl bych něco sníst.. ani pomyšlení. Žaludek se mi klepe jako ratlik.

Zažeňte jarní únavu bez apatykářů!

seriál :: Bylinky v akci

Letos si to jaro ale dává na čas! Všechno kolem zívá a ptá se po sluníčku. No bodejť. Vždyť koho by tahle zima neunavila!


© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz