Články FiftyFifty.cz, strana 10

FiftyFifty, společenský magazín.
Články FiftyFifty.cz, strana 10 na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Články FiftyFifty.cz, strana 10

FiftyFifty

Albert Camus

seriál :: Kdo to vlastně byl

4. ledna uplynulo padesát let od tragické smrti spisovatele, pro něhož sláva a ocenění znamenaly jen zdroj nových pochybností o sobě a svém díle. Jeho život byl krátký, ale velmi intenzivní se závěrem v podobě absurdního dramatu.

Lepidlo na kosti

Lepkavý gel, který produkuje mořský červ Phragmatopoma californica, může posloužit jako vynikající lepidlo na polámané kosti. Vědci z univerzity v Utahu po několikaletém výzkumu dokázali vyrobit toto přírodní lepidlo synteticky. Má podobné vlastnosti, ale je ještě účinnější, a když už v těle není potřebné, organizmus ho dokáže odbourat.

Zapomenutý Botticelli

seriál :: Kdo to vlastně byl

Nebyl jen autorem nejslavnějších obrazů, jako je Zrození Venuše nebo Jaro, ale pronikl i do hlubin Dantova Pekla. Většina Botticelliho tvorby zůstává dodnes veřejnosti skryta. Čtyřicet jeho děl a čtyřicet děl jeho současníků nyní vystavuje Städel Museum ve Frankfurtu.

Magie čísel

seriál :: Čísla okolo nás

Filozofické symboly, znamení v tajných naukách, skryté poselství bible. Tím vším mohou být čísla v neobyčejných souvislostech. Mohou ovlivnit náš život i jinak, než se na první pohled zdá?

Z historie čísel

seriál :: Čísla okolo nás

Svět bez čísel a počítání by dnes nemohl fungovat ani vteřinu. Přesto trvalo dlouhá tisíciletí, než lidé svět číslic objevili a začali využívat ve svůj prospěch. Je doloženo, že člověk počítal dříve, než psal.

Duchovní otec komisaře Maigreta

seriál :: Kdo to vlastně byl

Spisovatel Georges Simenon byl geniálním vypravěčem, milovníkem dýmky a žen a tvůrcem jednoho z nejslavnějších detektivů všech dob. Letos začátkem září uplynulo od jeho úmrtí dvacet let.

Módní dům Chanel

seriál :: Kdo to vlastně byl

Dnes je nerozlučně spjat se jménem Karl Lagerfeld. Muž s rokokovým copánkem, černými brýlemi a vysokým nápadným límcem udržuje už více než čtvrt století slávu značky Chanel. Její zakladatelka Coco Chanel jako jediná ze světa módy figurovala mezi stovkou nejslavnějších lidí dvacátého století, jejichž jména uveřejnil časopis Time.

Malíř ulic, lodí a přístavů

seriál :: Kdo to vlastně byl

Albert Marquet miloval přírodu, svá nejznámější díla však namaloval na břehu evropských řek a na mořském pobřeží. Světlo a atmosféra, která z nich dýchá, svědčí o skvělé schopnosti pozorovat a mimořádném talentu. Apollinaire o něm napsal, že instinktivně hledal ty nejjednodušší linky a barvy.

Kluk nebo holka?

U člověka a většiny savců rozhodují o pohlaví dítěte otcovské spermie. V živočišné říši je tomu často jinak. V některých případech rozhodují o pohlaví ženské pohlavní buňky, jindy pouhá teplota okolí.

Malý velký muž: Henri de Toulouse-Lautrec

seriál :: Kdo to vlastně byl

Od dětství fyzicky deformovaný Toulouse-Lautrec patří mezi umělce, nad jejichž dílem se nemůžeme nezeptat: byla jeho práce předčasně ukončena následky bohémského života a alkoholové závislosti, nebo naopak byl jeho dekadentní životní styl nutnou podmínkou k tomu, aby mohly vzniknout obrazy schopné promlouvat i k dnešnímu člověku?

Bakterie s budoucností

Mohou chránit před vysokými dávkami záření, vylepšit potraviny, nebo posloužit při výrobě oblečení, které se bude čistit samo. Řeč je o bak­teriích, pocházejících z nového biotechnologického výzkumu.

Yves Saint Laurent

seriál :: Kdo to vlastně byl

Byl označován za absolutního génia ve svém oboru. Za nejslavnějšího módního tvůrce všech dob. Inspiroval se dílem Marcela Prousta i malbami Picassa, Mondriana, Matisse či van Gogha. K okruhu jeho přátel patřily celebrity jako Maria Callasová, Rudolf Ňurejev, Paloma Picassová či Rothschildové.

Cesta do hlubin psí duše

Tisíce let, které psi strávili s člověkem, zanechaly výrazné známky na jejich intelektu i pocitech. Vědci se nyní zabývají některými psími pocity a schopnostmi. Ještě před dvaceti lety by takové bádání bylo považováno přinejmenším za výstřelek. Od dob I. P. Pavlova psy nikdo příliš nezkoumal.

Umíte počítat?

Je to jedna z prvních dovedností, kterou se člověk učí. Přesto mají někteří lidé s počítáním problémy po celý život. Může za to špatné učení, nebo jde o vrozenou vadu? Lze nedostatky v počtech napravit?

Napoleon byl větší, než si myslíte

seriál :: Kdo to vlastně byl

O Napoleonovi se traduje, že byl malý. Není to tak úplně pravda. Duchem i činy to byl rozhodně velký muž. A jak to bylo doopravdy s jeho tělesnou výškou?
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz