Poradna pro rekonstrukce a stavby

FiftyFifty, společenský magazín.
Poradna pro rekonstrukce a stavby na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Poradna pro rekonstrukce a stavby

FiftyFifty
 

Poradna pro rekonstrukce a stavby

Odpovídá Milan Kučera, stavbyvedoucí s dlouholetou praxí

Redakce si vyhrazuje právo výběru otázek. Prosíme vkládejte jen dotazy, které patří do této poradny a nejsou již zodpovězeny v jiném podobném dotazu.

Tato poradna již není aktivní. Zkuste jiné poradny.
image/svg+xml mariosbos : 24.02.2008 10:31:57
Dobrý den, kupuji starší panelákový byt, kde jsou již vnitřní omítky, nikoli tapety. Chci se vás zeptat jak mám odstranit resp. zadělat spáry mezi panely. Pokud možno aby to bylo trvalejší řešení bez praskání. Je vhodné zadělat i spára na stropě? Byt je v posledním patře. Díky, s pozdravem Mario
Cenově zajímavé a trvanlivé řešení, je na spáry a praskliny (nejen v panelovém domě) použít tmel na sádrokartony. Všeobecně má lepší vlastnosti než sádra, po rozdělání delší doba na zpracování a zároveň jej lze snadno špachtlí srovnat a otřít (nebo i rukou) z míst kam nepatří.

image/svg+xml Bětka V. : 28.11.2007 10:53:21
Dobrý den chceme si postavit nízkoenergetický domek jaký na to máte názor.na klasický cihlový bohužel nemáme.
Nejsem si jist, zda myslíte dotaz vážně nebo došlo jen k překlepu/přeřeku.
Stavba nízkoenergetického domku má počáteční investici vyšší než cihlový domek, pokud máte nabídku na levnou nízkoenergetickou stavbu, budu rád když se s námi o ni podělíte.
Taktéž nevím o tom, že by ještě někdo stavěl \"klasické cihlové domy\". Používají se sice cihelné bloky nebo tvárnice, avšak současné vlastnosti těchto stavebních materiálů jsou rozdílné od klasických cihel a za dodržení postupů stavby a vhodných pojiv lze docílit slušné kvality.
Při vyšší investici na nízkoenergetický domek je zaručena při dobrém provedení návratnost ve formě ušetřených výdajů za topení.
Osobně nizkoenergetický domek doporučuji.

image/svg+xml netbob : 19.11.2007 18:59:18
Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli potřebuji stavební povolení na běžné udržovací práce a menší úpravy na domě či bytě, např. opravy vnitřních omítek, obkladů stěn, podlah a dlažeb, instalace vody a kanalizace v bytě, opravy oken a dveří a jejich nátěry, výměna zařizovacích předmětů (např. kuchyňských linek, van, radiátorů) a jiného běžného vybavení stavby – pokud nedochází k výrazným stavebním zásahům do objektu.když potřebuji stav.povolení a ¨poruším ho dostanu sankce
Některé Vámi uváděné činnosti mohou být považovány za důvod pro stavební povolení, avšak záleží na jejich skutečném rozsahu. Například \"oprava oken\": pokud jde o jejich výměnu a nezůstane stejný jejich rozměr a vzhled. Rozhodně nepodléhá stavebnímu povolení výměna běžného vybavení stavby (vana, kuch. linka apod.). Ale u topení se můžeme pozastavit, pokud by jste měnili způsob topení např. výměna kotle na tuhá paliva za plynový tak ano.

Vzhledem k tomu, že z Vašeho popisu se dá předpokládat, že prostě chcete opravit a zmoderniznovat zastaralejší objekt, pak je nejvhodnější podat na stavebním úřadě \"Ohlášení stavebních úprav a udržovacích prací\", kde uvedete náležitosti:
1. Stavebník (majitel)
2. Stavba (označení bytu či domu včetně katastru)
3. Jednoduchý technický popis a účel stavby (postačí v bodech dle skutečného rozsahu):
- opravy, zateplení fasády a střechy
- opravy vnitřních omítek, opravy podlah
- opravy (výměna) dveří a oken
- výměna topných těles

následně větu
\"výše uvedenými pracemi se nebude měnit vzhled nemovitosti\"

4. Čestné prohlášení (samozřejmě si poupravte dle skutečnosti)
\"Prohlašuji tímto, že ke stavbě uvedené v bodě 2 mám právo bezpodílového spoluvlastnictví, které mě opravňuje provést na ní ohlašované úpravy – udržovací práce. V tomto čestném prohlášení jsem pravdivě uvedl všechny údaje.\" a následuje podpis (u čestného prohlášení a pak ještě jeden bude na konci)
5. Způsob provádění stavby
- svépomocí / dodavatelsky

Na konec datum a podpis stavebníka

Máte také možnost, zajít na stavební úřad, který může (nemusí) mít podobnou ohlášku již připravenu jako formulář.

Pokud se jedná o sankce, tak pokud oprava oken zahrnuje vybourání stávajících a jejich svévolné zvětšení na dvojnásob a namísto rovných vsazení kulatých nebo podobné kulišárny, pak samozřejmě záleží na úřednících, kolik zaplatíte na pokutě, ale počítejte i s náklady na odstranění provedených úprav.

image/svg+xml Lendule : 23.10.2007 22:00:58
Dobrý den. Chtěli bychom se zeptat. Na oknech, u dveří do dvora a vchodových dveřích, kde není poblíž topení, se nám sráží velké množství vody. Samozřejmě se kolem obvodu dveří a uvnitř oken, ta jsou dvojitá, tvoří plíseň. Voda doslova teče. Přitom je v baráčku teplo, krom tedy chodby, kde jsou ty skleněné dveře do dvora. Děkujeme za odpověď.
Vzhledem k velkému množství sražené vody lze předpokládat špatnou kvalitu utěsnění. Tedy pokud se sráží voda uvnitř oken, pravděpodobně jde o klasická dvojitá skla. Plsatová či euro okna by takové vlastnisti mít neměli, pokud mají, jde o vadné kusy. Obdobný problém je u dveří, pokud jde o běžné venkovní dveře, zkuste je izolovat nalepovací těsnící páskou (běžně k dostání) a to i u prahu. Jedná li se o skleněné dveře, opět je třeba i sklo zasazené do rámu mít řádně zasazené.
Dále je třeba pravidelně větrat, ale to Vám pomůže jen v případě dobrého zatěsnění.

image/svg+xml Pavlik-84 : 31.05.2007 14:32:50
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na hrubý rozpočet na rekonstrukci podkroví (izolace + střešní okna), sklon střechy 40°, 100m2. Předem děkuji za odpověď.
Ještě je důležitý počet oken, pokud nebudou okna ve štítu, pak doporučuji pouze na jižní stranu, ale záleží i na jejich velikosti a na budoucím rozdělení podkroví... střešní okna jsou k dostání od 6tis bez montáže, ale běžně pořídíte od 12tis kvalitní okna včetně montáže (záleží samozřejmě na tipu a velikosti)
100m2 neurčuje tvar podkroví, ani zda se jedná o plochu podlahy či střechy, také záleží zda budete izolovat pod střechou nebo např. na sádrokartonové vestavbě. Izolaci je třeba brát jako komplet jednotlivých částí, v zásadě potřebujete tři části: podstřešní paropropustnou folii, tepelnou izolaci a parotěsnou folii. Při výpočtu m2 izolace, nezapomeňte také na izolaci štítů a podle toho jakou krytinu máte, pak tepelnou izolaci minimálně s tepelným odporem RD 4,5 (odpovídá izolaci cca 20cm tlusté), ceny jsou dostupné i na internetu, takže podle volby snadno spočítáte sami. Nejde jen o zateplení, ale také o ochranu před přehříváním půdních prostor (u plechové střechy lépe více). U paropropustných a parotěsných fólií je třeba počítat s jejich překrýváním, takže u šíře 1,5m počítejte jako s 1,3m. Více informací můžete získat u stavební firmy, ve stavebninách nebo hledáním na internetu a pokud chcete provádět zateplení sami, tak doporučuji důkladné studium, neboť zdánlivě drobné chybičky mohou způsobit dlouhodobé potíže.

image/svg+xml dixinka : 29.05.2007 23:39:37
Dobrý večer. Prosila bych o radu, co s kondenzací vody na studené dlažbě v nepodsklepeném obýváku. Hodně větrám, ale mám v místnosti také velké množství květin, o které bych ale nerada přišla :o) Za sedací soupravou na nožkách cca 10 cm nad zemí se kondenzuje velké množství vody, sedačka i začišťovací lišty plesniví. Pomohlo by vyměnit sedačku za vzdušňější model nebo je potřeba \"tít do živého\"? Celý byt v přízemí rodinného domu (25 let starého)je dosti vlhký. často jsme nuceni bojovat s výskytem plísní v rozích, na zadní části nábytku apod. ´Máme plastová okna, ale denně větrám všechny místnosti a velmi často používám mikroventilaci. Problémy přetrvávají také v letním období. Prosím o radu, už jsem zoufalá. Mám malé děti a z plísní mám strach. Předem velice děkuji. Iva
Trochu mě zaráží dlažba v obýváku, neboť to není nejvhodnější podlahová krytina pro obývák, ale k věci ... Vzhledem k tomu, že zmiňujete vlhost v celém prostoru, domnívám se, že půjde spíše o problém vlhkosti celého domu (nikoli květin). V dnešní době je mnoho materiálů na odizolování podlahy, v případě rozhodnutí o výměně podlahové krytiny lze zvážit i dodatečnou izolaci. Máte odizolováno obvodové zdivo? Nejlépe když proberete situaci se zástupcem stavební firmy z vašeho okolí.

image/svg+xml lion.i : 21.05.2007 09:09:19
Dobrý den, chystáme se vyrobit pergolu, která bude připevněna z jedné strany k domu. Jaké je nejvhodnější zastřešení? Uvažujeme o trapézových PVC vlnách...
V tomto případě je vhodnost zastřešení dobré posoudit i s ohledem na použité střešní krytině domu.

image/svg+xml xmilanz : 27.04.2007 18:58:31
Dobrý den,v družstevním panelovém domě probíhá zateplení obvodového pláště spojená s výměnou balkónů. Z družstva jsem dostal informaci, že nové balkóny zaplatí VŠICHNI nájemníci (i ti, kteří balkóny nevlastní - prý jsou balkóny součást domu). Je toto pravda? Nevím proč bych se měl podílet na platbě něčeho, co není součástí mého bytu...Děkuji.
Není to pravda, balkóny jsou součástí bytu obdobně jako komora nebo sklep. Postup ohledně platby/neplatby za výměnu balkónů doporučuji projednat s právníkem.

image/svg+xml Makrela : 11.04.2007 22:43:39
Dobrý den, prosím nevíte kdo by nám v Královéhradeckém kraji opravdu dobře poradil při rekonstrukci 120let starého opukového domu? A také která firma umí pracovat s IGLU při rekonstrukci podlahy. Děkuji za odpověď. Marcela
Místní podminky v Královehradeckém kraji neznám, zkuste se poptat lidí ve svém okolí, event. stavebních firem v místě.

image/svg+xml Vašek32 : 28.03.2007 20:35:01
Je možné zpracovat porovnání nákladů na provoz vytápění budovy přímotopy a vytápění budovy plynovým ústředním topením? Jedná se o dvoupatrovou budovu z 30-tých let - půdorys 10 x 10m. Případně jak nákladné je do takové budovy zřízení ústředního plynového topení (řádově)?
Montážní firma vám zpracuje návrh. Kromě uvedených údajů je třeba znát i jaké je současné vytápění, případně rozvody. Jaké jsou prostorové dispozice jednotlivých místností (včetně výšky) a v neposlední řadě jaký typ přímotopů nebo plynového kotle bude použit. Vyšší investice může znamenat vyšší úsporu. Ke zvážení jsou i další způsoby vytápění a nezřídka je pro pohodlí vhodná i jejich kombinace.

image/svg+xml kovar50 : 28.03.2007 11:38:43
Mám ubytovací jednotku v osobním vlastnictví, kde je 240 vlastníků. Chtěli bychom toto rekolaudovat na byty. Můžete nám poradit, jak máme postupovat? Byla to dříve hotelová ubytovna, územní plán s byty nepočítal, každž byt by neměl své parkovací místo, část domu není dostatečně osluněna. Dá se s tím něco dělat? Jedná se o to, že byty tím pádem mají nižší hodnotu při prodeji, nelze si na ně vzít hypotéku apod. Na katastru jsme zapsáni jednotlivě. Děkuji.Kovářová
Obraťte se na právníka

image/svg+xml Oldis : 27.03.2007 19:00:59
Dobrý den, předem děkujeme za poskytnutou radu. V roce 2005 jsem koupil pozemek, jehož 1 hranici tvoří potok. Dle výpisu z katastru nemovitostí nebyl v době koupě zatížen ani omezením vlast. práva, ani věcným břemenem. Pozemek jsem oplotil až k hraně potoka. Moje žádost o dodatečné povolení oplocení byla zamítnuta. Důvodem zamítavého stanoviska je skutečnost, že stavba je v území, kde je vymezen lokální ÚSES - biokoridor (nutno ponechat volný pruh 6 - 8 m), tj. v mém případě rozloha cca 350 m2. Zajímá mě, zda se lze proti rozhodnutí bránit, jak je to s vlastnickými právy pozemku, ze kterého platím daně. Pozemek plánuji zatravnit a využívat jako parkovou zahradu.
Obraťte se na právníka.

image/svg+xml paste.ka : 26.03.2007 22:11:00
Dobrý den, jako SVJ kupujeme přilehlé pozemky kolem domu.Na části z nich je skládka všeho možného.Mimo jiné i staré rozpadající se trámy, shnilá prkna a pod.dřevitý marast.Hrubý odpad uklidíme,co by jste radil jak naložit ze zbytky drobného ,dřevitého, poloshnilého odpadu. Zarýt, nebo vyhrabat a dát do kontejneru ?Děkuji za odpověď.
Dle vašeho popisu se jedná o ekologický odpad, pokud na to máte prostor a prostředky, můžete zarýt. Nejlépe vám poradí firma zabývající se odpadem popř. ekologické sdružení a spolky.

image/svg+xml lanaki : 26.03.2007 19:06:21
Jsem členem SBD a požádal o přestavbu 4+1 na 3+1 /panelák z roku 1990 /.V této přestabě je otvor pro dveře v nosné zdi /panel/.Autorizovaný inženýr udělal statický posudek jak to udělat.Stavební úřad souhlasí a otvor bude dělat autorizovaná firma.Přesto SBD nechce vydat souhlas?Je to možné ?
Souhlas potřebujete. Možnost řešení je odkoupit do os. vlastnictví (nebo zvolit jiné představenstvo SBD)

image/svg+xml petr58 : 26.03.2007 15:45:34
Dobry den, plánuji rekonstrukci + přístavbu staršího rodinného domku. Rád bych se zeptal jestli je lepší začít s oslovením architekta či nejprve vyjednat stavební povolení/ohlášení. Ve Vaší poradně jsem četl že nabízíte služby architekta. Je tato nabídka stale platná a zaměřujete se i na rekonstrukce menších staveb? Dekuji
Oslovte architekta, stavební povolení + projekt budete potřebovat.

image/svg+xml lumo : 21.03.2007 21:19:33
Dobrý den,mám dvoupodlažní RD s roku cca 1900 a rád bych zrušil strop sklepního prostoru k ůčelu vestavby garáže.Problém je v tom ,že strop sklepa tvoří klenba tak jak i u dalších sklepních místností. Je možno do takto stavěných stropů zasahovat? Děkuji.
Možné to je, nejlépe na základě konzultace se statikem.

image/svg+xml Henry : 20.03.2007 16:26:15
Dobrý den, v jedné místnosti s kamennými zdmi v části domu staré asi 150 let, kde vždy po několika letech opadává omítka, bych chtěl problém řešit předsazenou stěnou ze zeleného sádrokartonu na kovových profilech. Volný prostor za ním by byl odvětráván průduchy u podlahy a stropu. Je to možné řešení? A je nutno veškerou omítku i dosud pevnou oklepat? Řešení vlhkosti zdiva není již v mých silách.Děkuji za radu.
Ano, předsazenou stěnu doporučuji, dobrá volba. Oklepat omítku není nutné.

image/svg+xml pejta : 20.03.2007 00:45:40
Dobrý den! Chtěl bych se jen zeptat, jestli je nějaký problém, když chci v koupelně místo vany sprchový kout. Mám namysli co se izolace podlahy a stěn týče.
Po odstranění vany použijte hydroizolační nátěr podlahy a stěn v místě sprchového koutu (tekutou hydroizolační stěrkou)

image/svg+xml lion.i : 03.03.2007 11:43:44
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké plusy a mínusy mají plastové, dřevěné a hliníkové vchodové dveře.Které by jste podle svého mínění doporučil. Byly by vystaveny všem vlivům počasí. Děkuji za odpověď.
záleží na celkovém prostředí, kromě vlivů počasí je mnohdy podstatný také hluk, prach od silnice apod.
a) plastové
+ dlouhá životnost bez náročné údržby, tepelné vlastnosti
- nepřírodní materiál / umělý vzhled
b) dřevěné
+ tepelné vlastnosti, vzhled
- náročnější údržba
c) hliníkové jsou spíše vhodné pro veřejné a komerční prostory
- tepelné vlastnosti

image/svg+xml mikis : 01.03.2007 12:37:00
Dobrý den, potřeboval bych pozadit s opravou fasády.Na fasádě se mi udělali vlásové trhlinky jen na jedné části stěny.Tyto trhlinky nejsou přes léto vidět,jen v zimě.Jak toto opravit aby to nebylo znát.Fasáda je rok stará.Děkuji za odpověď. Starowicz
V podstatě není řešení. Možností je jen nová fasáda. Jde o roztažnost materiálu, nejedná se o funkční vadu, záleží však na stáří objektu atp.

image/svg+xml redakce : 01.03.2007 00:00:00
Ve stavební poradně došlo ke změně poradce.
Dříve na vaše dotazy odpovídal Radovan Hájek - stavebnictví, architektura a design - www.forastudio.cz

image/svg+xml Dolfi : 28.02.2007 16:14:48
Dobrý den,jsem členem družstva vlastníků bytů, které byly privatizovány od obce. Před vznikem družstva jsem měl problém s okny v paneláku a bytové družstvo nechtělo nic řešit s doporučením ať si to vyřeším v družstvu. Okna byla v havarijním stavu a dokonce jedno hrozilo vypadnutím. Proto jsem se rozhodl provést výměnu za okna plastová. V podstatě po zřízení družstva bylo rozhodnutom že v celém domě budou okna vyměněna za okna plastová a to se také stalo. Mohu po družstvu žádat náhradu za okna která jsem nechal na své náklady namontovat. Řádně platím do fondu oprav a tak jsem tímto dotoval družstvo. Družstvo odmítá mi poskytnout náhradu. Děkuji za radu.
Na toto se zeptejte právníka.

image/svg+xml blum : 26.02.2007 13:15:12
Dobrý den,jsou vhodné pro rekonstrukci bytového jádra ytongové tvárnice? Unese tato zeď z druhé strany kuchyňskou linku? A další dotaz nechápu proč si člověk nemůže zpravit bytové jádro sám. Kvůli stavebnímu povolení se musí shánět firma.Jsem obyčejný člověk a 100 tis nemám. Děkuji za odpověď
Ytongové tvárnice jsou vhodné. Druhá otázka je pro zpracovatele stavebního zákona, také to nechápu.

image/svg+xml Pepek : 22.02.2007 09:22:24
Dobry den p. Hajek, opravuji dum a v poslednich patre, kde dosud byla puda stylem klasicke sedlove strechy, zcela vymenuji vazbu. Misto ni se jedna strana domu nadstavi do plnohotnotneho patra a na strane druhe zustane zkosena strecha pouze na krajich a ve strechu se vybuduje mansarda se sirkou bezmala cele sirky domu (vyjma tech kraju). Na mansarde bude strecha se sklonem cca. 18 stupnu a me by zajimalo, jakou krytinu na je ni nejlepsi pouzit z hlediska ekonomicko provozniho. Tedy nejakou palenou krytinu nebo musi byt s ohledem na sklon strechy plechova? dekuji za odpoved
Pálená krytina je pro tento sklon střechy nevhodná.

image/svg+xml johny azbest : 19.02.2007 17:43:21
dobrý den,máme pozemek ,který nezasahuje do územního plánu obce ,a chtěli bychom tam umístit mobilhaim\"mobilní dům\".můžeme to udělat?
Na toto se zeptejte právníka.

image/svg+xml lubos : 19.02.2007 09:17:43
Dobrý den pane Hájku, renovujeme starší nepodsklepený domek. Původní podlahy jsou palubkové, upevněné na trámech, a mezi trámy je škvára a pod škvárou je zem. Na několika místech na podlaze jsou vlhká místa. Jaký typ podlah doporučujete použít na renovaci, aby se zabránilo vlhnutí podlahy příp. stěn ? Děkuji Luboš
Aby se zabránilo vlhnutí musíte dům odizolovat od zemní vlhkosti.

image/svg+xml rm : 09.02.2007 20:13:29
dobrý den chci zateplit rd co potřebuji pro stavební úřad ? jsem laik zateplení provede stavební firma. zaslechl jsem něco o typovém projektu ale nevím co to je a jak to vyřídit děkuji
Zajděte si na stavební úřad, rádi vám řeknou co chtějí.

image/svg+xml BobrJ : 08.02.2007 13:07:15
Dobrý den prosím o radu v obci my byl nabídnut obecní pozemek,který je umístěn mezi dvěma domy,starším domem a rozestavěnou novostavbou.Podle nového stav.zákona na něm nemohu ale stavět protože obec nemá územní plán a tento pozemek není ani zahrnut do zast.území pomocí intravilánu.Intrvilán je veden podel cesty a kopíruje hranici tohoto pozemku a dále vede podél staršího domu.Po domluvě se stav.úřadem my bylo zděleno že až obec požádá o územní plán je možno požádat o to aby tento pozemek byl zahrnut do zastavěných ploch.Chtěl jsem se zeptat zda je toto možné popřípadě jestli není možnost požádat o toto zahrnutí ještě před územním plánem a jestli nevíte jak by to mohlo dlouho trvat.Děkuji moc Jonas
Bohužel, na tento dotaz vám neumím odpovědět.

image/svg+xml romank : 05.02.2007 16:18:32
Dobrý den, Mám už vybraný projekt, který sem si upravil podle svých představ, ale neřešil sem doposud material pro hrubou stavbu. Většina mi radí porotherm, mužete mi k tomuto materialu říct svůj názor, případně navrhnout jiný material.2 otázka jaké použít zateplení,moc díky. R.
Zvolil bych porotherm tl. 30 a zateplení minerální vatou min. tl. 10 cm.

image/svg+xml Nike : 05.02.2007 14:24:44
Dobrý den, za jak dlouho ztuhne cihlové zdivo do konečné pevnosti? Děkuji.
Vždy záleží na okolní teplotě a vlhkosti, při dobrých podmínkách by to o něco dříve šlo.

image/svg+xml haty : 30.01.2007 11:30:46
Dobrý den, koupili jsme cca 80 let starou poloroubenou chalupu bez podsklepení. Zjistili jsme, že podlahové trámy i prkna jsou shnilá, takže musíme dělat nové podlahy. Mám dotaz, zda je nutné podřezávat celý dům a izolovat ho, nebo stačí odizolovat pouze podlahy ( např. folií ). Jde mi o to, aby tím, že na podlahách bude izolace, případná vlhkost nestoupala stěnami. Dům má kamenné základy. Děkuji za odpověď. H.T.
Bohužel, pro dobré odizolování domu je podřezání nezbytné.

image/svg+xml cmelda87 : 23.01.2007 16:42:18
Dobrý den, před 4 měsíci jsme koupili dům z roku 1906. Začali jsme s postupnou rekonstrukcí. Největším problémem je pro nás topení. Rádi bychom si pořídili topné kameny od firmy Eurothermtop. Bylo nám doporučeno udělat vnitřní zateplení každé místnosti aby se docílilo co největšího tepelného efektu. Zvažujeme možnosti zateplovacích materiálů. Dům je z části podsklepený a tak se obáváme vlhkosti, nebo plísní. Stavěný je z kamene, cihel a vepříků. Mohl by jste nám prosím poradit jak vybrat nejlepší materiál na zateplení a jaký by jste nám doporučil? Děkuji.
V každém případě zvolte materiál s dobrou difúzní prostupností – minerální vata.

image/svg+xml eve99 : 22.01.2007 03:03:19
Dobrý den, máme asi 100 let starý dům. Cihly se začínají dole ve vnitřních zdech drolit a některé stropy klenby praskat. Co s tím? Komín je značně vydehtován a nahoře prasklej. Je nutné vyvložkování. Cenová relace je ale velká.(je uhnutý asi 15m) Je lepší postavit nový? Ve druhém podlaží, je roh domu z obou stran rohů domu, od střechy po vršek oken puklej-stačí to svázat železnejma pásama? Dům je podsklepen a tam vyvěrá studánka, tudíž je zde velká vlhkost.V místnosti nad sklepem se dělají občas na podlaze mokré mapy.Co s tím?Mockrát děkuji za rady.
Dobrý den, pozvěte si nejdříve statika který vám zjistí příčiny praskání a navrhne opatření. Ohledně vlhkosti vám doporučuji celý dům odizolovat.

image/svg+xml urbik1 : 21.01.2007 21:18:58
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, kolik by tak stálo zateplení a udělání podkroví. Je to cca.42m čtverečních.Plus střešní okno. Děkuji za odpověď
Cca 15,000 Kč/m2

image/svg+xml Zdeněk1 : 20.01.2007 00:39:25
Dobrý den, měl bych k Vám pro mě neřešitelný dotaz. Chtěli bychom s mou skoroženou stavit dům (kdo ne, že?). Zatím bydlíme i s roční dcerkou ve 3+1. Do stavby bychom mohli dát max. 1,6 - 1,7 mil.Kč. Dá se za tyhle peníze něco schopného postavit? A víceméně z takových 80% na klíč?Protože v rodině opravdu nemáme žádného Ferdu Mravence:) Také jsme už začli uvažovat o montované stavbě (dřevostavbě). Tady je hlavní dotaz k Vám. Co si o tom myslíte. Já, jako naprostý laik si myslím, že je to jen na několik let (tak 1 generace), a taky po určité době se musí uvnitř ozývat různé zvuky, skřípoty apod. O hmyzu, který ji nakonec \"sežere\" ani nemluvě. Nebo je to vše jinak? Protože jsou typy staveb, které by byly kolem zmiňované částky i na klíč. Nebo razíte cestu \"cihla je cihla\" a postavit třeba i za 5 let se svépomocí i za cenu zničení jak fyz. tak psych. zdraví...? Děkuji mnohokrát za objektivní názor. S pozdravem
S názorem na dřevostavbu se shodujeme, její životnost není zdaleka taková jako v případě stavby cihlové. Je to na vás, dlouhá životnost/ pořizovací cena. Rozhodně bych se neničil svépomocnou výstavbou. Při pravidelném udržování vám dřevostavba do konce vašeho života vydrží.

image/svg+xml Kutil : 18.01.2007 19:26:15
Dobrý den. Chystám se zateplovat stropy nad budoucími obytnými místnostmi. Nad stropy se nachází ještě půda, tudíž izolační vata (pravděpodobně URSA) nebude mít přímý styk se střechou, jako je to u podkroví. Dnes je tuším \"standard\" v tloušťce vaty okolo 20cm. Myslíte, že je rozumné připlatit více za izolaci (cca 30cm) a nebo je to již pak \"málo muziky za hodně peněz\"? Děkuji
20cm vaty je dostatečné, teplo vám uniká i jinudy než stropem, zaměřte se tam.

image/svg+xml Zama : 07.01.2007 15:00:55
Dobrý den, opravujeme starší cihlový dům a rozhodli jsme se, že začneme jeho podříznutím a následnou izolací. Je lepší použít folii, nebo nerezové plechy? Děkuji
Dobrý den, použil bych raději nerezové plechy.

image/svg+xml popsi : 01.01.2007 17:51:11
Dobry den, rada bych se zeptala, co zpusobuje kondenzaci na vnejsich oknech ve starem baraku?Minulou zimu, jsem na vsechny okna nalepila tesnici pasku(protoze vsechny profukovala) a tim jsem myslela, ze se i problem s kondenzaci vyresi, ale bohuzel nevyresil.Druhy dotaz se tyka topeni.Minuly rok,jsem koupila novy kotel, ale radiatory zustaly puvodni/litinove.Termostat mame v mistnosti smerem na jih.Problem je v mistnosti, ktera je smerem na sever- stale studena. Premyslela jsme i o termo hlavicich,ale jelikoz mame radiatory umistene ve stene a zakryte drevenou mrizi(primo pod oknem), tak mi tato moznost nebyla doporucena.Dekuji predem za jakoukoliv radu.
Dobrý den, kondenzaci způsobuje vzdušná vlhkost, která mění skupenství díky ochlazení. Tato vzdušná vlhkost se vytváří uvnitř bytu. Doporučuji utěsnit vnitřní okna. K druhému dotazu nemám dostatek technických informací abych vám mohl poradit,nebo přemístěte termostat do severního pokoje

image/svg+xml creds : 31.12.2006 16:26:57
Dobrý den , pro svoji nízkoenergetickou stavbu domu jsem chtěl pro obvodové zdivo využít cihel 30STI , poté izolaci a následně cihly Klinker. Územním plánem ale musím dodržet jednobarevnou fasádu , což v případě ohození cihel Klinker klasickou maltou se mi zdá jako luxus. Ptám se tedy , jakou cihlou mohu nahradit Klinker , abych je mohl ohodit , či zda-li mám využít širší cihly STI a dopočítat sílu izolace s koeficientem splňující podmínky pro nízkoenergetické stavění a poté klasickou stěrku? Děkuji za informaci.
Dobrý den, využil bych širší cihly STI s odpovídající tloušťkou izolace pro dosažení požadovaného tepelného odporu.

image/svg+xml Mekka : 21.12.2006 19:44:23
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na dráty vysokého napětí, nad stavebním pozemkem, jak daleko od drátů je možno stavět, vedout nad třetinou pozemku a je-li to zdravotně závadné. Za odpověď děkuji
Dobrý den, ochranné pásmo pod vysokým napětím je 5 metrů na každou stranu. Zdravotně závadné je pouze při bezprostředním kontaktu.

image/svg+xml nikita3333 : 20.12.2006 13:01:36
Prosimvas!Muj bratr mel jednou pomer z nasi sousedkou a draha si prisla po 5 mesicich ze je v jinem stavu proste to tajila,bratr ji rek ze zadne dite nechce a ani spolu nechodili,ona i pres toto nahlasila jeho jako otce ,tet chce aby sni sel na matriku ale on odmit,udelala to uz po druhe ma jeste dceru Natalku a jejimu otci to tez oznamila po 5 mesici,je o normalni?Prosim o radu co muze proti tomu delat,to muze delat kazda.Dekuji mnohokrat za odpoved Vavrova
Normální to určitě není, ale jako stavař a k tomu bezdětný vám opravdu neporadím.

