Zdravý životní styl, zdravé hubnutí, poruchy příjmu potravy

FiftyFifty, společenský magazín.
Zdravý životní styl, zdravé hubnutí, poruchy příjmu potravy na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Zdravý životní styl, zdravé hubnutí, poruchy příjmu potravy

FiftyFifty
 

Zdravý životní styl, zdravé hubnutí, poruchy příjmu potravy

Váháte někdy zda to či ono se hodí do modelu moderního zaříkávadla jménem zdravý životní styl? Jestli párek k večeři je skutečně právem zatracován, jak jsou na tom vlastně kukuřičné lupínky nebo vločky s mlékem? Máte někdy dilema, zda své dítě máte nechat stávkovat a sem tam vynechat jídlo? Anebo máte doma puberťáka, který se vidí v dnešních vychrtlých superhvězdách a ve jménu svého snu je ochoten i celé dny skoro nejíst?

Více informací o poradně...

Tato poradna již není aktivní. Zkuste jiné poradny.
image/svg+xml qqq : 11.06.2008 23:19:35
Mám ještě jeden dotaz ohledně mléka. Bylo mi řečeno, že kravské mléko je nejhorší co může být. Prý díky tomu, že krávy jsou krmeny kukuřičnými směsmi, tak i jejich mléko obsahuje kukuřičné škroby. Tím pádem se zanáší střeva. A střeva prý nedokáží zpracovat laktózu. Proto prý vázne veškerá výživa ze střev, které jsou zašlemovány mlékem. Prosím o odpověď jak je to s mlékem. Děkuji.
Mléko a mléčné výrobky jsou velice důležité pro naše zdraví, obsahují plnohodnotné bílkoviny a jsou také nejlepším zdrojem vápníku. Častým argumentem \"odpůrců\" mléka je, že mléko zahleňuje. Toto tvrzení však není založeno na žádném důkazu, nebylo zatím nikdy prokázáno, že by mléko nějakým způsobem zvyšovalo sekreci hlenu. Problém bych spíše viděla v obsahu tuku (respektive v jeho složení), v kterém převažují nasycené mastné kyseliny a které mohou způsobit zdravotní rizika. Pokud si však dáte občas skleničku mléka, pak nic takového nehrozí. Určité problémy může vyvolat i mléčný cukr - laktóza. Někteří lidé (hlavně starší) trpí nedostatkem enzymu laktázy která má za úkol rozkládání mléčného cukru. Toto onemocnění se nazývá laktózová intolerance, kterou si často lidé pletou s alergií na mléko - o žádnou alergii se ve skutečnosti nejedná. Jejími hlavními projevy jsou nadýmání a zvýšená plynatost. V zakysaných mléčných výrobcích je však laktóza již naštěpena a tudíž jejich konzumace nevyvolává tyto nežádoucí příznaky. Navíc zakysané výrobky obsahují zdraví prospěšná probiotika, která podporují imunitu, brání bakteriálním nákazám a snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Dle mého názoru má střídmá konzumace mléčných výrobků (zvláště zakysaných) mnoho pozitivních ůčinků pro naše zdraví.

image/svg+xml marylin : 29.04.2008 12:09:53
Dobry den, tak mam dalsi dotaz, tentokrate ohledne pomeru zeleza v krvy. Kolik je hodne kolik je malo .. co jist kdyz mi cervene maso moc nechutna. A jake jsou priznaky ze zeleza je malo a k cemu je vlastne zelezo dobre ??? Dekuji :)
Tělo dospělého čkověka obsahuje 4-5 gramů železa. Jeho největší část je obsažena v červeném krevním barvivu hemoglobinu, jehož hlavním úkolem v krvi je přenos kyslíku do všech orgánů a tkání těla, dále podporuje růst tkání, zvyšuje odolnost organismu vůči nemocem a brání únavě. Další zásoby železa jsou uloženy v játrech, slezině a kostní dřeni. Nedostatek železa může vznikat z důvodu jeho nedostatečného příjmu potravou (špatná výživa), špatného vstřebávání (při nemocech trávicího traktu), nebo jeho nadměrnými ztrátami (krvácení). Jedním z prvních příznaků nedostatku železa je únava a celková ochablost. V krvi je nedostatek červených krvinek a vzniká anémie (chudokrevnost). Hlavními příznaky nedostatku železa jsou lomivost vlasů a nehtů, bledost, změny na kůži, v ústních koutcích a bývá narušená funkce imunitního systému. Nejlepšími zdroji železa v potravě jsou: libové hovězí maso, pečené fazole, snídaňové cereálie, suché fíky a meruňky, švestky, hrozinky, sezamová semínka, luštěniny, ořechy, kapusta, tmavý chléb, sója. Vstřebávání železa z obilovin, zeleniny a ovoce je však nižší. Zlepší se, pokud k těmto potravinám budete současně konzumovat potraviny s obsahem vitaminu C, který vstřebávání zvyšuje. Naopak čaj, káva, vápník a některé látky v zelenině (oxaláty) jeho absorbci snižují.

image/svg+xml ZuzanaK : 28.04.2008 23:56:06
Vím, že hubnout se má spíš pozvolně, co ale doporučíte, pokud je na dohled (za 3 měsíce) svatba a já bych chtěla vypadat o pěkných pár kil lépe, než vypadám teď? řekněme, že mi jojo efekt bude ukradený, pokud po svatbě bude následovat těhotenství.............????????????
Právě proto, že plánujete mateřství nebylo by rozumné jít do nesmyslné diety, která by Vám mohla rozhodit metabolismus. jestliže toužíte sundat pár kil, je důležité jíst po třech hodinách, zohlednit glykemickou křivku, tedy pohyb cukru v krvi tím, že v každé porci by měla mít zastoupena bílkovina, ta je obsažena v mléčných výrobcích, mase, vejcích, rostlinná bílkovina v luštěninách. Přísnost můžete nasadit v konzumaci pečiva, které vypustíte nebo nahradíte např. Wasa chlepy, čtyři plátky mají energetickou hodnotu jako půl krajíce chleby. Ovoce max jeden ks dopoledne. Přílohy,co nejvíce omezit. Zeleninu v neomezeném množství. Váš denní příjem by neměl klesnout pod 4000 KJ, mohlo by dojít k opačnému efektu a neojenom, že byste nezhubla,ale mohla byste i přibrat. Nutný je i pitný režim, na kg živé 0,3 l denně.

image/svg+xml ZuzanaK : 14.04.2008 23:32:11
... a jak je na tom vlastně sója a ostatní luštěniny?
Sója obsahuje více než 20% kvalitních tuků, které nás chrání před srdečně cévním nemocím a její bílkovina má stejnou biologickou hodnotu, jako bílkovina masa, vajec, či mléka. Aby se zmírnilo nadýmání, můžete zkusit sójové boby před vařením oloupat, slít vodu a vyměnit ji po několika minutách vaření. Snížit nadýmání můžete ještě tak, že po uvaření necháte sójové boby vychladnout, naporcujete je a pak dáte zmrazit. Nejlépe stravitelnou luštěninou je bez pochyby červená čočka, u té prakticky nehrozí nadýmání. Další luštěninou, která patří k těm lépe stravitelnějším, je cizrna (římský hrách) a fazolky adzuki.

image/svg+xml mia3 : 05.04.2008 17:17:49
Dobry den, mam velmi rada strukoviny. Bohuzial, po ich zjedeni mam brucho ako balon. :( Skusala som primiesat do jedla rozne bylinky, pit feniklovy caj, ale nic mi nepomaha. Chcela by som sa Vas opytat, ktory sposob pripravy strukovin je najlepsi, resp. akym sposobom ich pripravovat, aby sposobovali co najmensie naduvanie brucha? Dakujem za odpoved.
Špatnou stravitelnost luštěnin způsobují oligosacharidy, které neumí naše tělo dobře zpracovávat. Dostávají se v nezměněné podobě až do tlustého střeva, kde jsou zkvašeny naší mikroflórou, což vede k nadýmání. Pokud jste už zkoušela vařit je s různými přísadami, které nadýmání zmírňují (majoránka, saturejka, bazalka, kmín, libeček), zkuste luštěniny vařit s kouskem mořské řasy, která jednak doplňuje minerální látky a hlavně zlepšuje i jejich stravitelnost. Dávejte přednost stravitelnějším druhům luštěnin, jako je např. červená čočka. Co se týče úpravy luštěnin, tak určitě víte, že je dobré namáčet je přes noc (kromě loupané červené čočky) ve vodě, čímž se oligosacharidy rozpustí a po namočení vodu vylít a s novou vodou je uvést do varu. Doporučuje se ještě jednou v průběhu varu vodu scedit a vyměnit za novou. Nepříjemné nadýmání můžete omezit i tím, že je během varu několikrát zkropíte studenou vodou, nebo když je necháte před kuchyňskou úpravou naklíčit.

image/svg+xml Mičova : 04.04.2008 08:39:37
Dobrý den, chtěla bych se lépe stravovat,ale beru Warfarin. Tady se nesmí vitamín K. Co s tím? Děkuji Mirka
Při antikoagulační léčbě je třeba vyvarovat se jídel, která obsahují větší množství vitaminu K. Ten je obsažen zejména v chlorofylu - tedy jedná se hlavně o listovou zeleninu (špenát, zelí, hlávkový salát, kedlubny, pórek, kapusta, nať z petržele, brokolice). Pozor je třeba dát také na bylinné čaje, rostlinné oleje (olivový a sójový), kuřecí maso, červenou řepu a čerstvý hrách. Z ovoce není vhodné avokádo a kiwi. Je toho tedy celkem dost, co člověk nesmí kvůli přítomnosti vitaminu K v potravě. Málo vitaminu K obsahuje mrkev, okurka, paprika, rajčata, brambory, žampiony, vepřové maso a slunečnicový olej. V malém množství si však můžete dát i luštěniny (neměly by ale představovat hlavní jídlo).

image/svg+xml ZuzanaK : 01.04.2008 21:01:47
Hezký den. Vím, že je vhodné nahrazovat klasické bílé pečivo pečivem celozrnným. Teď se ale v obchodech stále častěji objevují výrobky s označením \"vícezrnný\". Je to totéž co celozrnný výrobek ve vztahu k dietnímu režimu???
Výměna bílého pečiva za celozrnné je jistě ze zdravotního hlediska velice zdraví prospěšné, protože se vyrábí z mouky, která obsahuje i vnější vrstvy zrna bohaté na vlákninu, vitaminy a minerální látky (o tyto všechny látky je bílé pečivo ochuzeno). Podle vyhlášky musí celozrnné pečivo obsahovat minimálně 80% celozrnných mouk z celkové hmotnosti pečiva. Ale pozor - někdy se totiž může stát, že jsou výrobky označené jako \"celozrnné\" deklarovány neoprávněně, mohou být přibarvovány např. karamelem nebo praženým ječmenem či žitem. Za vícezrnné pečivo se považuje pekařský výrobek, do jehož těsta jsou přidány mlýnské výrobky z jiných obilovin, než z pšenice a žita, luštěniny nebo olejniny v celkovém množství nejméně 5%. Pečivo tedy může být vícezrnné, ale přitom vůbec nemusí být celozrnné.

image/svg+xml marylin : 30.03.2008 01:34:10
Dobry den a vitejte, rada bych se zeptala na ucinky caje ci extraktu z aloe vera vzheledem k posileni imunity a zda se da tento caj pripravit i doma a jak :D Dekuji
Existuje více než 200 druhů aloe, ale jen málo z nich mají opravdu léčivé účinky. Za tu nejúčinnější je označována Aloe Barbadensis, aneb aloe vera. Vyniká především výraznými protizánětlivými a analgetickými účinky. Urychluje proces hojení ran, posiluje imunitní systém a připisují se jí též zajímavé protivirové účinky. Pomáhá při úpravě trávení, pálení žáhy a chronické zácpě, účinně odstraňuje nepříjemné pocity plnosti a nadýmání.
Aloe vera je skvělým příkladem funkční potraviny, která hraje též významnou roli při ochraně před volnými radilály, které se podílejí na vzniku závažných onemocnění včetně rakoviny, srdečně-cévních nemocí (hypertenze, ateroskleróza), neurodegenerativních chorob (Parkinsonova či Alzheimerova choroba), nebo cukrovky (chrání slinivku břišní a snižuje hladinu krevního cukru).

Šťáva z aloe je účinným detoxikačním prostředkem - zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů. Díky široké nabídce zboží si dnes můžete pořídit např. nápoj v koncentrované podobě (smícháte 10-25ml šťávy se 100 ml vody). Aloe šťáva působí antibakteriálně a je účinná při léčbě žaludečních vředů , protože snižuje množství žaludeční kyseliny. Dále je k dostání aloe vera gel, působící proti bolesti a zánětu, urychluje proces hojení (kožní poranění, omrzliny a popáleniny) a stimuluje obnovu kůže. Aloe latex působíjako silné projímadlo, může napomáhat při prevenci ledvinových kamenů a působí také jako vhodný změkčovač stolice. Cokoliv budete léčit aloe vera, léčení tím urychlíte.

image/svg+xml kopik : 25.03.2008 15:27:31
Mám dvě vnučky 13 a 10 let a ty moc jídlu nedaj co stím?
Asi máte jako babička obavy o stravovací návyky svých vnuček. Je jistě důležitá správná skladba a pravidelnost v jídelníčku vzhledem k jejich vývoji a růstu. Adekvátní množství zeleniny, ovoce, správný pitný režim. Dejte si pozor na to,aby Vaše starost o to, co holky jedí, neskouzla do zdroje konfliktu mezi Vámi. Pubertální mládež může zájem o jejich stravování využívat i jako nástroj boje. Vídí li dívka, že rodiče trápí, jak málo např.jí, oni jí předtím něco zakázali, rozhodne se, že je vytrestá tím, že nebude jíst a těší se, že se tím budou zabývat. Máte li obavy z toho, že by vnučkám mohlo hrozit nebzpečí mentální anorexie či bulimie, stačí věnovat nenápadně pozornost tomu, zda jedí, zda řeší energetickou hodnotu potravin, často mluví o tloušťce, srovnávají se s hubenými spolužačkami a modelkami vybírají málo kalorické potraviny, odmítají pečivo, preferují zeleninu apod.. Někdy mívají rodiče starosti o jídelníček svých dětí a jde o to, že děti májí rády něco jiného k jídlu, rodiče jsou zvyklí zase na jiná jídla, vázne komunikace a nastává problém. Základem úspěchu je vzájemná blízkost, důvěra a zejména pak oboustranná komunikace bez direktivy ze strany dospělých.

image/svg+xml milca : 20.03.2008 10:04:32
Vítám vás tady.Přeji hezké velikonoce a krásné jarní dny plné sluníčka.Chtěla bych se zeptat na jídelníček po 50.Za těch 5 let po padesátce jsem přibrala 10kg.A to jím málo a celkem zdravě.Nerada bych přibírala dále a taky ráda nějaké kilečko dole.
Základem úspěchu je pravidelnost ve stravování a správné složení potravy s ohledem na hladiny krevních cukrů. Je třeba, bez ohledu na to, zda mám či nemám zpočátku hlad, jíst po třech hodinách za stavu bdělosti. Aby nedocházelo k vzestupům krevních cukrů, je vhodná zařadit do každé porce bílkovinu. Ta je obsažená v mléčných výrobcích, mase, vejcích,rostliné luštniny. Čím vyšší obsah bílkovin v potravině, tím více Vás potravina zasytí.V denním jídelníčku pohlídejte pečivo, max. 1 ks denně, poloviční příloha, bohaté zastoupení zeleniny. Nezapomínejte na pitný režim, 0,3 l tekutin, neslazených na kg hmotnosti. Vhodně doplnit tělesnou aktivitou a sestavit si hlavně jídelníček podle svých chutí, s pocitem nejmenšího omezení. Co se týče KJ, tak obecně 1000 KJ snídaně, 400 až 500 KJ svačinky, nevynechávat odpolední, 1500 večeře a oběd. Jíst dvě tři hodiny před spaním.Píši obecně,je vždy žádoucí pracovat s klientem individuálně, dle jeho možností a potřeb.

image/svg+xml daska : 19.03.2008 20:00:14
dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohla poradit. sem těhotná asi 7 měsíci a za těhotenství sem hodně přibrala. objevilo se mi spousta zdravotních problémů, jako jsou velké otoky a bolesti kloubů a chodidel. můj problém spočívá v tom, že jsem psychicky nemocná. půl roku před otěhotněním sem vysazovala psychiatrické léky. po tři měsíce v těhotenství mi nebylo dobře a tak sem nepřibrala ani kilo. no a pak se mi psychicky přitížilo. chtěla sem vydržet a neohrozit plod, tak sem místo toho začala chodit do ledničky, abych se uklidnila. nyní mám ty problémy s otoky a s váhou. přibrala sem už 20kg. chtěla sem poprosit, zda byste mi mohla dát nějakou radu, co dělat a jak se třebas stravovat a nebo sestavit nějaký jídelníček? normálně sladké nejím, ale v posledních měsících sem byla donucena jíst i sladké, abych byla v klidu. děkuji dáša
Jste v období očekávání narození nového člena rodiny a to je užasná doba pro každou ženu. Chcete-li si upravit jídelníček, je třeba dbát zejména pravidelnost s důrazem na glykemické vzestupy v krvi, které u Vás způsobují chutě na sladké. V porcích by měla být zastoupena bílkovina, nejn sacharidy, které způsobí vzestup krevních cukrů. který s sebou nese touhu po sladkém. Např. i při konzumaci ovoce je nutné vzít kousek sýra, bílý jogurt. Bílkoviny jsou obsaženy v mléčných výrobcích, mase, vejcích i luštěninách. Přijde li chutna sladké, vždyť myslete na to, že si sladké dáte jako tečku za vyváženým jídlem. Budete li hladovět, přijde zákonitě touha se pořádně najíst, nutkavost sladkého.Lépe plánujte, jezte, jídlo je radost, nesmí Vás děsit. Důraz kladte na pestrost,rozmanitost.Přistupujte k sobě s láskou, dělejte si hezké chvilky, myslete na dítě, které tolik obohatí Váš život.

image/svg+xml paste.ka : 19.03.2008 00:40:26
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli si myslíte, že tatarské fifteky jsou zdravé. Rovněž tak mléko nepasterizované, od soukromého chovatele, případně syrové žloutky do majonézy.Je možné, že by se člověk tímto nakazil toxiplazmosou ? Děkuji za Vaší odpověď.
Dobrý den,
onemocnění z potravin vznikají požitím potravin kontaminovaných bakteriemi nebo jejich toxiny. Maso, mléko, vejce a ryby nejsou sterilní, pokud nejsou zpracovány tepelnou konzervací. Jako syrové obsahují významně větší množství mikroorganismů, než zpracované. Co se týče tatarského bifteku, tak tam bych byla velice opatrná - stejně tak u syrového žloutku a nepasterizovaného mléka. Mleté maso (pokud není dobře uskladněné), podléhá velice rychle zkáze. Mělo by být čerstvé a dobře odleželé. Kuchař nesmí použít jakékoliv maso - pouze to, které je výrobcem určeno k přípravě syrových pokrmů. Nebezpečím, která mohou hrozit požitím syrového hovězího a mletého masa je parazitární nákaza tasemnicí bezbrannou a Escherchia coli 0157, která se projevuje křečmi v břiše a silnými průjmy, trvajícími až 5 dní. Dalším nebezpečím je toxoplazmóza, jejíž výskyt je u lidí častý. Představuje nebezpečí především pro těhotné ženy a postihuje nejvíce lidi se sníženou imunitou. Její riziko spočívá v konzumaci syrového (nebo nedostatečně tepelně opracovaného) masa, obsahující tkáňové cysty, nebo vzácněji po kontaktu se zvířetem (kočkou). Jsou známy ale i případy, kdy se člověk nakazil po konzumaci neomytého padaného ovoce a k infekci může dojít také při hře dětí na pískovišti, kde defekují kočky. Při konzumaci syrových vajec pak hrozí salmonelóza, což určitě víte a požitím nepasterizovaného mléka (nebo měkkých sýrů, kontaminované zeleniny a jídel před požitím tepelně nezpracovaných - např. paštiky) může dojít k listerióze.
Bc.Běhalová


© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz