Love

FiftyFifty, společenský magazín.
Love na FiftyFifty.cz. Články, recenze, povídky, stále nové soutěže, hry, horoskopy na týden atd.
Magazín pro ženy i muže > Love

FiftyFifty
Share

Love

Slovensko-český film Love mladého talentovaného režiséra Jakuba Kronera se stal na Slovensku diváckým hitem nejen roku 2011. Po říjnové premiéře vedl několik týdnů návštěvnost slovenských kin a rychle překonal místní magickou metu 100 tisíc návštěvníků.

Když se mluví o love, nemusí jít nutně o lásku, může jít i o peníze. A o obojí jde také v novém milostném dramatu ze současné Bratislavy. Hlavní hrdina Maťo (Michal Nemtuda) bydlí společně s kamarádem Tomášem (Jakub Gogál) na sídlišti ve slovenské metropoli a nežijí si vůbec špatně. Dennodenně se však pohybují za hranicí zákona, protože se živí krádežemi aut. Jednoho večera vstoupí Maťovi do života studentka Veronika (Kristína Svarinská), do níž se zamiluje, ale v lecčems jí neříká pravdu. A ta se nakonec za velmi dramatických okolností provalí. Jednu z rolí v tomto bezpochyby autentickém filmu ztvárnila i zpěvačka Tina, v Čechách známá jako moderátorka, dále hrají Ľuboš Kostelný nebo Roman Luknár. Ústřední skladbu k filmu nazpívala Dara Rolins.

Režisérem filmu Love Jakub Kroner (1987) zaznamenal nečekaný a mimořádný úspěch ve slovenských kinech už v roce 2007 se svým debutem Bratislavafilm, který navštívilo 70 000 diváků. Svůj první celovečerní film, hraný dokument, začal točit ve věku osmnácti let jako nízkorozpočtový studentský filmový příběh a na Slovensku zaznamenal větší úspěch než většina české a slovenské filmové produkce. Je absolventem Střední průmyslové školy animované tvorby a bakalářského stupně Ateliéru animované tvorby FTF VŠMU v Bratislavě. Od dětství se věnuje animaci a kreslení komiksů, hrál ve filmu, působil v dabingu, v patnácti natočil svůj první krátkometrážní film.

Filmem Love naplnil ve slovenských kinech očekávání filmového hitu a okamžitě snímek se zařadil k vůbec nejnavštěvovanějším filmům na Slovensku po roce 1990. Love vidělo na Slovensku už přes 100 000 diváků a jeho návštěvnost stále stoupá.V současné době dokončuje tento mladý režisér animovaný sitkom pro dospělé, který bude vysílat už letos v zimě TV JOJ.

Rozhovor s režisérem a scenáristou Jakubem Kronerem

Byl jsi překvapený z diváckého ohlasu a nečekaně vysoké návštěvnosti svého debutu Bratislavafilm?
Bratislavafilm jsem začal točit jen tak, pro vlastní potěšení, ale po jeho dokončení jsem věřil, že bude divácky úspěšný. Chtěl jsem ukázat, že téma je často silnější než zpracování a že mladí diváci se chtějí dívat na filmy ze současnosti. Konečný velmi vysoký výsledek návštěvnosti mě ale mile překvapil.

Čím podle tebe především zaujal?

Podle mě autenticitou. Ten film ukazoval jistou skupinu lidí, o kterých se u nás filmy netočí, a proto vyvolal diskusi. A to je pro film důležité.

Love je film z podobného prostředí, příběh se ale posunul více do roviny love story. Jak vznikal a rozvíjel se nápad s tímto filmovým projektem?

Původně jsem chtěl natočit film z úplně jiného prostředí a doby, ale na konci práce na Bratislavafilmu, když se dostal do kin, mi bylo trochu líto, že jediný film pro mladé lidi musí vypadat takhle amatérsky. Později, když jsem zjistil, že se žádné filmy pro mladé lidi netočí, jsem dostal nápad vytvořit klasický film o jedné současné generaci, love story na pozadí všech současných problémů, jako je hledání práce, drahé pronájmy, korupce na vysokých školách, špatně placené zaměstnání a málo peněz. Scénář vznikl za jeden měsíc minulý rok.

Jak sis vybíral spolupracovníky a herce?

Při tvorbě scénáře jsem myslel na konkrétní herce, které jsem znal, a nakonec se mi je podařilo získat pro role, které jsem pro ně napsal. Takže kdyby do toho někdo z nich nešel, asi bych nehledal náhradu, ale film prostě netočil. Co se týká štábu, tak jsme měli štěstí, že jsme našli skvělé lidi. Mnozí z nich spolupracují až doteď, což znamená, že jsme si rozuměli. Základ pro mě byl, aby tam nebyli lidé, kteří vnášejí do práce stres a chaos, ale kteří si rozumějí.

O čem je především film Love?

Především o lásce. Nebo o jejích různých podobách, jako je láska k penězům, ke stylu života, přátelská láska a hlavně partnerská láska. Všechny tyto podoby jsou jakoby v počátku, s patřičnou dávkou naivity. Ukazují takový mezistupeň mezi pubertou a dospělostí. Takový mladý člověk má své ideály, sny, které jsou často nereálné a naivní, ale přitom jednoduché a krásné. Je to obraz určitého životního období, kdy se člověk dokáže kvůli lásce velmi změnit.

Jak se podle tebe žije mladým lidem v Bratislavě? Co je zajímá a co jim chybí?

Nerad mluvím za mladé lidi obecně, protože v Bratislavě žijí různí mladí lidé, kteří mají různé cíle a hodnoty, ale budu mluvit za sebe a své okolí. Myslím, že se tu žije rychle, draze a těžce. Ideály musí jít často stranou, protože mladí lidé musí řešit existenční otázky. Chybí jim možnost alternativy, ať už na školách, které by potřebovaly nejednu změnu ve struktuře, ale také v práci, které je málo. Proto je mnoho vysokoškoláků nezaměstnaných, kteří pokud mají štěstí, tak se uplatní v zahraničí a když ne, tak si myslím, že se trápí doma. V Bratislavě je nastavený životní styl jako v jiných evropských městech, ale bohužel jen cenově. A mladým lidem chybí především chuť to změnit.

Vedle práce na filmu máš také jiné zájmy spojené s filmovými a televizními projekty. Studoval jsi animovanou tvorbu. Čemu se teď aktuálně věnuješ?

Minulý rok jsem dokončil bakalářský stupeň na VŠMU v Bratislavě na katedře animované tvorby a od té doby se věnuji přípravě animovaného seriálu. Tento rok na jaře se mi podařilo dát dohromady několik skvělých lidí a pracujeme na animovaném sitkomu pro dospělé, který by se měl dostat do vysílání TV JOJ letos v zimě. Půjde o dvacetiminutové díly, takže v podstatě co do délky dělám jakoby další celovečerní film, akorát animovaný. Na tomhle projektu pracuju jako autor scénáře, vizuální podoby hlavních postav, režisér, střihač a animátor.Zdroj: presskit


:: Fotogalerie ::
foto: režisér
© 2005 – 2019 FiftyFifty.cz