image/svg+xml Karča : 15.12.2006 19:13:43
Dobrý den, vlastníme přízemní byt v panelovém domě. Pod námi jsou nevytápěné sklepy. Vzhledem k tomu, že se nám hodně mlží plastová okna, pozvala jsem si ke konzultaci dodavatele. Ten mimo jiné zjistil, že na panelový byl máme vysoké procento vlhkosti - 60%. Tvrdí, že v paneláku je běžná vlhkost kolem 45%. V minulosti jsme měli i plíseň na zdi, v ložnici máme neustále nepříjemně studeno a peřiny uložené pod postelí jsou cítit zatuchlinou i přes pravidelné větrání. Může toto všechno vycházet z nějaké stavební chyby, z nedostatečného větrání nebo z jiné příčiny? Popř. můžete nám poradit, kdo by nám k tomu mohl říct více? Děkuji
Dobrý den, tento problém nevidím ve stavební chybě , ale v celkové koncepci panelových domů a nedostatečném větrání.
Provozem domácnosti vzniká velké množství vzdušné vlhkosti, při použití plastových oken které velice dobře těsní a betonové konstrukce, která do sebe žádnou vlhkost neabsorbuje, proto zůstává vlhkost uvnitř bytu. Větrat intenzivně cca 10min minimálně 2x denně.

image/svg+xml matula06 : 15.12.2006 16:01:58
Dobrý den,šel by vybourat otvor na dveře v nosné zdi?Byt je cihlový.
Ano šel, pozor na statiku! Nejdříve překlady, pak otvor.

image/svg+xml Lukpuk : 15.12.2006 14:58:24
Dobrý den pane Hájku. Vlastním RD s roku 1940. Dům je z opuky. Řeším teď zateplení obvodového zdiva. Venkovní ráz domu (opuku) bych nerad rušil. Na snadě je tedy vnitřní zateplení. Vím, že je to věc velice nebezpečná (kondenzace vody, plísně). Mám takový nápad. Chci přizdít vnitřní obvodové zdivo porotermem 6,5 cm nebo ytongem 7,5 (příčkovky). V mezeře by mohlo dojít k již zmíněné kondenzaci. Chci ji tedy vyplnit pojivem (multibat, cemontové pojivo - něco). Postup by byl pomalý postupným dozdíváním a zasicháním což mi neva. Tímto bych tedy jen zvětšil šířku zdi ze 70 cm na cca 80 cm. Zajímalo by mě, zdali by se to vyplatilo a zda by se neobjevila plíseň a nebo jiný problém. Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.
Dobrý den, nápad s přizděním vnitřní předstěny je dobrý, ale výpln mezery čímkoliv je špatný. Mezi nosnou kamennou stěnou a přizděnou příčkou musí zůstat minimálně 3 cm mezera, která bude dostatečně odvětraná. U podlahy a stropu je potřeba udělat dostatek odvětrávacích otvorů. Proudění vzduchu případné kondenzaci zabrání.

image/svg+xml UBuaNTL9 : 08.12.2006 02:16:53
Dobrý den, může Bytové družstvo požadovat složení jistiny na úhradu darovací daně za bezúplatný převod příslušného spoluvlastnického podílu na pozemcích? (Jedná se o převod bytu do osobního vlastnictví). Děkuji
Dobrý den, bohužel tento dotaz zodpovědět neumím, zkuste to někde jinde.

image/svg+xml JP : 03.12.2006 19:39:49
Dobrý den, už si nevím rady a tak se obracím na vás a prosím o informaci. Rozhodli jsme se pro rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě. Jelikož se snažíme ušetřit, nechceme řešit rekonstrukci přes firmu na klíč, ale přes drobné živnostníky. Bohužel, paní na stavebním úřadě s tímto nesouhlasí a požaduje, aby práce prováděla firma na klíč. Námi vybraný živnostník na zednické práce má živnostenský list na předmět podnikání: jednoduché stavební práce bez nároku na odbornost. Nabízeli jsme, že zajistíme i stavební dozor, ale marně, paní trvá na svém. Kdo má tedy pravdu? Velice děkuji
Dobrý den, na tento dotaz jsem do poradny odpovídal 17.7.2006, své stanovisko neměním, paní si neoprávněně vymýšlí.

image/svg+xml jaja1122 : 30.11.2006 10:09:35
Dobrý den,prosím chtěla bych se zeptat jestli zvyšování DPH pro stav.práce od roku 2008 platí pro všechny stav.práce, nebo je to rozlišeno velikostí stavby.Také se chci zeptat jestli dle vašeho názoru je cenově výhodnější nástavba na přízemí domu(2 POKOJE) nebo přístavba k boční zdí domu(2 pokoje).Děkuji
Dobrý den, ohledně DPH nemají zatím jasno ani politici, natož já. K druhé otázce nemám žádné technické informace, ale ve většině případů vychází levněji nástavba.

image/svg+xml k.baba : 29.11.2006 08:36:21
Dobrý den,máme starý dům a jak to už bývá, máme křivé zdi a podlahu, jak ji srovnat tak, ale jsme mohli položit plovoucí podlahu a stěny aby vypadali dobře? A taky co dat na strop, aby bylo vše rovné? Děkuji za brzkou odpověď.
Dobrý den, srovnání podlah a stropu je nejméně komplikované. Podlahu nejlépe srovnáte samonivelační stěrkou, strop instalací sádrokartonového podhledu. Se stěnami je to horší. První možnost je otlučení stávající omítky a instalace omíky nové, nebo pouze její lokální opravy, možnost druhá je instalace sádrokartonových předstěn.

image/svg+xml Speedy : 26.11.2006 10:55:15
Mam v novem dome rohova okna. Protoze jsou umistena opravdu az ve vnejsim rohu mistnosti, je mezi okennimi ramy umisten nosny ocelovy sloup. Okna jsou plastova a asi centimetrova mezera mezi okennimi ramy a rohovym ocelovym sloupem jsou vyplenena montazni penou. Zvenku je provedena izolace oceloveho sloupu extrudovanym polystyrenem a vse je potazeno omitkou. Pri pohledu z mistnosti vznikl nehezky vnitrni roh, ktery nema dokonceny povrch. Velikost tohoto rohu, ktery v prurezu tvori trojuhelnik, je asi 7 x 7 cm. 1cm tvori okraj okenniho ramu, 1 cm zapenovana mezera a 5 cm je ocel. Potrebuji tento roh necim vyplnit. Asi by to mel byt take extrudovany polystyren. Cim bych ho mel prilepit, aby mi vyderzel na vysku okna, coz je asi 120cm? Melo by to derzet na oceli natrene barvou a snad taky na plastu okenniho ramu. Dale bych potreboval poradit cim to pretahnout aby mi na tom derzela omitka, kterou bych chtel natrit na bilo. N konec by tak vznikla plocha siroka asi 10 cm a vysoka 120 cm. Chtel bych a by mi to tak zcela zarucene vyderzelo. Vim, ze je to koplikovany pripad, ale pokud budete mit nejakpou dobrou radu, mel bych z ni radost.
Dobrý den, z vašeho popisu detailu si nejsem moc jistý jeho správným pochopením. Pochopil jsem to tak, že máte ocelový sloup a chcete aby vypadal jako zděný. Rada jednoduchá. Tak jak máte zrealizovaný venkovní detail sloupu, tak udělejte i vnitřek. Na ocelový sloup přilepit extrudovaný polystyren, přetáhnout perlinkou osazenou do lepidla a opatřit finální omítkou.
Druh lepidla na přilepení polystyrenu vám rádi řeknou v každém specializovaném obchodě.

image/svg+xml fallbala : 20.11.2006 14:42:58
Dobrý den, mám dotaz.Chystáme stavět dřevostavbu a sháníme projektanta.Je mi jasné, že mi asi neporadíte konkrétně, ale neradi bychom šlápli vedle.Na co dát pozor a co vše by mělo být standartem u slušného projektanta?Díky
Dobrý den, dával bych si pozor na mladé sebevědomé typy. Solidní projektant by vám měl na základě vstupní konzultace předložit cenovou nabídku s podrobným rozpisem rozsahu projektové dokumentace. Každopádně by to měl být projektant zabývající se dřevostavbami a měl by mít příslušnou autorizaci (kulaté razítko). Přeji šťastnou ruku při výběru.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Satnislava : 16.11.2006 09:43:28
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,máme byt v OV 3+1 s lodžií.Lodžii jsme zrušili a prodloužili pokoj,vše s povolením na úřadech.Dnes správce Triumfa tvrdí,že lodžie je součástí společných prostor a chce abychom úpravy odstranili.Je možné,aby lodžie na kterou se vstupuje z ložnice byla součástí společných prostor? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, bohužel to možné je. Do společných prostor domu je zahrnut též venkovní plášť budovy ( střecha, fasáda,terasy,balkony,lodžie ), znám ale i případy kdy terasy , balkony a lodžie patří přímo k bytu. I přesto, že lodžie je součástí společných prostor, právo na její užívání máte pouze vy. V případě, že chcete provádět stavební úpravy ve společných prostorech (lodžie), potřebujete k tomu souhlas majitele. V tomto případě bych vám doporučil konzultaci s právníkem , který se danou problematikou zabývá.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Nike : 14.11.2006 10:58:20
Dobrý den, čím zateplit zevnitř nerovnou roubenou stěnu založenou na kamenné podezdívce, tak aby mohla být uvnitř omítka? Dosud byla stěna \"zateplena\" předstěnou z plných cihel, ale ty se už rozpadají. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, doporučoval bych odstranit stávající stěnu z plných cihel a nahradil jí stěnou z příčkovek POROTHERM 6,5 P+D, která se posléze omítne.

image/svg+xml johny azbest : 13.11.2006 20:19:32
Dobrý večer,mnohokrát děkuji za odpověď a dovolil bych si ještě, v návaznosti na radu,položit nový dotaz.Podle čeho se určí,kdy bude uložena pokuta ,a v jaké výši,a kdy odstranění stavby.Slyšel jsem také o případech kdy bylo povolení uděleno dodatečně.Opět děkuji za odpověď.
Dobrý den, s tímto se budete muset obrátit na právníka zdatného ve stavebnictví. Každý případ se řeší individuelně a vždy vše záleží na zodpovědném úředníkovi jak se k tomu postaví. S těmito případy nemám žádné zkušenosti, protože toto riziko nehodlám podstupovat.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml autoservis : 13.11.2006 15:27:42
DOBRÝ DEN,MŮJ DOTAZ JE-OBVODOVÉ ZDIVO HELUZ30P+D A ZATEPLENÍ 10cm NEBO HELUZ44 STI.DĚKUJI
Dobrý den, moje odpověď je HELUZ 30 P+D a 10 cm tepelné izolace.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml johny azbest : 10.11.2006 16:28:20
Dobrý den,jsem vlastníkem pozemku,který je uveden v LV jako orná půda a nenachází se v územním plánu obce. Vedle pozemku jsou dva RD,které už tam stojí několik let.Zajímalo by mě,co se stane,když teď zahájíme stavbu.Jaké můžou být postihy? A jak postupovat pro urychlení vyřízení územního plánu.Je nutný pro stavební povolení?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro vyřízení stavebního povolení je nutné mít pozemek začleněn v územním plánu. Při realizaci stavby bez stavebního povolení se vystavujete nebezpečí vysoké pokuty, nebo dokonce odstranění stavby. Začlenění pozemku do územního plánu je v kompetenci obce.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml anagg : 10.11.2006 11:15:40
příští rok plánujeme s manželem stavět nástavbu na rod.domku mých rodičů.Mám dvě sestry jak prosím postupovat,abych je nemusela vyplácet s námi postaveného patra.Dále jak postupovat s vyřizováním a samotnou stavbou.Začít u architekta nebo stav.fyrmi?Nikdy jsem něco podobného nerealizovali,proto si nevím rady.Moc o ni prosím.Předem děkuji
Dobrý den, se sestrami se vypořádejte před započetím stavebního řízení. Dalším krokem bude pro vás výběr architekta, který vypracuje studii, projektovou dokumentaci, popřípadě vyřídí stavební povolení. Po dopracování projektové dokumentace můžete pracovat na výběru stavební firmy.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Airiny : 09.11.2006 10:23:46
Dobrý den, bydlíme (v pronájmu) v rodinném domě, dům je starší, nově zateplený. Stěhování proběhlo v srpnu. V jedné místnosti, když začalo podzimní období se objevila mokrá zeď od podlahy do výšky asi tak 20 cm. Dům je od země ještě asi 40-50 cm vyvýšen. Pak je teprve podlaha. Ač topíme, větráme, mokro (vlhkost) nezmizela. Zajímavé je, že vedle této místnosti je další, a v té to není, pro změnu se toto objevilo v rohu místonosti. Můžete mi prosím poradit, jestli existuje nějaké řešení či radši dát výpověď z pronájmu a hledat jiný. Moc děkuji.
Dobrý den, řešení určitě existuje, důležité je vědět příčinu. Příčin může být několik – tepelný most ( kondenzace par na vnitřku stěny ), poškozená hydroizolace, poškozená kanalizace, poškozený rozvod vody, kondenzace par na vnějšku stěny ( mezi omítkou a tepelnou izolací ). Cenově přijatelným řešením je realizace izolačního nátěru z vnitřní strany zdiva, kdy uzavřete prostup vlhkosti do místnosti. Tomuto opatření dávám tak 50%. Ostatní opatření by si vyžádali větší zásah a tím i větší investice.
Každopádně by vám toto měl vyřešit majitel nemovitosti.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml MarK : 03.11.2006 11:27:40
Dobrý den, bydlíme v cihlovo-panelovém domě, zdi kolem oken jsme zevnitř zateplili polystyrenem, zřejmě jsme to ale neměli dělat, protože teď se nám docela dost rosí přes zimu okna (ikdyž si myslím dostatečně větráme), stačí aby přes noc byly všude zavřená okna a je to. Nevíme co s tím. Mohl bysme mi prosím poradit nějaké řešení co s tím (pokud možno šetrnější než polystyren sundat). Moc Vám děkuji
Dobrý den, bohužel jste zateplením z vnitřní strany domu způsobili to, že páry které se provozem domácnosti vytvářejí nemohou volně prostupovat zdí a proto se sráží na oknech, kde je největší rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou. Rosení skel odstraníte pouze demontáží zateplení a popřípadě jeho nahrazením materiálem s nižším difuzním odporem (např. minerální rohože) nebo intenzivnějším větráním.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml ***guest : 30.10.2006 22:17:12
Dobrý den, na jaře chceme stavět, oslovili jsme jednoho architekta k projektu domu, ten to začal, jeho návrh se nám docela zamlouval, ale je velmi zaneprázdněn, takže další setkání se odehraje kdovíkdy, ani nás nekontaktuje. Orientačně jsme se byli zeptat tedy u druhého architekta, tento je ochoten se nám věnovat kdykoli, ale chce peníze, tedy aspoň zálohu dopředu. Mám pocit, že se proti nám spikli. Máme čekat, až zavolá ten, který už projekt vymýšlí? Nebo dát peníze a riskovat, že něco vymyslí ten druhý? Děkuji.
Dobrý den, peníze dopředu za duševní práci nikdy nedávám a doporučuji se toho držet.

Při výběru architekta bych postupoval následovně:
- první schůzka - sdělení vašich představ a požadavků – ZDARMA
- druhá schůzka - architektova prezentace s ukázkou skic v tušce – ZDARMA
- cenová nabídka na vypracování projektové dokumentace – ZDARMA
- návrh smlouvy o dílo – ZDARMA

Na vašem místě bych se poohlédl po třetím architektovi, který by byl schopen splnit navrhovaný postup. V případě vašeho zájmu vám mohu služby architekta nabídnout.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Hanka30 : 27.10.2006 08:59:02
Dobrý den, chtěla bych si na balkon pořídit korkovou dlažbu, v jakých cenových relací se to asi pohybuje? Zvládneme si ji nalepit sami, nejlepší postup? Děkuji
Dobrý den, na balkon je korek naprosto nevhodný, vy však máte asi na mysli zasklenou lodžii, kde to možné samozřejmě je. Lepení korku není odborně náročná práce a zvládne ji i laik. Pracovní postup a ceny vám rádi řeknou v každé prodejně podlah. Před samotnou pokládkou korku je důležité vystěrkovat a zpenetrovat povrch podlahy.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Mates : 26.10.2006 10:10:02
Dobrý den, jsem vlastníkem rodiného dumu postaveného v roce 1969 -71. Bohužel dům stojí na jílovémpodloží a tak se nám teď děje to že dodatečně přistavěná veranda k domu nám praskla na všech 3 stranách a už se posunula o 2 cm ven, strop a na něm balkón stále drží, zajímalo by mě zda je vhodné verandu svázat železy nebo ji rovnou sbourat a udělat jí hlubší základy ? Dále bych se chtěla zeptat kde hledat statika staveb a kolik peněz by stál - alespoň odhadem? Děkuji za odpověď :o))
Dobrý den,
S tímto problémem jsem se již setkal, vyřešili jsme ho založením na piloty s ukotvením základové desky do stávajících základů. Přístavek jsme museli zbourat. Stahování železnými táhly považuji za nedostatečné.
Každopádně musíte tuto lapálii řešit se statikem, který vám navrhne řešení. Ceny za statické posudky a výpočty jsou jako všude smluvní, ale dle mého odhadu by částka neměla překročit 5000,-Kč. Ohledně výběru statika se podívejte např. na www.eStav.cz
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml beilik : 16.10.2006 09:57:45
Dobrý den , Před časem jsem koupil byt v OV ( jedná se o nový 2kk ,WC , koupelka všechno zděné ) ale ve smlouvě je napsáno že je veden jako ubytovací jednotka (i katastr) i když byt vypadá ( dispozičně ) jako všechny 2kk byty v domě .Chtěl jsem se zeptat jaký je rozdíl mezi bytovou a ubytovací ( nebytovou) jednotkou? A jestli při pozdějším prodání nebudu mít komplikace nebo čeho by jsem se měl vyvarovat. Děkuji
Dobrý den, s vaším dotazem je to trochu složitější a řadil bych ho do právní poradny, ale jelikož mne to celkem zajímá, tak jsem se o tom pokusil něco zjistit. Rozdíl mezi bytovou a ubytovací jednotkou by z právního hlediska neměl být žádný pouze v případě, že se nejedná o nebytovou jednotku. Jestliže se jedná o nebytový prostor, tak si nemůžete v dané jednotce zřídit trvalé bydliště, obývat ho však můžete. V případě nespokojenosti s ubytovací (nebytovou) jednotkou se můžete pokusit o rekolaudaci na jednotku bytovou. Každopádně bych vše řešil s právníkem.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml gven : 22.09.2006 19:15:03
Dobrý večer.Chtel bych se zeptat na takový problém.Před 3 lety jsme založili bytové družstvo,je nás celkem 24 bytových jednotek,ale 3 lidé svůj byt neodkoupili tak se nás zbyvajicích 21 podělilorovným dílem na odkoupení těhto 3 bytových jednotek.V současné době budeme jeden z těhto bytů prodávat.A někteří z nás by chtěli peníze z prodeje tohoto bytu rozdělit rovným dílem mezi těch 21 partají.Je to možné nebo si můžeme rozdělit jenom to co jsme do koupi toho kterého bytu vložili?Děkuji
Dobrý den,
tento dotaz je šitý na míru pro daňového či právního poradce. Bohužel jako stavař vám nemohu poradit.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Blanka : 18.09.2006 13:37:55
Dobry den,mam dotaz kolika procenty se lisi odhad nemovitosti pro darovaci smlouvu a odhad pro prodej nemovitosti.Je-li odhad nemovitosti pro darovani v I.ded .linii 91 000,- a pro prodej komukoliv bude odhad kolik?
Dobrý den,
bohužel na tento dotaz vám opravdu neumím odpovědět. Dle mého by tento dotaz měl směřovat do právní poradny.
S pozdravem Radovan Hájek

Poznámka redakce: v současné době do právní poradny není možné vkládat nové dotazy, ale z našich zkušeností... Výše odhadu se neliší v případě, že ji provádí jeden odhadce ve stejný čas - nezáleží na důvodu, proč si necháváte dělat odhad. Odhad se může lišit podle toho jaký odhadce Vám jej dělá, kdy odhad dělá (ceny se mění), jaké jste mu dali informace a co při obhlídce nemovitosti zjistil (např. stáří nemovitosti, kombinované zdivo nebo cihly, plastová nebo euro okna, močál nebo louka atd.)
Možná Vám jde spíše o rozdíl odhadní a tržní ceny, v tom případě je odhad mnohdy zavádějící a cena může být jak vyšší, tak nižší. Záleží zejména na poloze, poptávce v konkrétní lokalitě, územním plánu atd.

