Václav

FiftyFifty, společenský magazín.
Václav na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Václav

FiftyFifty
Share

Václav

V tvorbě českých filmů se stále více prosazují nová jména režisérů a scénaristů. Po filmu Roming se Marek Epstein a Jiří Vejdělek pustili za hudby J.Muchowa do tématu retardovaných lidí, kteří jsou tu s námi a kterým je třeba odpustit. Když už se k nim tedy neumíme hezky chovat.

Námět příběhu pochází z osudu jednoho z amnestovaných prezidentem Havlem. Téma se dostalo do rukou scénaristy Marka Epsteina a narazilo na plodnou půdu. Marek Epstein se setkal s retardovaným chlapcem a podle jeho slov mu dávali spolu s vesnickou partou pěknou sodovku. Vznik tohoto scénáře a potažmo filmu, je pro něj malou omluvou a snad i pomocí pro ty „jiné lidi“ mezi námi. Když nic jiného, měl by na ně upozornit.

Ivan Trojan, který se postavě věnoval velmi profesionálně a vzal si na pomoc psycholožku říká, že se k lidem s diagnozou – lehká mozková retardace – máme chovat hezky. On sám si cvičil chování a chůzi při procházce v lese a ve starém oblečení, které jeho otec nechtěl vyhodit. Pak si na place všiml, že režisér chodí nějak divně a od té doby Jiřího Vejdělka neustále okukoval. Takže postava Václava vychází z profesionality Ivana Trojana a jeho obrazem, když už nějaký musí mít, je samotný režisér filmu.

Při výběru herců prý pro postavu Václava mnoho možností nezbylo. Bylo třeba určitého věku a schopnosti zahrát nevyzpytatelného člověka s duší a intelektem dvanáctiletého. Tento musel umět jet z kopce na kole bez držení a za pojídání snídaně, a nahánět v kopcovitém terénu krávy na motorce Jawa 350. Všechny scény, včetně těch při kterých Ivan Trojan zkolaboval, si natočil on sám, bez dublera. Režisér na tiskové konferenci řekl, že vždy, když připravuje nějaký film, myslí na to, jestli by tam mohl hrát Ivan Trojan. Po tomto filmu to zřejmě bude chtít ještě o chlup víc. Václav v podstatě nezmizí z plátna a žádné jeho místo není prázdné. Téma o duševně zaostalém jedinci, který není a ani neměl být podobný Otíkovi z vesničky, je pojato detailně a divákovi na závěr dojde, jak moc jsme k těmto osobám krutí. A ještě více k jejich matkám.

Václav žije se svou matkou (Emilia Vašaryová) v rozpadlém stavení na menší vesnici. V té žije také jeho bratr (Jan Budař) s manželkou (Petra Špalková) a milenkou (Soňa Norisová). Je zde předseda družstva (Jiří Lábus), který se o Václava tiše stará. Pak je tu zástup vesničanů, kteří Václavovi jeho střílení po pošťákovi, malováni místností včetně oken a pohazování vším po všech, víceméně trpí. Nejvíce ho však opečovává jeho matka. Je si vědoma všeho co Václav dělá a čeho je schopen. Nahlíží na něj s nadhledem a neskonalou láskou, snaží se ho chránit tak, jak je to jen s citem matky postiženého možné. Dbá na to, aby někoho nezastřelil se stejnou intenzitou, jako na to, aby neolizoval nůž. Když jedou v přívěsu z trabanta do kostela, je Václav vždy velmi pečlivě a čistě oblečen. Když ho domů přivede místní policista (Vladimír Javorský), nepídí se již nijak zvlášť po tom, co Václav zase provedl. A ani policista ji to nijak nevnucuje. Vesnice je trpí, má pochopení, ale jen do určité míry. Nakonec se Václav dostane do vězení a před soudem je třeba sepsat petici. Matka přesvědčuje lidi k podpisům. Bodrá hospodská se ustrne.


Václav

Režie: Jiří Vejdělek – Účastníci zájezdu, Roming
Scénář: Marek Epstein – Ryna (Rebarbora), Amen Sam, Roming
Hudba: Jan P. Muchow – Jedna ruka netleská, Žralok v hlavě, Grandhotel
Hrají: Ivan Trojan, Emília Vášáryová, Jan Budař, Jiří Lábus, Soňa Norisová, Petra Špalková,
Martin Pechlát, Martina Delišová, Jan Vlasák, Zuzana Kronerová, Josef Polášek

Premiéra: 6. prosince 2007
Délka: 97 min

Oficiální stránka filmu

Kdy a kde to hrají


:: Fotogalerie ::
foto: Václav foto: Václav foto: Václav foto: Václav foto: Václav
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz