Když Facebook v roce 2004 vznikal, byl určen jen pro studenty amerického Harvardu. Jeho zakladatelem byl právě bývalý student Harvardské univerzity Mark Zuckerberg. Během dvou měsíců jej ale začaly užívat další americké univerzity a jejich počet rychle rostl. V únoru 2006 se začaly do Facebooku napojovat některé velké společnosti a od srpna 2006 se může připojit kdokoli starší než třináct let. Nabídka je široká, uživatelé se v systému mohou připojovat k různým sociálním sítím, například v rámci jedné školy, firmy nebo určitého území. Jméno serveru vzniklo z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách a které slouží k bližšímu vzájemnému seznámení studentů.
Jak to funguje?
Po registraci v systému může uživatel představit svůj detailní profil a pak se může připojovat k různým sociálním sítím nebo skupinám. Systém umožňuje komunikaci mezi uživateli pomocí zpráv nebo diskuzních fór. Uživatel může s přáteli sdílet fotografie nebo videa, plánovat s nimi nejrůznější oslavy a jiné události. Na Facebooku funguje i bazar, který je hojně využíván.
Facebook je nejvíce využíván v USA, Kanadě a Velké Británii, následuje Austrálie, Turecko, Švédsko, Norsko, jižní Afrika, Francie a Hongkong.
Obliba Facebooku roste navzdory varovným výzvám. S tou poslední vystoupil viceprezident Evropské komise a komisař pro spravedlnost Jacques Barrot, který varoval před ztrátou soukromí. Ale Facebook je právě proto oblíben, že lidé své soukromí sdílejí s množstvím dalších účastníků. Je v tom patřičný díl potřeby sdílení soukromých pocitů a každodenního života a velký díl exhibicionizmu. A to jsou základní fenomény dnešní doby.
Na Facebooku najdete i časopis 100+1 a můžete se stát členem jeho fan klubu.
Zdroj: 100+1
19.06.2009
V současné době jej aktivně používá přes 200 milionů lidí. Denně průměrně přibývá dalších 200 tisíc. Facebook slouží k bezproblémové komunikaci, sdílení dat, rozvíjení vztahů i k zábavě. Je jednou z největších společenských sítí na světě.