image/svg+xml rogih : 07.09.2006 13:40:21
Dobrý den. Potřebuji ve starším rodinném domku vyměnit podlahu. Stávající konstrukce: trámky + palubky + zásyp slévárenským pískem. Rád bych zústal u dřevěné konstrukce. Jaký materiál použít na zásyp, chtěl bych zlepšit tepel. izolaci. Stavba je bez vodorovné izolace. Děkuji. I. Hrnčíř
Dobrý den,
Pro zlepšení tepelných vlastností zásypu mohu doporučit keramzit.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Podtočka : 28.07.2006 12:59:57
Když mám kladivo a pilku, vybuduju dům?
Vy určitě ano! Nebojte se ničeho a dejte se do toho.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml proton : 17.07.2006 13:05:28
Hezký den - prosím o radu Je možno na živnost - Provádění jednoduchých a drobných staveb, jejich změn a odstraňování - provést rekonstrukci koupelny v panelovém domě ? Úřednice na stavebním úřadě mi tvrdí, že jelikož v panelovém domě se nachází více jak 4 bytové jednotky tak dle stavebního zákona nelze. Děkuji Kučera
Dobrý den,
Jsem přesvědčen že paní úřednice neví co říká. Její tvrzení by bylo správné v případě, že by jste chtěl panelový dům stavět, což nechcete. Do rekonstrukce koupelny se můžete směle pustit.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Jitka_Blansko : 12.07.2006 11:04:13
Dobrý den, přistavujeme k domu garáž pro 4 automobily, výhledově až s 5ti parkovacími místy. Vzhledem k tomu, že se převážně jedná o raritní kusy, chceme ji samozřejmě co nejlépe zabezpečit. Nemusí se nutně jednat o elektronické zabezpečení (dům máme již napojen na kamerový systém), podle nás by stačila odolná garážová vrata. Můžete doporučit? Mnohokrát děkuji, Jitka
Dobrý den,
Bohužel Vám moc nepomůžu jelikož jsem bezpečnostní vrata nikdy nerealizoval. Hledal bych na netu průmyslová vrata, tam určitě najdete to co hledáte.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml liboratereza : 28.06.2006 14:50:59
Dobrý den,chceme vybudovat podkroví,aby nám to uneslo musíme dát do podlahy traverze,aby jsme to zbytečně nezatěžovali bylo nám doporučeno na traverzy dát obyčejné prkna a pak nakonec ohoblovaná palubková prkna. Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte jakým způsobem ty prkna připevnit na ty traverzy.
Dobrý den,
Instalaci prken na kovové nosníky bych vám nedoporučoval. Vhodnější je instalace OSB desek ve dvou vrstvách, které jsou vzájemně prošroubované. Tlouštka podlahové desky by měla být cca 3 cm. Kovové nosníky by měly být opatřeny pryžovou kročejovou izolací. Podlaha z OSB desek se ke kovovým nosníkům nekotví.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml zvedavka : 21.06.2006 10:02:10
DOBRÝ DEN, BYDLÍM V PANELOVÉM DOBĚ A MÁME, JAKO NÁJEMNÍCI VELKÝ PROBLÉM.V ZIMĚ NÁM DĚLALI NOVÉ BALKÓNY, KTERÉ BYLY UDĚLANY ŠPATNĚ, NYNÍ OD MIN. STŘEDY 14.6.2006 JSME MUSELI VYKLIDIT BALKÓNY. JEJICH PRÁCE JE VÍCE, NEŽ UDIVUJÍCÍ, PROTOŽE 14.6. ZDE BYLI ASI 3HOD. VE ČTVRTEK HOD. V PÁTEK VŮBEC. V PONDĚLÍ SUNDALI ŽELEZNÉ ZÁBRADLÍ A JIŽ SE TU NEUKÁZALI... TAKŽE OD PONDĚLÍ JSME BEZ ZÁBRADLÍ CELÝ JEDEN VCHOD PANELOVÉHO DOMU - TJ.9 BYTŮ, KDE NEMŮŽEME OTEVŘÍT BALKON. KDYŽ JSME SE BAVILI S DOMOVNÍM DŮVĚRNÍKEM, TEN NÁM SDĚLIL, ŽE JEŠTĚ NENÍ ANI PODEPSANÁ SMLOUVA...TATO SITUACE JE K PLÁČI, A UŽ NEVÍME CO DÁL DĚLAT.V PÁTEK JSEM JEŠTĚ VIDĚLA POLICII, KTERÁ SI FOTILA,AJK V 11 HOD. TU NIKDO NENÍ....DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ A PŘEJI BÁJEČNÝ DEN.S POZDRAVEM SABINA VALSOVÁ
Dobrý den,

mám pocit, že tuto situaci vám pomůže vyřešit lépe právník než stavař. Jednu radu bych však pro vás měl. Na každém stavebním úřadu funguje státní stavební dohled, který řeší podobné případy jako ten váš.

S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml jak123 : 11.04.2006 10:57:36
Dobry den, pane Hájku. Prosím o posouzení vhodnosti resp. výhodnosti materiálů pro výměnu střešní krytiny. Střecha domu z r.1939 má původní eternit adekvátní věku a je třeba jej urychleně vyměnit. Konstrukce je v dobrém stavu, proto jde opravdu pouze o výměnu krytiny, uvažujeme kanadský šindel. Dnes již jsou střechy projektovány s jinou filozofií než před téměř 80.lety /též odvětrání apod./. Je volba /šindel/ vyhovující, nebo byste doporučil jinou variantu v odpovídající ceně a životnosti? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Marek.
Dobrý den,
Kanadský šindel je vyhovující pouze z hlediska funkčnosti. Z estetického hlediska je pro mne nepřípustný, zvlášť na domku z r. 1939. Moje doporučení je zachovat eternit, počáteční náklady jsou sice o něco vyšší, ale je to vynahrazeno delší životností.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml Witch : 18.03.2006 20:23:56
Dobry den pane Hajku, veci se maji takle.. v rodinnem dome mych rodicu se ve stare casti, kde byly driv nebytove prostory, zacina budovat separe bytova jednotka.. tudiz je asi potreba pozadat o stavebni povoleni, ze.. nedalo by se to nahodou obejit bez toho? protoze mistni starosta se jim to asi bude snazit zkomplikovat..je to hroznej troublemaker a vypitej malmas. Dekuji.
Dobrý den, bez stavebního povolení neproběhne kolaudace, bez kolaudace nelze prostor užívat jako bytovou jednotku, nelze si tam přihlásit bydliště, také sazby pro elektro, vodu a plyn jsou v nebyt prostorech vyšší. Dle mého je stavební povolení nutností a problematický pan starosta v tom nemá žádnou roli, jelikož stavební povolení vyřizuje přidělený referent stavebního úřadu.

image/svg+xml Lipton : 02.03.2006 07:33:06
Dobrý den, mám pozemek rozdělený cestou. Nevíte jestli mohu na tom druhém pozemku, kde nemám dům si postavit třeba kůlnu. Na úřadě nám říkali, že se kůlna (třeba unimobuňka) může stavět jen na pozemku, kde je dům. Je to pravda? Děkuji za odpověď, Honza
Nezáleží na tom, jestli na pozemku stojí dům, ale jak je pozemek vedený na katastru nemovitostí. I v případě že pozemek není vedený jako stavební, můžete na něm postavit kůlnu do velikosti m2 určených stavebním zákonem.

image/svg+xml Julu : 25.02.2006 09:03:36
brý den, nevěděl byste o nějaké pěkné půdičce k rekonstrukci? v praze, ne centrum.
Kdybych o nějaké pěkné půdičce věděl, nechám si ji pro sebe. \"\"

image/svg+xml bubulák : 13.01.2006 17:08:17
Přeji hezký den, zvažuji položení dřevěné podlahy v starším domě, poněkud vlhkém pokoji. Někde jsem četl o impregnaci dřevěných podlah (do koupelen). Mohu impregnovat podlahu i v pokoji? Nebude se to boulit? Jaké to jsou přesně impregnace a co zhruba stoji?
Dobrý den, pokládku dřevěné podlahy ve vlhkém prostředí nedoporučuji.
Impregnace o kterých píšete zabrání pronikání vlhkosti do dřeva pouze z
pochozí strany. Jestliže jste pevně rozhodnut pro dřevěnou podlahu, mohu vám
doporučit pouze dvě dřeviny - IPE, TEAK

image/svg+xml Karolínka : 19.12.2005 13:03:44
Chceme oblozit dětský pokoj. Původně jsme chtěli palubky, ale pak jsme viděli \"Obkladové panely MDF\" s pěkným vzhledem (imitace dřeva). Způsob montáže je podobný, cena také. Obkladové panely mi připadaly takové papírové, jsou po montáži dost pevné? Jak velký je rozdíl mezi těmito materiály?
Dobrý den, obkladové panely MDF jsou křehčí a tím by vyžadovaly hustší
podkladový rošt. Imitace dřeva se používá pouze z ekonomických důvodů -
obvykle je výrazně levnější než dřevo. Jestliže ekonomický důvod odpadá, tak
dřevo nemá konkurenci.
S pozdravem Radovan Hájek

image/svg+xml otik : 14.11.2005 20:55:44
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli když máme přímo na domě, resp. v jeho obvodové zdi, skříň s rozvody elektřiny pro část ulice, zda je možné od rozvodných závodů chtít nějakou náhradu. Před nedávnem zde byli technici od rozvodných závodů a něco kontrolovali, ptali jsme se zda je možné chtít přemístění skříně a bylo nám sděleno: \"ano, ale na vaše náklady\". O problému s rozvodnou skříní jsme začali přemýšlet v souvislosti se zateplováním domu a komplikacemi, které sebou nese. PS: na nemovitosti věcné břemeno není
Přeji hezký den.
Bohužel máte smůlu. Pokud se chcete skříně zbavit, musíte si dát žádost o
její přeložení a zaplatit veškeré náklady. Vaše druhá možnost je se s jejím umístěním smířit a při zateplování s tím počítat. Náklady na přeložení odhaduji do 40.000,-Kč. Nárok na náhradu bohužel nemáte.


© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz